Věc ze silnice muži utrhla ruce

Chilan Gustavo Soto si před dvěma lety vyjel na výlet do And. Při zastávce v odlehlé horské soutěsce zahlédl zelené plastikové kolečko velké jako ciferník náramkových hodinek. Myslel si, že je to víčko kanystru na vodu. Pohodil ho na přístrojovou desku pickupu, kterým s přáteli cestoval, a znovu vyjel. Pár minut nato se dodávka roztrhla na kusy.

Věc byla jednou z tisíců protipěchotních min, které jsou rozesety po celé zemi od dob Pinochetovy vlády v letech 1973-1990.

"Podlaha se propadla, střecha auta se utrhla. Vnímal jsem jen explozi, vzápětí jsem si ale uvědomil, že jsem přišel o ruce," vzpomíná Soto.

Miny chránily v době války hranice
Šlo o jedno z třista tisíc amerických zařízení, které je konstruováno tak, aby mrzačilo, ale nezabíjelo. Chilská armáda a námořnictvo je v sedmdesátých letech roztrousily po řídce osídlených hornatých oblastech u hranic s Peru, Bolívií a Argentinou.

Celkem je tu 293 minových polí, která tvoří až milion protipěchotních a protitankových min. Po více než dvaceti letech upadly konflikty se sousedy v zapomnění, pozemní miny však zůstávají a jsou připomínkou vojenské minulosti Chile.

Náměstek ministra obrany Gabriel Gaspar vládu hájí a tvrdí, že jsou minová pole bezpečně ohrazena a označena. "Vyhledává-li někdo nebezpečí, zcela jistě ho najde," tvrdí.

Soto: Vláda musí mít za občany odpovědnost
Gustavo Soto, jeden ze 26 lidí, kterým výbuch pozemní miny změnil život, je nedostatkem zájmu chilského kabinetu rozhořčen. Popálený muž, který přišel i o oko, se u soudu domáhá odškodnění ve výši zhruba 800 tisíc dolarů.

Tolik ho prý stálo léčení a protézy. "Stát by měl nést odpovědnost za to, co se děje jeho občanům," míní. Zatím jen slibovali dodává, a to i přesto, že mu ministr obrany Mario Fernández osobně přislíbil mimosoudní dohodu.

Také další oběti pozemních min se cítí opomenuty. Soud například zamítl nároky patnáctiletého indiána z kmene Ajmarů Eliase Moscose z andské vesnice. Ten přišel před šesti lety o část pravé ruky, když zvedl třpytivý předmět ležící na cestě.

Nikdo neví, kde se nebezpečí skrývá
Tajnůstkářství chilské vlády obklopující problém pozemních min - podle jejího tvrzení jde o neveřejnou záležitost - znamená, že nikdo neví, kolik min doopravdy v Chile je, či kde jsou.

Kabinet rovněž odolal tlaku na odminování hranic s odůvodněním, že s problémy se potýkající ekonomika si nemůže dovolit vynaložit odhadovaných 250 milionů dolarů. Mnohé z min jsou navíc plastické, takže je nelze objevit pomocí běžných detektorů kovů.

Mějte se na pozoru, radí zmrzačený muž
To se však může brzy změnit. Chilský Kongres počátkem května ratifikoval mezinárodní Ottawskou konvenci o zákazu nášlapných min, ke které  Chile přistoupilo v prosinci 1997.

Ottawská konvence signatáře zavazuje odstranit do deseti let protipěchotní miny. Ve výjimečném případě lze termín prodloužit na 30 let. Musí rovněž zničit všechny uskladněné miny a zastavit jejich výrobu a export. Než se tak ale stane, Gustavo Soto radí: "Mějte se na pozoru!"

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video