Předkladatel stížnosti senátor Jiří Oberfalzer (ODS) při jednání Ústavního soudu (27. 10. 2009) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Věcné, chválí většina Ústavní soud za Lisabon. Soptí jen Paroubek

  • 713
Ústavní soud zasedal kvůli Lisabonské smlouvě takřka celý den, přesto verdikt nepadl. Senátoři, právníci i politici si pochvalují věcné jednání. Odročení soudu na 3. listopadu rozohnilo jen šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

"Tuto liknavost Ústavního soudu považuji za neobhajitelný průtah v rozhodování soudu. A to nejen s ohledem na summit Evropské rady, který proběhne 29. a 30. října, a jehož tématem bude právě otázka ratifikace Lisabonské smlouvy, ale především s ohledem na fakt, že Ústavní soud se tématem souladu Lisabonské smlouvy s Ústavou zabývá již přes rok," uvedl lídr ČSSD.

Rychetský podle něj kritizoval dopoledne senátory oprávněně, když jejich chování označil za obstrukční poté, co při jednání soudu doplňovali svou stížnost. Sám soud se ale podle Paroubka odpoledne zachoval stejně, když rozhodnutí odložil.

"Nelze to považovat za obstrukci," reagoval už dopoledne kancléř prezidenta Jiří Weigl, který se jednání Ústavního soudu osobně účastnil s hradním právníkem Alešem Pejchalem. Ten označil jednání soudu za standardní, podle něj je nyní vše na rozhodnutí patnácti ústavních soudců.

Když se řeší mimoběžnosti

Analýza Jana Kysely z Právnické fakulty UK

O obstrukcích ze strany senátorů mluvil i předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Očekává, že verdikt soudu bude příznivý pro ratifikaci smlouvy v Česku. Pokud by soud rozhodl jinak, zcela by podle něj popřel svůj dřívější verdikt v této věci.

Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě (27. 10. 2009)

Předsedu ODS Mirka Topolánka postup Ústavního soudu nepřekvapil. Soud se tak podle něj vyhnul možné kritice, že rozhodl nápadně rychle a měl tedy své rozhodnutí připravené už dopředu.

I pro něj bylo nepříjemným překvapením doplnění senátní stížnosti na poslední chvíli. "To skutečně působí jako pokus o obstrukci, domnívám se, že jej mohli doručit dříve," myslí si Topolánek.

Podle šéfa ODS však odklad verdiktu situaci české vládě na čtvrtečním a pátečním summitu Evropské unie výrazně ztíží. Tam se bude kromě jiného jednat o výjimce z Listiny práv EU, kterou před svým podpisem žádá prezident.

Také podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody je postup Ústavního soudu logickým krokem. "To, že soud odročil jednání, je pochopitelné, protože je zahlcen novými informacemi a musí rozhodnutí řádně odůvodnit," řekl Svoboda. Senátoři, kteří stížnost k soudu podali, by si podle něj zasloužili vyznamenání, pokud by ji nyní stáhli. "Není co zkoumat, je třeba pouze ratifikovat," dodal Svoboda.

"Schválený text už nesmí bránit ratifikaci"

Rozhodnutí se nemůže dočkat ani vláda. Ta spatřuje návrh senátorů za neopodstatněný a za nezpůsobilý k projednání před Ústavním soudem. Podle ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho očekává, že se podaří schválit takový text, který bude přijatelný pro prezidenta i kabinet. Pak by prý ratifikace mohla proběhnout do konce letošního roku.

Ministr nicméně zdůraznil potřebu přijmout do budoucna jasná procedurální pravidla při přezkumu podobných mnohostranných mezinárodních smluv tak, aby opakovaná podání či doplnění smluv nemohla být zneužita k čistě obstrukčním účelům.

Na přímý dotaz MF DNES, zda jde o poslední připomínku prezidenta, kterou má, Füle odpověděl, že o tom se nyní jedná, ale ujišťovat o tom nebude.

Novináře po ukončení jednání soudu zajímalo, zda nebude problém, že soud dnes nerozhodl kvůli blížícímu se summitu Unie. Ministr Füle je vak ujistil, že to není nic, s čím by si nedokázali poradit.

Zřejmě jediný účastník jednání, který dal najevo zklamání z odloženého rozhodnutí soudu, byl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Po soudním jednání se podivil, že dosud nebylo rozhodnuto. Předtím odmítl možnost závěrečného přednesu před Ústavním soudem. "Je zcela na uvážení Ústavního soudu, aby rozhodl o návrhu skupiny senátorů," uvedl.

Na předsedu Senátu Přemysla Sobotku se po skončení jednání Ústavního soudu sesypali novináři (27. října 2009)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video