Jeden z nejobávanějších mužů slovenského podsvětí Miroslav Maslák stojí před soudem ve Zlíně. (Ilustrační snímek)

Jeden z nejobávanějších mužů slovenského podsvětí Miroslav Maslák stojí před soudem ve Zlíně. (Ilustrační snímek) | foto: Soud s Maslákem. Obžalovaný se musel vyzvracetiDNES.cz

Obžalovaný Maslák hledá chyby u policie, před soud šli i vyšetřovatelé

  • 0
Ve Zlíně pokračoval proces s jedním z nejobávanějších členů slovenského podsvětí Miroslavem Maslákem. Vypovídali dva policisté vyšetřovacího týmu. Měli objasnit, jak byli obžalovaní sledováni.

Zatímco jeden si byl jistý, že sledovali jen auta, ve kterých obžalovaní jezdili, druhý tvrdil, že pod dozorem byly i jednotlivé osoby. "Zřejmě se mi to plete se sledováním aut," připustil pak během výpovědi.

Shodně uvedli, že sledování provádí specializovaný policejní útvar a stává se, že požadavkům vyhoví jen zčásti.

V Maslákově případu požadovali sledování vyšetřovatelé a schválil ho státní zástupce. Pod dozorem měli být členové zločinecké skupiny, jejich vozy i byty. Ve skutečnosti však pouze dostali GPS lokátor do vozidel a vyšetřovatelé pak až zpětně dohledávali, kde se auta pohybovala v čase jednotlivých skutků. Třeba na začátku loňského října, kdy na Rakové hořelo auto a někdo střílel do domu, ve kterém byl majitel několika stavebních firem.

Maslák poukázal i na to, že v policejním spisu scházejí některé dokumenty, třeba žádost o sledování.

"Jsou to dokumenty, které mohou svědčit o jeho nevině," poznamenal Maslákův obhájce Marek Freund.

Nestandardní postupy vyšetřovatelé odmítli

U soudu padlo i jméno šéfa vyšetřovacího týmu Ervína Dankovského, který už u policie nepracuje. Generální inspekce bezpečnostních sborů jej před několika dny obvinila z podvodu a zneužití pravomoci a Dankovský požádal o propuštění (více čtěte zde).

Obhájce zajímalo, jestli měl přístup do spisu a jaká byla jeho role při vyšetřování. Zazněla i teorie, že tým používal nestandardní postupy. Třeba když dopravní hlídka zastavila další obžalované Slováky - Vladimíra Haviara a Tomáše Ďuriše - dala jim dýchnout do přístroje, který měří alkohol v dechu a náústky, které použili, jim nevrátila.

"Byla na nich jejich pachová stopa a DNA, tím pak někdo mohl kontaminovat místa činu," tvrdil Maslák. Vyšetřovatelé však takové praktiky popřeli.

Maslák je spolu s dalšími čtyřmi muži obžalován z vydírání. Gang údajně násilně vymáhal pohledávky, v některých případech i smyšlené a vybírat výpalné. Trojici Slováků hrozí až 12 let za mřížemi, další dva muži ze Vsetínska mohou dostat až osmiletý trest.


Video