Poslanci Michal Babák a Otto Chaloupka z VV spolu se senátorem Pavlem Lebedou

Poslanci Michal Babák a Otto Chaloupka z VV spolu se senátorem Pavlem Lebedou oznámili nové podání ústavní stížnosti na církevní restituce. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

VV napadají u soudu církevní restituce. Chápou je jako loupež století

  • 324
Za "loupež století" považují opoziční Věci veřejné církevní restituce, které v parlamentu protlačila vládní koalice. Obracejí se proto na Ústavní soud. Chtějí, aby restituce zastavil a zákon zrušil. VV pro svůj návrh návrh získaly podporu od 19 senátorů - nezařazených, od Severočechů.cz, ČSSD a KSČM.

Věci veřejné se už jednou na Ústavní soud kvůli církevním restitucím obrátily, ale neuspěly. Soud se věcně jejich stížností vůbec nezabýval, protože ji nepodal dostatečný počet zákonodárců. VV neuspěly u soudu s návrhem, aby zrušil jako diskriminační podmínku, že stížnost může podat minimálně 41 poslanců nebo alespoň 17 senátorů. Nyní tedy mají dostatečný počet podpisů pro stížnost.

Pro ústavní stížnost mají VV podle poslance Michala Babáka několik důvodů. Jedním z nich je, že mu v průběhu vleklé rozpravy odebrala šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS slovo, když opozice obstruovala jednání a Babák předčítal církevní dějiny od Velké Moravy.

"Dále je to nedodržení termínu pro projednání zákona po jeho vrácení ze Senátu, hlasování po půlnoci a během přestávky pro jednání poslaneckého klubu," řekl Babák.

Zákon prolamuje hranici 25. února 1948, argumentují ve stížnosti

Církve byly podle názoru Věcí veřejných zvýhodněny oproti jiným restituentům, majetek se má podle jejich názoru vracet netransparentně bez výčtového zákona, který by přesně stanovil, co církve dostanou. "Církevní restituce také prolamují hranici 25. února 1948 a Benešovy dekrety," tvrdí poslanec Babák.

Svou první ústavní stížnost na církevní restituce VV podaly elektronickou cestou na Silvestra a jen několik málo minut před půlnocí (více o tom najdete zde). Chtěly to stihnout ještě před tím, než zákon vstoupí v platnost. Nesouhlasí totiž s rozsahem církevních restitucí.

Věci veřejné chtějí, aby soud odložil účinnost zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, aby zakázal ministerstvům a dalším státním orgánům do doby svého rozhodnutí plnit jakékoli povinnosti vyplývající ze zákona, tedy hlavně vydávat majetek. Chtějí také, aby zrušil usnesení Sněmovny, kterým poslanci zákon schválili, a navíc i to, aby soud odložil vykonatelnost tohoto usnesení do doby, než o něm rozhodne.

Vlastní ústavní stížnost na církevní restituce, které budou znamenat vydání majetku v hodnotě 75 miliard korun a finanční náhrady ve ve výši 59 miliard korun v průběhu příštích třiceti let, připravuje také ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video