Černá skříňka z airbusu Germanwings (25. března 2015).

Černá skříňka z airbusu Germanwings (25. března 2015). | foto: Reuters

Černá skříňka airbusu je poškozená, ale půjde použít. Pátrání pokračuje

  • 610
Ve středu ráno vyrazily k místu pádu airbusu Germanwings ve francouzských Alpách pátrací týmy a vrtulníky. Přes noc byly práce zastaveny. Mezi cestujícími v osudném úterním letu z Barcelony do Düsseldorfu byli i Britové. Francouzský ministr vnitra oznámil, že nalezená černá skříňka je poškozená, ale data z ní bude možné získat.

Stroj nízkonákladové společnosti Germanwings se 150 lidmi na palubě se v úterý zřítil ve Francii. Na místo se vydaly záchranné týmy, které oznámily, že se nepodařilo nalézt nikoho živého.

„Vzal jsem tucet strážníků na místo nehody. Viděl jsem trosky, bylo mi jasné, že letadlo naletělo přímo do hor,“ řekl listu The Independent místní vysokohorský průvodce.

Práce na místě neštěstí na jižních svazích Alp byly na noc přerušeny a obnoveny byly ve středu za rozbřesku. Kolem třiceti policistů se snaží na místo dostat z helikoptér a dalších 65 vyrazilo k troskám pěšky. Do pátraní se má celkem zapojit 300 policistů a 380 hasičů. Lokalitu přes noc hlídala desítka místních policistů a podle agentury AFP na místě zůstalo i pět vyšetřovatelů.

„Prioritou je zabezpečit oblast, aby vyšetřovatelé mohli pracovat v bezpečných podmínkách. Počasí se může rychle změnit, což by mohlo komplikovat práci,“ řekl Pierre-Henry Brandet, mluvčí ministerstva vnitra. V noci pršelo a sněžilo, což znamená, že povrch svahu tvořený pískem a kamením je mimořádně kluzký. Reportér slovenských Hospodárských novin Pavel Novotný, který je poblíž místa pádu letadla, uvedl, že na místě sněží a je hustá mlha.

Hovořil s místními lidmi, kteří jsou velmi šokování. „Je to dnes téma číslo jedna, zasáhlo je to přímo na živo, je tu rozruch kolem příjezdu německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollanda,“ řekl iDNES.cz

Ve středu by také měla začít identifikace obětí leteckého neštěstí. „Identifikace obětí je nezbytná, ale nepodaří se do pěti minut, bude to trvat několik týdnů,“ řekl listu Le Figaro prokurátor z Marseille Brice Robin.

„Můžu vám říci, že to není pěkný pohled,“ řekl Le Monde policista, který zasahuje na místě. Neviděl žádná celá lidská těla, ale pouze jejich kusy. Podle listu Le Figaro ve středu nebude převezeno žádné tělo oběti, avšak na místo by měli vyrazit soudní znalci, kteří začnou pracovat na místě. Odborníci upozorňují, že bude trvat dny, než najdou všechny oběti a trosky. Největší dosud nalezená část letadla byla velká pouze jako osobní automobil.

Centrem pátracích operací se stala horská vesnice Seyne-les-Alpes, kam kolem 14. hodiny dorazí francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a španělský premiér Mariano Rajoy.

Pád airbusu ve Francii

Očekává se, že přijedou i některé rodiny obětí, pro které úřady zřídily kapli. Na místě bude více než padesátka odborníků, která jim poskytne podporu. Ve vesnici panuje ponurá a smutná nálada, píše z místa reportérka The Guardian.

Poničená černá skříňka

Již v úterý pátrači nalezli jednu černou skříňku, která by měla vyšetřovatelům pomoci objasnit příčinu pádu airbusu. Podle BBC je pro pátrače hlavní cíl najít druhou černou skříňku.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve ve středu podle agentury Reuters prohlásil, že nalezená černá skříňka je poškozená, nicméně data z ní budou moci vyšetřovatelé získat. Podle něj se musí zvažovat všechny příčiny nehody, ale teroristický útok není hlavní vyšetřovací teorií. „Zdá se, že letadlo nevybuchlo,“ řekl Cazeneuve. Jednou z hypotéz je také dekomprese kabiny (více najdete zde).

