Povodeň v obci Úlice na Plzeňsku

Povodeň v obci Úlice na Plzeňsku | foto: Hasiči

Ve vyplavených Úlicích spílají zdejšímu zemědělci za jeho čínskou trávu

  • 316
Lidé z vyplavené obce Úlice na severním Plzeňsku, kde čtvrteční bouřka způsobila škody za desítky tisíc korun, dávají vinu zdejšímu zemědělci. Domnívají se, že bahno přiteklo z okolních polí kvůli tomu, že na nich letos poprvé pěstuje místo klasických plodin cizokrajné rostliny na biomasu.

Úlicemi se ve čtvrtek večer po zhruba padesátiminutové intenzivní bouřce prohnala až 60 centimetrů vysoká vlna vody a bahna. Způsobila škody, které budou místní odstraňovat až měsíc (více se dočtete zde).

Povodeň v obci Úlice na Plzeňsku

Podle starostky Vlasty Hornové se voda hrnula z čerstvě osázených polí, na kterých místní zemědělec letos poprvé pěstuje ozdobnici čínskou a japonské topoly. Rostliny jsou určené pro využití jako biomasa.

"Nikdy dříve tady nikdo nic takového nepěstoval a žádné problémy jsme neměli," řekla Hornová a ukázala na jedno z polí, kde ještě stále roste vojtěška.

"Tam odtud se žádné bahno ani příliš vody nehrnulo. Takové klasické plodiny by tady měl pěstovat všude, a ne nějakou čínskou trávu, jejíž výhonky spolu s bahnem teď máme po celé vsi," rozčilovala se starostka.

Spadlo téměř pět centimetrů vody

Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že ve čtvrtek v Úlicích spadlo 47 mm vody. "Takové množství během velmi krátké doby zpravidla způsobuje na níže položených místech problémy," řekl Josef Cink z ČHMÚ v Plzni.

Obec podle jejích slov ani neví, kdo vlastně na poli hospodaří. Pozemky získala česko-italská společnost Farm Pňovany a ta je pronajala. S obcí nikdo nekonzultoval, co na polích bude růst.

Záruka dobrých zisků, ale chybí zkušenosti

Jiří Tetzeli z Okresní agrární komory Plzeň-sever uvedl, že rostlin na biomasu se v regionu pěstuje výrazně víc než v minulosti.

"Pro zemědělce jsou výhodné díky tomu, že mají zaručen odbyt i solidní cenu," řekl Tetzeli.

Ozdobnice čínská

Ozdobnice čínská

Vytrvalá rostlina, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči, její pěstování je prakticky bez starostí. Za příznivých podmínek dosahuje výšky čtyři metry. Je odolná proti vymrzání, chorobám a škůdcům.

V ČR je povolená jako energetická rostlina, k jejímu pěstování nejsou z hlediska vlivu na životní prostředí výhrady.

Zdroj: energetickerostliny.cz

Přiznal ale, že s jejich pěstováním nemají místní zemědělci dostatek zkušeností. Podle jeho slov by se tyto širokořádkové rostliny právě kvůli riziku eroze neměly dávat na zorané pole ve svahu.

"Je zapotřebí je vysazovat do travnatého porostu, nebo kolem svažitého pole udělat přirozenou bariéru, která odtok vody zbrzdí," řekl Tetzeli.

 Podle něj existují závazná pravidla pro pěstování těchto rostlin, jejichž dodržování kontroluje Státní zemědělský intervenční fond i další rostlinolékařské instituce, které mohou zemědělcům za porušení správných postupů uložit pokuty.

Jiná obec na Plzeňsku Němčovice u Rokycan vede kvůli častým povodním se zemědělskou společností obhospodařující tamní pole dokonce soudní spor.

Na rozsudek se sice kvůli prodlevám s vyjadřováním různých znalců čeká už několik let, ale i tak už obec dosáhla svého. Zemědělci na polích nad obcí přestali pěstovat širokořádkovou kukuřici a od té doby i přes další lijáky už velká voda do obce nevtrhla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video