Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hrozí Zemi zkáza? Rozhodně ne hned

  1:00
Lidstvu hrozí katastrofa. Čeští odborníci jsou v hodnocení globálního oteplování opatrnější. Informace, které v pondělí zveřejnil mezinárodní krizový štáb odborníků a politiků, mluví jasnou a nekompromisní řečí: stačí 10 let k tomu, aby globální oteplování nenávratně poškodilo život na Zemi.

"Naše planeta je v ohrožení. Vinou klimatických změn tiká ekologická časovaná bomba. Pokud máme zvítězit, musíme začít neodkladně jednat," varuje v obsáhlé zprávě, kterou v úterý MF DNES získala, šéf odborného týmu a britský poslanec Stephen Bayers. V jeho týmu se sešli vědci i politikové.

"Vědci upozorňují na podobné problémy už dlouho, ale tak závažná zpráva tady ještě nikdy nebyla. Musíme ji brát vážně, i když já nejsem příznivec katastrofických scénářů," podotýká zachmuřeně český expert na životní prostředí Bedřich Moldan.

Zachovejme chladnou hlavu
Co si se zprávou, která se jmenuje Čelme výzvě klimatických změn, tedy počít? Uvěřit jí? Když se zeptáte českých odborníků, uslyšíte spíše opatrná slova. V nich nejčastěji zaznívá následující: nebojte se, situace je vážná, ale rozhodně ne kritická.

"Přistupujme k tomu s chladnou hlavou a opatrností. Za deset let změny nenastanou," radí a zároveň prorokuje Tomáš Chmelík, který na ministerstvu životního prostředí šéfuje oddělení změn klimatologie.

A o určitém klidu mluví i další. "Deset let je na můj vkus příliš krátká doba, aby se klima výrazně změnilo. Podle mých znalostí a předpokladů to není možné," tvrdí náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.

Jaroslava Kalvodová z katedry meteorologie a ochrany životního prostředí Univerzity Karlovy si zprávu mezinárodního týmu pročetla a poté vzkázala: "Žádný nový vědecký poznatek tam není." Je tedy možné zůstat úplně v klidu a varování, které přišlo ze světa, zcela ignorovat? Odpověď je jednoduchá a zní ne.

CO VĚDCI PŘIČÍTAJÍ GLOBÁLNÍMU OTEPLOVÁNÍ

Počasí podléhá dramatičtějším výkyvům.
Jaro přichází dřív a je tepleji.
Mizí led z ledovců v severských polárních oblastech i v Alpách.
Zmenšuje se nejvyšší hora Mount Everest (táním ubývá špička).
Květiny a zvířata se stěhují z teplých pásem i tam, kde by dřív nepřečkaly zimu.
Zvyšuje se eroze - například v Dolomitech vrcholek hory Tour Tréphor zmizel během jediné noci.
Zvyšuje se hladina oceánů (za 100 let o 20 centimetrů).
Mizí korálové útesy, protože kvůli znečištění a zvyšování hladiny moří přicházejí o své přirozené prostředí.
Ubývá pitné vody - v zimě je méně sněhu a letní deště nemohou zdroje dostatečně nasytit.

Může za to člověk?
Odborníci, které v úterý MF DNES oslovila, minimálně souhlasí s tím, že globální oteplování Zemi ohrožuje a může lidstvo přivést do dnes netušených konců. Rozdílné názory však už padají na téma, kde všude jsou příčiny tohoto jevu, do jaké míry za něj může člověk a co je nezbytné pro zlepšení dělat. Náměstek Tolasz patří spíše k optimistům.

"Ano, nacházíme se v době globálního oteplování, ale z hlediska historie zeměkoule to není poprvé. Před 150 tisíci lety bylo oteplení ještě vyšší a auta ani lidé na ně neměli žádný vliv. Přesto se i tehdy příroda vzpamatovala," prohlašuje. Bedřich Moldan je nekompromisní.

