Po necelých dvou letech vládnutí se může koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných úplně rozpadnout.

Po necelých dvou letech vládnutí se může koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných úplně rozpadnout. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ANALÝZA: Přijít může pád vlády a nové volby. VV přestřelily vydírání

  • 370
Úplný pád vlády a předčasné volby, i takové je možné vyústění ohlášené demise ministrů za Věci veřejné. Nasvědčují tomu reakce premiéra i ministra financí, jimž už došla trpělivost s ultimáty od nejmenší vládní strany. Variant je ale víc - i menšinová vláda ODS a TOP 09 či pokračování současné koalice.

Jaké možnosti dalšího politického vývoje jsou tedy nyní ve hře, a co mluví pro ně a proti nim?

1. Pád vlády a předčasné volby

Věci veřejné si nadiktovaly podmínky, které mohou ODS a TOP 09 úplně odmítnout. Třeba proto, že se už nebudou chtít nechat vydírat nejmenší vládní stranou. Ta postupně poztrácela důvěru voličů, a navíc její klíčová osoba, šéf poslanců VV Vít Bárta, stojí před soudem kvůli obžalobě za podplácení.

"Pokud ministři za VV opustí vládu, jsme připraveni hledat seriózní politická řešení. Mně osobně se jako nejpoctivější jeví co nejrychlejší předčasné volby," řekl už první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Za pozitivní označil, že by z české politiky zmizelo "něco tak odporného" jako VV. (více o vyjádření Kalouska zde)

"Nebojím se ani předčasných voleb," prohlásil krátce po něm také premiér a předseda ODS Petr Nečas. Chce postup své strany koordinovat s TOP 09 a odmítl ultimáta od Věcí veřejných.

Pro ODS a TOP 09 by to ovšem znamenalo, že musí obětovat reformy, ale i třeba církevní restituce. Prvotní rozčilení obou koaličních partnerů VV proto ještě může pominout. Konec vlády a předčasné volby by přivítala i ČSSD.

2. Pokračovat bude menšinová vláda ODS a TOP 09

Je to možnost, kterou Věci veřejné zvažovaly ihned po volbách v roce 2010, ale ODS a TOP 09 na to nechtěly přistoupit.

O víkendu tuto variantu znovu zmínil předseda VV Radek John a za možnou ji považují i někteří další politici VV. Pro koalici by to znamenalo, že by neskončily "v koši" její plány na škrty pro rok 2013 a 2014, o nichž vyjednávají strany vládní koalice. Jen pro připomenutí - jde například o zvýšení DPH či úspornější pravidla pro zvyšování důchodů.

"Budeme o variantách jednat s premiérem Petrem Nečasem," řekla v úterý vicepremiérka Karolína Peake, která potvrdila, že bude respektovat rozhodnutí strany a ve středu předá Nečasovi demisi. Stejně by se měli zachovat i ministr dopravy Pavel Dobeš a pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Taková varianta by znamenala, že VV budou ještě víc stupňovat své požadavky. Na druhou stranu vyloučeno není ani to, že by se rozhodnutí Věcí veřejných nemuselo líbit některým jejím poslancům, kteří by pak pomáhali dvojkoalici.

3. VV ve vládě nakonec zůstanou, možná s jinými jmény

Stanovisko Věcí veřejných, na kterém se strana dohodla při celodenním jednání, nechává otevřenou i možnost, že strana ve vládě zůstane, možná s jinými jmény. Nejmenší vládní strana si nadiktovala sadu podmínek, ale podle Nečase je naprosto nepochopitelné, že o tom VV vůbec neinformovaly koaliční partnery.

Chtějí řešit problematiku Lesů ČR. Nejvyšší kontrolní úřad před pár dny poukázal na chyby v hospodaření této státní firmy. Dalšími podmínkami VV jsou řešení krize ve státním zastupitelství, řešení problematiky sociálních dávek a rekonstrukce vlády, která v nejbližším termínu požádá o důvěru. Požadují také inventuru koaliční smlouvy a přehodnocení termínů u klíčových priorit. (viz dokument se stanoviskem grémia Věcí veřejných)

Důležité je, že demise ministrů Jankovského, Pavla Dobeše a Peake mají být podle VV až k 1. květnu. Ještě během dubna tak mají dosavadní vládní partneři čas na dohodu. Znám by už také během dubna měl být výsledek soudu s Vítem Bártou obžalovaným z uplácení. Navíc pozdě večer předseda VV Radek John řekl, že s podáním demisí mohou ještě ministři za Věci veřejné počkat.

Takové "smírčí variantě", která by VV do vlády vrátila, ať už s jinými či částečně stejnými jmény, ale zatím nenahrají rezolutní prohlášení Nečase a Kalouska, že se už nenechají vydírat ultimáty od Věcí veřejných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue