Předseda VV Radek John při příchodu na jednání výkonné rady Věcí veřejných.

Předseda VV Radek John při příchodu na jednání výkonné rady Věcí veřejných. | foto: ČTK

Zkrocený Radek John. Návrhy ODS jsou nám blízké, hlásil předseda VV

  • 1481
Po radikální rétorice Radka Johna, s níž v úterý po jednání špiček VV vystoupil proti vládě, nebylo ve středu večer ani památky. "To, co jsem slyšel za návrhy ODS, si myslím, že je velmi vstřícné. To odpovídá našim požadavkům z velké části," říkal značně zkrotlý John při příchodu na jednání výkonné rady VV. O vládě chce strana jednat, neodchází z ní.

Po čtyřech a půl hodinách jednání vedení strany a poslaneckého klubu John prohlásil, že demise zatím ministři za VV podávat nebudou.

"Celá ta akce byla kvůli jednání. Cíle bylo dosaženo," řekl předseda Věcí veřejných. Jednat s ODS budou čtyři zástupci Věcí veřejných ve čtvrtek odpoledne. Podle Johna to může být složité, protože ďábel se skrývá v detailu. Zdůraznil, že poslanecký klub VV zůstal po jednání jednotný.

"Jasně padlo, že demise jsme nepodali, abychom dali prostor pro jednání," řekla po poradě poslaneckého klubu vicepremiérka Karolína Peake.

Premiér Petr Nečas ve středu po jednání grémia ODS jasně řekl, že se všechny tři dosud vládní strany musí při jednání 10. dubna domluvit na reformách a pokračování společné vlády s bezpečnou většinou ve Sněmovně, nebo bude jeho strana chtít předčasné volby už v červnu (více zde).

Kalousek: John nechtěl demise, ale demi sec

Zanedlouho se k tlaku na nejmenší vládní stranu přidala i TOP 09. Pokusy VV diktovat vládě, jak se musí změnit a vynutit si to hrozbou demise svých ministrů, označil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek za nestoudné.

"Když jsem poslouchal Radka Johna, tak jsem konečně pochopil, že to celé bylo nedorozumění. On neříkal přineste mi demise, ale přineste mi demi sec," vtipkoval na adresu předsedy VV Kalousek.

Za vstřícný krok vůči VV se přitom dá označit Nečasem avizovaná revize vládního programového prohlášení, po němž už dříve Věci veřejné volaly.

Širší vedení Věcí veřejných se ve Sněmovně ve středu večer sešlo, aby řešilo, jak se strana dostane z pasti, kterou si sama nastražila. Nepočítala totiž s tak razantní odezvou ODS i TOP 09 na ohlášenou demisi ministrů za Věci veřejné ani s tím, že koaliční partneři hned začnou vážně mluvit o předčasných volbách, které by podle preferencí VV poslaly mimo parlament.

Rozpolcenost Věcí veřejných, jak se má strana chovat, umocnilo, když ministr dopravy Pavel Dobeš ve středu ráno oznámil, že nepodá demisi a neposlechne tak vlastní stranu. Následovala ho i vicepremiérka Karolína Peake (více zde).

V poslaneckém klubu Věcí veřejných jsou totiž přes Johnovo prohlášení o jednotě poslanci, kteří nejsou nakloněni tomu, že by kvůli radikálnímu postoji části strany měla padnout vláda.

"Už na úterním jednání grémia strany jsem vyzval k tomu, abychom našli odvahu nehledat chyby u jiných, ale sami u sebe. Mimo jiné i z tohoto důvodu jsem  marně prosazoval svolání volební konference. Členové vlády za Věci veřejné mají ve svém rozhodnutí mou podporu," uvedl ve středu poslanec Viktor Paggio.

"Nebudu nic komentovat. Dnes mám soud," říkal ještě dopoledne šéf poslanců Vít Bárta. "Nebudu nic komentovat. Musím ještě trochu pracovat," odvracel pak večer otázky na to, co jeho strana udělá, při jednání výkonné rady Věcí veřejných. Nic Bárta nekomentoval, ani když jednání v noci skončilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video