Takto si Penta představuje letiště ve Vodochodech. Věci veřejné tomu stejně jako tisíce lidí v okolí chtějí zabránit.

Takto si Penta představuje letiště ve Vodochodech. Věci veřejné tomu stejně jako tisíce lidí v okolí chtějí zabránit. | foto: iDNES.cz

Věci veřejné válčí s byznysmeny, stěžují si i u Evropské komise

  • 42
Strana Věci veřejné, která vyjednává o vládní trojkoalici, si stěžuje na finanční skupinu Penta u Evropské komise. Chce prověřit podmínky prodeje pozemků z rukou Penty státní firmě Letiště Praha. Ta na nich chce vybudovat druhou přistávací dráhu. S rozšířením letiště Věci veřejné nesouhlasí.

"Podali jsme podnět k Evropské komisi, aby podmínky obchodu prověřila," uvedl mecenáš a poslanec strany Vít Bárta. Podle něj by výsledkem mohlo být, že by Penta vrátila státu dvě miliardy korun. To je zhruba polovina kupní ceny půdy. (podrobně o promrhaných miliardách zde)

Stížnost je součástí akce VV, kterou strana pracovně nazvala bojem s dinosaury v byznysu, což volně navazuje na její předvolební bitvu s dinosaury v politice. Tentokrát jde konkrétně o spolumajitele Penty Marka Dospivu, obchodníka se zbraněmi Richarda Hávu a finančníka a spolumajitele uhelné firmy Czech Coal Pavla Tykače.

Penta jakékoliv chyby odmítá. "Jsme si stoprocentně jistí, že náš prodej pozemků byl v pořádku. Strana Věci veřejné prostě neustále vytahuje další a další věci, mluví o nich, ale to je asi tak všechno. Stejné je to i s Aerem Vodochody," uvedl mluvčí Penty Martin Danko.

Ohledně uhlí hrozí arbitráž

Věci veřejné nedávno uvedly, že by bylo potřeba prověřit i privatizaci Aera, které koupila Penta, a nelíbí se jim ani záměr firmy rozšířit ve Vodochodech letiště a vybudovat z něj konkurenta pražské Ruzyně.

Na podnikatele Hávu, přítele exministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, si chtějí Věci veřejné posvítit hlavně kvůli zbrojním zakázkám. Pavel Tykač je pro stranu ztělesněním uhlobaronů, kteří chtějí prolomit limity těžby v severních Čechách. A to Věci veřejné nechtějí, což by se mělo promítnout i v programovém prohlášení vlády.

Právě Czech Coal má za těmito limity tři čtvrtě miliardy tun uhlí. Pokud by stát tyto zásoby definitivně odepsal, firma zvažuje vyvolání mezinárodní arbitráže. Podle právního posudku, který si podle informací MF DNES nechala zpracovat, by mohla žalovat zmařenou investici a ušlý zisk 65 miliard korun.

Do boje za těžbu uhlí se včera vložily i odbory Czech Coal. Šéfům ODS, TOP 09 a Věcí veřejných poslaly dopisy, že neprolomení limitů způsobí na Mostecku 30procentní nezaměstnanost. "Jestli se k nám obrátí zády, tak my taky," naznačil odborový předák Czech Coal Jaromír Franta další nátlakové kroky.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES

Podrobný rozbor, proč si VV berou na paškál významné podnikatele Marka Dospivu, Richarda Hávu a Pavla Tykače najdete v MF DNES.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video