Věc přísně veřejná

Zřízení parlamentní komise k případu IPB provází výčet bodů. Sahají nesmyslně zpětně do velkého časového úseku, aby byla odvedena pozornost od posledních úkonů vlády, ČNB a ČSOB v cause IPB.
Nucená správa a následný prodej banky v odvolací lhůtě svědčí o neprofesionální ukvapenosti bez vyhlášení výběrového řízení, zvláště v případě neomezené záruky státu.

Majetek banky je v současné době rovněž rozprodáván podle neznámých pravidel. Bilanční suma byla těsně před nucenou správou 316 miliard, většina aktiv byla v bezpečných cenných papírech, majetkových účastech a u ostatních bank.

Občané i minoritní akcionáři banky očekávají od parlamentní komise pro IPB nejen důkladné vyšetření celého případu, ale i  pravidelné zveřejňování dokumentů, provázející celou tuto pochybnou causu znárodnění a následného prodeje znovu soukromému subjektu.

Dosud kupříkladu nebyla zveřejněna kupní smlouva či smlouva o převodu bilance na ČSOB. Ta jaksi pozapomněla na své vyhlášení, zveřejnit tuto smlouvu do 14 dnů. Dále nebyl zveřejněn dopis managementu IPB adresovaný ČNB, který údajně přispěl k uvalení nucené správy. Dozvíme se jmenovitě, kdo konkrétně zanedbal bankovní dohled , zda byl připraven přesný scénář převzetí IPB, kdo vynesl poplašnou zprávu o údajných potížích banky?

Jistě budou i doloženy zprávy, které používala vláda o úniku 40-60 miliard do zahraničí. Bude dohledán majetek v podobě televize Prima na holding Ges a její licence a vysvětlena podpora státu při jednáních ČNTS s ČSOB. Rovněž převod úvěrů v revitalizovaných podnicích z ČSOB na Konsolidační banku si zaslouží prošetření.

Zajímavý bude i úsek března 98, kdy došlo k prodeji podílu státu Nomuře.Věřme,že komise půjde po podstatě věci, aby si konečně potencionální investoři mohli udělat obrázek, jak se znárodňuje po česku a jak současní vládní představitelé mají vztah k soukromému majetku, bez vyrovnání se s minoritními akcionáři IPB, kterým byl jejich podíl uloupen.

Předpokládejme, že se po čase neobjeví vládní úředníci, kteří se účastnili prodeje IPB v představenstvu ČSOB nebo v jejím managementu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video