"Že se člověk na těchto změnách podepisuje, je nepochybné, diskuse o tom by už měly konečně přestat. Je nezbytné začít mluvit o tom, co s tím dělat," tvrdí Moldan.

Jak moc omezit produkci oxidu uhličitého či spotřebu energie? Vydat se cestou obnovitelných zdrojů, například větrných elektráren? Sázet na vodík či bionaftu? Otázek je spousta a z pohledu běžného člověka se zdá, že maximum, co může pro životní prostředí v budoucnosti dělat, je zajímat se o ně.

"Jestli my tady něco dělat budeme, nebo ne, tak to samozřejmě se světovým klimatem a globálním oteplováním nic neudělá. Menší změny by se nás navíc ani moc nedotkly vzhledem k tomu v jakém klimatickém pásmu žijeme," potvrzuje Tomáš Chmelík.

Jenže hned dodává: "Ale každý z nás by měl přemýšlet, kolik spotřebovává energie, kolik odpadu, jak se chová k přírodě..." Nejvzrušeněji na varování mezinárodního týmu nakonec reagovaly nevládní ekologické organizace. "Urgujeme vládu, aby zveřejněnou zprávu vzala vážně," prohlásilo Hnutí Duha.

Co je dobré vědět o globálním oteplování

1. Co to je globální oteplování? Jde o změnu průměrné roční teploty na zeměkouli. Ta se za posledních 200 let, od doby, kdy začala pravidelná měření, zvýšila. V průměru stoupla o 0,9 stupně Celsia a oteplování se zrychluje.

2. Co je hlavní příčinou? Oxid uhličitý. Ten vzniká při spalování ropy, uhlí, dřeva, ale i při dalších lidských činnostech.

3. Jak to funguje? Je to podobné, jako když se člověk zabalí do deky, která brání úniku tepla. Roli „deky“ nad zeměkoulí plní oxid uhličitý spolu s metanem a dalšími plyny, které život na Zemi produkuje. Říká se jim skleníkové plyny. Zadržují teplo i v noci, když slunce nesvítí, a brání tomu, aby teploty klesaly hluboko pod bod mrazu. Bez nich by rozdíly teplot mezi dnem a nocí byly více než padesátistupňové. Jenže: čím více jich je, tím více klima na zemi zateplují.

4. Co se bude dít v budoucnu? Během století se by se mohlo ještě více oteplit - o 1 až 6 stupňů, v České republice teplota stoupne přibližně o 3 stupně Celsia. Dnes je průměrná roční teplota u nás 8,5 stupně.

5. Jaký to bude mít vliv na život? Dá se čekat velké stěhování národů. Kvůli tání ledovců se zvyšuje hladina oceánů o desítky centimetrů během jednoho století, a proto pobřeží pevnin zmizí pod vodou. V Nizozemsku budují kilometry důmyslných hrází, jež vodu zadržují, v chudých a přelidněných částech světa, jako je Indie, nebudou mít lidé jinou šanci než se přestěhovat do vnitrozemí.

6. Zastaví se oteplování, nebo se Země bude zahřívat čím dál víc? Všechno má svůj konec. Co bude pak, se však vědci ještě neshodli. Jedni varují před katastrofickou budoucností s hladomory a bez pitné vody, která kvůli změnám srážek bude chybět, a bude tedy dražší než diamanty. Jiní, jichž je většina, předpokládají, že život na Zemi se řídí klimatickými cykly a po oteplení nastane další doba ledová.

7. Může člověk sám ovlivnit oteplování? Nemá smysl prodat auto a začít chodit pěšky, jen abychom nezatížili atmosféru dalším oxidem uhličitým. Vědci upozorňují, že miliony let neměli lidé žádný vliv na zvyšování oxidu uhličitého v atmosféře, přesto docházelo ke globálnímu oteplování.

8. Dá se oteplování zastavit? Zastavit ne, zpomalit zřejmě ano.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....