Na dalším jednání o možné společné vládě řešili zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných program pro boj s korupcí (28. 6. 2010)

Na dalším jednání o možné společné vládě řešili zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných program pro boj s korupcí (28. 6. 2010) | foto: ČTK

Véčkaři chtějí do vedení vnitra také zástupce ČSSD, Nečas je proti

  • 836
Při jednání o vládě Věci veřejné opět překvapily. Kromě toho, že trvají na křesle ministra vnitra pro Radka Johna, nově si přejí, aby pozici jednoho z náměstků získala i ČSSD, která o vládě vůbec nejedná. Premiérovi Petru Nečasovi se to nezamlouvá. John na vnitru se mu zase nezdá kvůli propojení Věcí veřejných s bezpečnostní agenturou ABL.

Bitva o ministerstvo vnitra ve vznikající vládě může být ještě zajímavější, než se původně zdálo. Poté, co v neděli vyjednavačka za VV Kristýna Kočí oznámila, že když John nezíská ministerské křeslo, Věci veřejné do vlády nepůjdou, přišli véčkaři s další podmínkou.

"Věci veřejné požadují personální vyrovnanost ve vedení ministerstva vnitra, kterou je možné dosáhnout tím, že v jeho vedení budou zástupci několika stran, včetně jednoho náměstka za ČSSD," uvedla strana v prohlášení, které zveřejnila těsně před schůzkou s ODS a TOP 09.

To je velké překvapení, protože strany, které jednají o koalici, mají ve Sněmovně celkem 118 hlasů a ČSSD se jejich jednání neúčastní.

"Doufám, že si Věci veřejné uvědomí, s kým podepisují koaliční smlouvu," odmítl požadavek na zastoupení ČSSD na vnitru premiér Petr Nečas z ODS po čtyřhodinové schůzce, na které se stranám znovu nepodařilo uzavřít jednání o programu v oblasti práva a boje proti korupci.

Dát křeslo ministra vnitra Johnovi se mu nechce. "Úzká vazba mezi firmou ABL a Věcmi veřejnými je pro obsazení ministra vnitra problematická," uvedl později v pořadu Události komentáře v ČT. Firmu ABL spoluvlastní klíčový muž VV Vít Bárta, který chce teď svůj podíl po dobu působení v politice převést na svého bratra Matěje.

Přichází chvíle dělení křesel, připustili lídři rodící se koalice

Otevřené podle Nečase i Johna zůstávají tři body - přímá volba starostů, organizace cizinecké policie a změny ve služebním zákoně. "V případě, že se nám v úterý podaří tyto problémy vyřešit, mohli bychom začít hovořit o rozdělení odpovědnosti v rámci koaliční vlády," řekl Nečas. Jinými slovy řečeno - strany by naostro jednaly o rozdělení křesel.

Kromě lídrů koalice jednali i experti na zdravotnictví a podle Marka Šnajdra se téměř na všem shodli, s výjimkou poplatků ve zdravotnictví.

Na zavedení přímé volby starostů tlačí Věci veřejné, zatímco ODS má výhrady. "Dnes to jednání bylo trošku složitější," připustil po schůzce předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Lídři stran po jednání skupiny K9 o vládní koalici. (15. června 2010)

John po schůzce vysvětloval, jak to jeho strana myslí s účastí zástupce ČSSD ve vedení ministerstva vnitra. "Vnitro se musí odpolitizovat. Nepovažujeme za správné, aby na něm vládla jediná strana," prohlásil.

Karolína Peake z Věcí veřejných zase vysvětlila, proč její strana trvá na tom, že ministrem vnitra má být John. "Je důležité, aby v čele byl člověk se silným politickým mandátem. Nestranický odborník, po kterém volá ODS, bude mít slabý mandát, ale hlavně neponese politickou odpovědnost. Věci veřejné kandidovaly s protikorupčním programem. Za jeho prosazení a fungování chceme být odpovědní," uvedla Peake.

Zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se už minulý týden dohodli, že si křesla ve vládě, pokud se dohodnou na jejím programu, rozdělí v poměru 6 pro ODS, 5 pro TOP 09 a 4 pro Věci veřejné. (Křesel v Nečasově vládě bude patnáct. Místní rozvoj nakonec přežije)

Politici se bavili o ultimátu, které daly partnerům Věci veřejné

Když o víkendu Kristýna Kočí oznámila podmínku VV, že John musí usednout do křesla ministra vnitra, Nečas ji za to zkritizoval. "Taková silácká vyjádření jsou velkým projevem neprofesionality," reagoval Nečas. Po pondělním čtyřhodinovém koaličním jednání řekl, že na začátku schůzky se k těmto slovům Kočí lídři vrátili a že si strany ponechaly rozdílné názory na postup, který véčkaři zvolili.

Věci veřejné se ale brání, že už minulý týden při jednání o vládě začala personální diskuse. Straně se také příliš nelíbí, že jednání o kapitole boje proti korupci, kterou dnes lídři stran opět měli na stole, vedli na expertní úrovni "lidé Ivana Langera", bývalého ministra vnitra, který se ve volbách do Sněmovny vůbec nedostal.

Véčkaři tím narážejí na fakt, že za ODS o protikorupční kapitole jednal bývalý náměstek na vnitru Zdeněk Zajíček, který po nástupu Martina Peciny odešel na ministerstvo spravedlnosti. "Odpor ostatních stran vůči Radku Johnovi je signálem, že si někdo nepřeje, aby se na ministerstvu něco změnilo," uvedla Peake.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video