Ve Zlíně uvažují o zavedení čipů pro psy

Zlín - Majitelé psů budou muset brzy řešit dilema, jestli by souhlasili s tím, aby byl jejich mazlíčkům místo tradiční známky na obojku do těla vpraven identifikační čip.Zlínský magistrát totiž chce totiž zjednodušit stávající systém evidence psů. Proto uvažuje o zavedení takzvaného čipování.Co si myslíte o čipování psů? Vyjádřete se v chatu.Můžete také hlasovat v anketě, zda byste nechali čip dát svému psovi.

O co přesně jde?
Zvířeti by byl pod kůži implantován speciální čip, v němž by byly uloženy základní identifikační údaje, které by si mohl každý strážník městské policie při běžné kontrole pomocí přenosného čtecího zařízení dekódovat.

"Byla by to modernější a průkaznější forma evidence psů," shrnuje výhody systému vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu Vladimíra Marcoňová. Například identifikace zaběhnutého psa by se tím velmi usnadnila.

Strážníci by byli nadšení
Jednoznačně pro zavedení radiofrekvenční identifikace zvířat je městská policie. "Do dvou až tří let by se nám mohlo podařit zaevidovat všechny psy," předpokládá ředitel zlínské městské policie Jan Suchoň. To by znamenalo pořádek v placení poplatků a v konečném důsledku i zvýšení příjmové stránky městského rozpočtu.

"Zatím jsme ale teprve v počátcích," podotýká opatrně Marcoňová. "V současné době chceme především vyvolat veřejnou diskusi."

Kdo to zaplatí?
Mezi její hlavní body bude patřit otázka, kdo zaplatí zhruba čtyřsetkorunovou částku za čip a jeho odbornou veterinární implantaci do zvířete. Majitel psa nebo úřad?

"Zvažujeme, že bychom chovatelům nabídli slevu," naznačuje Marcoňová jeden ze způsobů, jakým chce město naklonit názor veřejnosti na stranu radiofrekvenční identifikace zvířat.

Lidé, jimž připadá implantace čipu přímo do těla psa příliš drastická, nemusí hned nad novou metodou evidence lámat hůl.  Suchoň totiž upozorňuje i na to, že technicky existuje možnost umístit čipy do psí známky. "Zatím je vše otevřené. Teď musíme především vyvolat obecnou diskusi," apeluje na chovatelskou část veřejnosti.

Čipování už funguje v Českých Budějovicích
Za zdroj zkušeností s fungováním tohoto systému poslouží České Budějovice. Pouze v tomto městě se totiž podle zlínského magistrátu čipování psů v praxi osvědčilo. A jaké tam zaznamenali výsledky? Za zhruba 7 000 zvířat radnice ročně vybere čtyři miliony korun.

Ve Zlíně se z poplatků za 6 000 psů dostane do městského rozpočtu jen asi 1,5 milionu korun.  O tom, jestli se moderní systém evidence uchytí také ve Zlíně, rozhodne magistrát nejpozději do začátku prázdnin.

Řekněte svůj názor na redakční horké lince
Souhlasili byste s tím, aby byl vašemu psovi do těla vpraven speciální čip?
Pokud ano, uhradili byste náklady s tím spojené, zhruba 400 korun?
Nebo způsob frekvenční evidence psů považujete za příliš drastický, a proto rezolutně odmítáte, aby váš čtyřnohý kamarád žil s cizím předmětem v těle?

Svůj názor nám můžete zatelefonovat dnes od 12 do 15 hodin do zlínské redakce MF DNES na číslo  067/7695 232. Vaše názory zaznamená redaktor Milan Libiger. S jejich podstatnou částí vás seznámíme v zítřejším vydání regionální přílohy MF DNES. Využít můžete i elektronické pošty na adrese milan.libiger@mfdnes.cz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video