Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miliardy z EU Češi investují do nanotechnologií i bezpilotních letadel

velikost textu:
27. listopadu 2009  13:16
Ministerstvo školství "porcuje" 6,4 miliardy korun, které získalo z peněz EU určených na výzkum. První 2,4 miliardy z operačního programu dostanou například Technická univerzita v Liberci, známá prací s nanotechnologiemi, nebo brněnské Vysoké učení technické. To se zabývá mimo jiné bezpilotními letouny. 
Vysoké učení technické v Brně má tradici ve vývoji bezpilotních letadel (na snímku vyvíjený stroj Marabu, jehož první verze ještě s lidskou posádkou - spíše „dohledem“ - počítají).foto: ČTK

Vysoké učení technické v Brně má tradici ve vývoji bezpilotních letadel (na snímku vyvíjený stroj Marabu, jehož první verze ještě s lidskou posádkou - spíše „dohledem“ - počítají).

"Obdrželi jsme celkem 44 žádostí, ze kterých bylo vybráno osm nejlepších. Podpora byla zatím definitivně schválena prvním čtyřem projektům, mezi zbývající rozdělíme ještě čtyři miliardy korun," uvedla v tiskové zprávě ministryně školství Miroslava Kopicová.

Ministerstvo zaujal hlavně projekt Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, které chce vybudovat strojírenské výzkumné centrum NETME Centre. Získá celkem 767,5 milionu korun, konkrétně je využije například na bezpilotní letouny nebo úspory při praní prádla ve velkém množství.

ČESKÝ MARABU Z BRNA

Přečtěte si více o vývoji českých bezpilotních letadel

Na výzkum v oblasti ochrany zdraví zvířat získá 360 milionů korun Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně.

Technická univerzita v Liberci získala podporu v hodnotě přes 800 milionů korun na vybudování špičkově vybaveného výzkumného centra zaměřeného především na výzkum nanotechnologií.

Projekt připravuje nedávno založený vysokoškolský Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Jen výstavba nového areálu přitom přijde na asi půl miliardy korun, v budoucnu by si na provoz měl areál dokázat vydělávat sám. - přečtěte si také Nanotechnologie umožní zvýšit výdrž baterií až desetinásobně

Asi 433 milionů korun získá Ústav přístrojové techniky Akademie věd. Jeho laboratoře se budou zabývat například konstrukcí moderních vědeckých přístrojů a vývojem nové diagnostické metody v medicíně.

Autoři:

  •  ČTK
  •  iDNES.cz

Staňte se fanouškem iDNES.cz na Facebooku


Diskuse

Miliardy z EU Češi investují do nanotechnologií i bezpilotních letadel

K cemu je CR vyvoj bezpilotniho letounu?

To by me zajimalo, k cemu je CR vyvoj bezpilotniho letounu, zvlast,...

Re: K cemu je CR vyvoj bezpilotniho letounu?

To si objednal Jyrka na potlačování demonstrací.

Re: K cemu je CR vyvoj bezpilotniho letounu?

Limitujícím faktorem dnešních bojových letounů je nutnost udržovat...

a k čemu má

ten bezpilotní letoun kabinu ?

Re: a k čemu má

Co si to třeba nejprve přečíst a pak komentovat?

počet příspěvků: 7, poslední 30.11.2009 11:27




reklama







Anketa

Přihlásili byste se s dítětem do kurzu Létaní miminek?

ANO 290
NE 5550

Právě teď nabízíme 9688 vozů

Hyundai Accent nový Elegance 1,4i

Hyundai Accent nový Elegance 1,4i
stav: nové
cena (s DPH): 233 000 Kč
dukáty