Ve zprávě Komise EU lze nalézt pochvaly i odsudky

- Až překvapivě kladné věty stejně jako nemilosrdné odsudky - to vše lze nalézt ve zprávě Komise EU o České republice. Jednapadesát stran textu popisuje politické a hospodářské kroky posledních vlád, vyjmenovává, co již Česká republika pro přiblížení k unii učinila i problémy, které dosud neřešila.

Až překvapivě kladné věty typu "Parlament nadále pracuje výkonně", stejně jako nemilosrdné odsudky - to vše lze nalézt ve zprávě Komise EU o České republice. Jednapadesát stran textu popisuje politické a hospodářské kroky posledních vlád, vyjmenovává kroky, které republika již směrem k unii učinila i problémy, které pražská vláda dosud neřešila. Díky své rozsáhlosti a tomu, že pochází od řady různých autorů (vládazinárodní instituce), si zpráva v některých bodech i poněkud protiřečí. Mimo jiné například říká:
"Ústřední orgány státu pracují dobře."
"Od července 1997 nebyl učiněn prakticky žádný pokrok v reformě veřejné správy."
"Celkové fungování justice se za poslední rok nezlepšilo... Hlavními příčinami jsou: velký počet neobsazených soudcovských míst (390 z celkových 2726), všeobecný nedostatek základního vybavení soudů..."
"Nedostatečné personální obsazení, vybavení, financování a nízké platy státních zaměstnanců jsou i nadále vážnými překážkami efektivního postupu (proti korupci)."
"Nejsou žádné problémy v oblasti občanských a politických práv."
"Situace Romů se od července 1997 nezlepšila."
"Byrokratické obtíže, administrativní poplatky a nedostatečný přístup příslušných ministerstev zpomalily řešení problému (státní občanství) a způsobily vznik velkého množství osob bez občanství."
"Došlo k výraznému zpomalení rychlosti přejímání společného práva unie (acquis). Krátkodobý úkol zlepšení kontroly hranic nebyl splněn."
"Případy rasově motivovaného násilí, zmíněné v předchozí zprávě, pokračovaly, přičemž o některých bylo v médiích rozsáhle referováno. Celkový obraz Romů v médiích je spíše negativní a rasově motivovaným útokům je věnována pouze minimální pozornost."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Korupce, Plat

Video