Věci veřejné. Ilustrační foto

Věci veřejné. Ilustrační foto | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Věci veřejné uvažují po volebním fiasku o levicovější a zelené politice

  • 747
Věci veřejné ztratily po komunálních a senátních volbách iluze. Strana u voličů neuspěla a v horní komoře parlamentu nebude mít minimálně dva roky jediného zástupce. Šéfové véček míní, že strana působí příliš pravicově a chystají změnu. Rozhodne se na konferenci na konci listopadu.

Věci veřejné dostaly v říjnových volbách další ránu. V Senátu nemají žádné zastoupení. Sílí proto hlasy uvnitř strany, které kritizují přílišnou "pravicovost".

Zatímco minulý týden požadovalo alespoň mírné odbočení doleva jen několik jedinců, například poslanci Stanislav Huml nebo Viktor Paggio, po výbuchu v senátních volbách to přiznal i místopředseda strany Vít Bárta.

"Výsledek voleb je prohranou bitvou. Možná to vypadá tak, že nás debaty o reformách vychýlily doprava. Musíme být velmi důslední a s koaličními partnery i ČSSD obhajovat citlivou sociální a zdravotní reformu," uvedl v České televizi Bárta. Přidala se k němu i předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kristýna Kočí: "Musíme trvat na tom, že Věci veřejné jsou nejsociálnější strana ve vládě."

A šéf VV Radek John rovnou přiznal: "Kdybychom nebyli ve vládě, jistě bychom byli úspěšnější."

Ohrozí neúspěch véček Nečase?

To by mohlo naznačovat, že neúspěch Věcí veřejných ve volbách by mohl otřást stabilitou a soudržností vlády Petra Nečase (ODS). ODS a TOP 09 se totiž v zásadních tématech shodují: Je potřeba škrtat, šetřit a provést bolestivé reformy, které už se chystají.

Věci veřejné až dosud "držely basu". Nyní se však může stát, že se budou snažit o "opozici v koalici" a při jednání vlády mohou dělat obstrukce. Objevily se i spekulace, zda Věci veřejné neodejdou z vlády. To však Vít Bárta popřel.

"Neuděláme chybu, že bychom utíkali dříve, než sklidíme, co jsme zaseli a co teď hnojíme," uvedl ministr dopravy. Podle něj je nutné vyčkat na pozitivní přínosy bolestivých kroků.

Podle dalšího místopředsedy Jaroslava Škárky by Věci veřejné neměly ustupovat od reforem. "Ale měly by být garantem sociálního aspektu reforem, být taková sociální pojistka," myslí si Škárka.

Příčin volebního neúspěchu je podle něho několik. "Věci veřejné byly nejvíc spojené s reformami. Roli hrály i chyby, které jsme možná udělali, třeba ve výběru některých kandidátů do Senátu, kteří nebyli dostatečně silní. A také za to mohou některé nešťastné mediální výstupy," vypočítal Škárka, co podle něj stojí za prohrou VV.

O dalším směřování strany rozhodne ideová konference, která se koná na konci listopadu.

Zezelenáme, plánuje Bárta

Kam by se VV mohly ubírat, naznačil o víkendu Vít Bárta. Pro Lidové noviny řekl, že by se strana měla více zaměřit na ekologická témata. "Zatím neumíme správně oslovit skupinu zelených voličů. Ale jednoznačně chceme zezelenat," prohlásil Bárta.

Uvnitř věcí Veřejných se v souvislosti s ideovou konferencí mluví také o tom, jaká je pozice předsedy a ministra vnitra Radka Johna. Nové vedení budou totiž Věci veřejné volit příští rok na jaře. A řeší se, zda John svoji pozici obhájí.

Podle některých významných funkcionářů VV je jeho pozice téměř neotřesitelná. Naopak někteří rebelové mimo záznam přiznávají, že nemusí být jediným a jistým kandidátem na předsedu. I o tom se bude mluvit.

Prospělo by Věcem veřejným, kdyby dělaly levicovější politiku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 15. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 6598
ANO
ANO 2634
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video