Jiří Večeř u Krajského soudu v Brně (11. června 2009)

Jiří Večeř u Krajského soudu v Brně (11. června 2009) | foto: Radek Miča, MAFRA

Vraždit měl před 20 lety. Tým Tempus obvinil Večeře těsně před promlčením

  • 23
Speciální policejní tým Tempus rozplétá dvě nevyřešené vraždy z dob překupníků lehkých topných olejů. Obvinil z nich Jiřího Večeře, muže, který byl trestaný už dříve v souvislosti s jinými vraždami z této doby. Zločiny, ze kterých je obviněn nyní, byly krátce před promlčením.

„V pondělí 13. dubna v ranních hodinách jsme zadrželi dvaapadesátiletého muže, podezřelého, že se v květnu 1995 ve Zlíně a v Uherském Hradišti dopustil dvou vražd,“ řekl Miloš Poloczek, náměstek ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Na zadrženého zlínský soud uvalil vazbu. 

Lehké topné oleje

Kauza LTO vznikla na počátku 90. let. V té době bylo podle zákona možné zdaňovat naftu nižší sazbou daně, pokud ji obchodníci nazvali lehkým topným olejem. Státu tak na daních unikaly miliardy korun. Vydělávali na tom lidé, kteří tuto surovinu dováželi a prodávali přes prostředníky koncovým zákazníkům. Tento druh podnikání nebyl trestně postižitelný, nabalovaly se ale na něj zločiny, které už stíhat šlo, především vraždy bílých koní. Většina jich zůstala dodnes nepotrestána. 

Podle dostupných informací je obviněným mužem Jiří Večeř, který byl nedávno propuštěn z vězení za vraždu Marka Lehkého, dalšího muže spojeného s nelegálními obchody s lehkými topnými oleji. Lehkého roztrhala výbušnina. 

Kriminalista Lubomír Prnka sdělil totožnost obětí, z jejichž smrti je Večeř nově viněn. Oba jsou ze Zlínského kraje a zemřeli násilnou smrtí s odstupem jen necelých dvou týdnů. 

Specialita 90. let: vraždy trhavinou

Podnikatele Miroslava Kovaříka rozmetala výbušnina po explozi jeho auta. Stalo se to na sídlišti ve Zlíně 12. května 1995. Druhá z obětí, kterou kriminalisté nově připisují Večeřovi, je František Blažíček. Tento muž z Uherského Hradiště byl 23. května 1995 zastřelen uvnitř domu. Vrah na něj nejspíš vystřelil zvenčí oknem.

Oba případy se blížily k promlčení, brzy od nich totiž uplyne dvacet let. Tým Tempus, specializující se na závažnou trestnou činnost s časovým odstupem, se těmto vraždám začal věnovat loni v prosinci. „Obrátila se na nás rodina jedné z obětí,“ řekl šéf týmu Tempus Martin Baláž. Policisté podle něj znovu kontaktovali a vyslechli možné svědky. Přesněji se Baláž k průběhu vyšetřování vyjadřovat nechtěl.

V první polovině dubna už měli policisté dost indicií k tomu, aby si troufli podezřelého zadržet a obvinit. Zadrželi ho v Olomouckém kraji. Podle Poloczka nekladl žádný odpor. „Byl vzat do vazby koluzní a útěkové,“ zmínil kriminalista ze Zlínského kraje Lubomír Prnka. Koluzní vazba znamená, že vyšetřovatelé mají důvodnou obavu, že by obviněný na svobodě mohl ovlivňovat svědky.

Večeř už si odseděl více trestů za vážné zločiny

Protože zločiny se staly ještě za platnosti starého trestního zákona, hrozí za ně pachateli až 15 let vězení. Může ale dostat i výjimečný trest, tedy i doživotí.

V kauze lehkých topných olejů byl Večeř vyslýchán již mnohokrát. Spolu s ním byli v minulosti obviněni také Milan Šišma a Jan Marcinek. Trojice se podle obžaloby měla podílet mimo jiné na vraždě Marka Lehkého. Šišma údajně vraždu objednal a Večeř ji jako prostředník zadal Jana Marcinkovi. V roce 1999 se Večeř ke své účasti na zločinu přiznal, později ale svou výpověď odvolal.

Až na počátku loňského roku byl za své účastenství na vraždě potrestán 14 lety vězení. Protože mu byl ale uložen takzvaný souhrnný trest, započítaly se mu do něj i roky strávené ve vězení již dříve. Proto se dostal na svobodu při podmínečném propuštění tak brzy.

Ještě dříve si Večeř odpykal tresty za spoluúčast na vraždě podnikatele Lubomíra Holého a přípravu vraždy novináře.


Video