„Černá skříňka, která byla nalezena, je záznamník hovorů v kokpitu. Je poničená a ve středu ráno byla převezena do Paříže,“ řekl agentuře AFP zdroj blízký vyšetřování.

Francouzská prokuratura zatím pád letounu klasifikuje jako zabití z nedbalosti. „Je samozřejmě ještě příliš brzo na to, hovořit o příčině nehody,“ řekl prokurátor Robin televizní stanici BFM TV. „Víme jen, že letadlo velmi rychle ztratilo výšku a z 12 tisíc metrů kleslo na dva tisíce metrů.“ Robin doufá, že první závěry vyšetřování černé skříňky budou již ve středu odpoledne. Na vyšetřování okolností nehody pracují i německé a španělské úřady. Španělská policie podle deníku Spiegel prověřuje záznamy z průmyslových kamer na letišti a z nástupu cestujících osudného letu.

Zatím vyšetřovatelé podle The Guardian nerozumí tomu, proč posádka nevyslala nouzový signál, když letoun rychle ztratil výšku, nebo proč pilot nezměnil letový kurz, aby se vyhnul srážce s horami.

Mezi obětmi byli i Kolumbijci, Argentinci, Australan a Dán

Britský ministr zahraničí Philip Hammond v dopoledním prohlášení uvedl, že ví o třech Britech, kteří zemřeli při „této tragédii“. „Nemůžeme však vyloučit, že tam byli další Britové. Jsme v kontaktu s rodinami obětí,“ upřesnil Hammond. 

Londýn podle něj spolupracuje s francouzskými, německým a španělskými úřady ve snaze zjistit přesná fakta. Britské úřady budou mít jistotu až po definitivní kontrole seznamu cestujících.

Podle dosavadních informací byli mezi cestujícími hlavně Němci. Šestnáct z nich studovalo na gymnáziu v západoněmeckém městě Haltern am See. Se svými dvěma učitelkami byli ve Španělsku na výměnném pobytu (více zde). Mezi obětmi jsou i operní pěvci Oleg Bryjak a Maria Radnerová, která letěla s manželem a miminkem.

Na palubě byly dvě malé děti, druhé byl syn Mariny Bandresové, která pocházela ze Španělska, ale žila ve Velké Británii. Ve Španělsku se účastnila pohřbu příbuzného. 

Mezi obětmi je řada Španělů a zřejmě turečtí občané a nejméně jeden Belgičan. Podle úterních zpráv jihoamerických médií byli mezi oběťmi katastrofy zřejmě i dva občané Kolumbie a dva Argentiny.

Ve středu přítomnost svých občanů na palubě letadla ohlásily další státy. Australská vláda oficiálně oznámila smrt dvou svých občanů, na palubě zahynul rovněž jeden cestující z Dánska, Mexiko ohlásilo tři mrtvé. Další tři oběti podle kazašského ministerstva zahraničí pocházeli z Kazachstánu. Na seznamu cestujících osudného letu byli údajně i dva Japonci žijící v Düsseldorfu.

Thomas Winkelmann z Germanwings na tiskové konferenci ve středu po poledni oznámil, že mezi obětmi byli i občané USA, Venezuely, Íránu, Nizozemska a Izraele. Národnost některých pasažérů nebyla dosud určena kvůli dvojímu občanství.

Nízkonákladová společnost Germanwings musela po nehodě zrušit desítky úterních letů, protože někteří její zaměstnanci odmítli po katastrofě nastoupit do práce. Podobná situace je i ve středu a zrušen byl jeden let (více čtěte zde). Na pravidelný let se ve středu vydal i spoj Germanwings mezi Barcelonou a Düsseldorfem. Spoj letí podle informací ze serveru Flightradar po jiné trase a pod jiným číslem linky.

Lufthansa, mateřská společnost Germanwings, uvedla, že různé letecké společnosti půjčily zasaženým aerolinkám jedenáct letadel. Není však jasné, zda 55 airbusů Germanwings bude ve středu ve vzduchu.

Na místě tragédie zkoumají trosky airbusu desítky policistů a záchranářů:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue