Referendum na internetových stránkách Věcí veřejných.

Referendum na internetových stránkách Věcí veřejných.

Véčkaři napodruhé hlasují o koalici, poprvé je zradila velká písmena

  • 369
Věci veřejné na druhý pokus zahájily stranické referendum o tom, zda se má strana zapojit do vládní koalice s ODS a TOP 09. O výsledku by mělo být jasno v pondělí dopoledne. Původně to mělo být už v neděli, hlasování véčkařů ale hned při pátečním začátku kvůli technickým potížím zkolabovalo.

Strana proto začátek hlasování, do kterého se může zapojit 18 tisíc registrovaných příznivců VV, odložila na sobotní desátou hodinu. Straníci problémy vysvětlují technickými potížemi při zabezpečení internetových protokolů proti napadení.

Další potíží bylo i nepochopení některých véčkařů. "Programátoři dodavatelské firmy dodali v dobré víře funkci, která nedovolila hlasovat véčkařům, jejichž heslo neobsahovalo velké písmeno a číslo. Přestože VV na tento ´chyták´ upozornily ve svém direct mailu, mnoho Véčkařů, kteří tuto zprávu nečetli, nechápalo proč se nemohou přihlásit," uvedla strana na svém webu.

"Vzhledem k přechodu na servery s vyšším zabezpečením vyvstal i druhý problém, a to že se po odhlasování i přes správné započítání hlasu vždy objevil obrázek ANO," přiznaly VV i další problém. Do začátku sobotního hlasování ale strana slíbila všechny potíže odstranit.

To se podle vyjádření zástupců VV podařilo. "Referendum se opět rozběhlo, je to bez problémů. Všichni, kdo mohou hlasovat, dostali esemesky, informace jsou také na Facebooku," řekl ČTK poslanec VV Viktor Paggio.

Dvakrát ano, jednou ne, radí "nápověda"

Zájemci o hlasování odpovídají na otázku "Souhlasíte se vstupem VV do vlády na základě takto vyjednané koaliční smlouvy?" U ní jsou odkazy na jednotlivé kapitoly koaliční smlouvy a také tři doporučení, jak hlasovat. Mezi nimi je dvakrát ano a jednou ne.

"Vyjednávací tým Věcí veřejných tvrdě zastával programové priority, z nichž jsme velkou část prosadili. Díky VV bude omezena imunita poslanců a zavedena přímá volba prezidenta. Prosadili jsme také velké množství našich protikorupčních opatření, podařilo se převést část peněz z resortu ministerstva obrany do školství či zrušit poplatek za položku na receptu, což je jedna z věcí, kterou jsme před volbami slibovali ve svém programu," argumentuje pro ano předseda VV Radek John.

Opačný názor zastává véčkařka Andrea Vostráková. "V důsledku programových ústupků ztratí Věci veřejné v koaliční vládě svou jasnou identitu a začnou být vnímány jako junior partner ODS a TOP 09. Věci veřejné by mohly být úspěšnější v prosazování svých programových priorit na úrovni legislativní koalice, ve které by podporovaly jen návrhy, které se slučují s naším programem. Vstup do vlády povede k částečnému odlivu voličů a uškodí našemu výsledku v nadcházejících komunálních volbách," vyjmenovává na webu důvody, proč by véčkaři měli kliknout na ne.

Aby bylo hlasování platné, musí se ho zúčastnit nejméně deset procent registrovaných příznivců strany. Vedení strany si ale neúspěch v podobě malé účasti nepřipouští. Lídr Radek John nevěří ani tomu, že by hlasující účast VV v koalici odmítli. Pokud véčkaři vstup strany do vládní koalice schválí, měli by lídři ODS, TOP 09 a VV podepsat koaliční smlouvu v pondělí v 18 hodin.

NÁVRH KOALIČNÍ SMLOuVY ZDE

V úterý dopoledne by pak měl prezident Klaus jmenovat členy nové vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video