Ve Vrchlabí začali potají s devitalizací

  • 30
Vrchlabí - Ředitel vrchlabské nemocnice vstoupil na tenkou půdu. Pacienty s rakovinou léčí metodou, kterou nepovolila lékařské komora ani ministerstvo zdravotnictví. Sporná léčebná metoda, u níž stále není prokázáno, jaké má výsledky, přivedla do soukromé nemocnice ve Vrchlabí deset pacientů. S nimi začal ředitel nemocnice Vladimír Dryml devitalizační program. Podle Svazu pacientů se devitalizace dělají i jinde, ale zcela tajně.

I vrchlabská nemocnice tají okolnosti akce, na niž pohlížejí s rozpaky i lékaři, kteří patří mezi zastánce devitalizace. Není jasné, zda už byl někdo operován, ani to, kdo vůbec operuje nebo bude operovat - zda ředitel sám, nebo nějací lékaři z jiné nemocnice. Drymlovi podřízení se totiž na devitalizacích odmítli podílet, protože metoda nebyla povolena úřady.

"Program už začal a teď je do něj zapojeno deset pacientů. Jde většinou o lidi se zhoubnými kožními nádory, s rakovinou trávicího traktu a s nádory prsu, u kterých selhala běžná léčba," uvedl Dryml.

Ředitel zdůvodňuje tajnosti kolem devitalizací obavami z negativních reakcí České lékařské komory. Její prezident David Rath nedávno řekl, že pokud Vrchlabí s devitalizacemi začne, podá podnět policii, aby prošetřila, zda nebyl některý pacient poškozen.

Jedině v takovém případě by hrozily vrchlabské nemocnici patálie - metoda totiž sice nemá požehnání úřadů, ale není ani zakázaná. "Ministerstvo zdravotnictví na aktivity vrchlabské nemocnice nijak reagovat nebude," sdělil včera mluvčí úřadu Otakar Černý.

Vrchlabí prý není samo. "V jedné nemocnici jsou dvě oddělení plná pacientů po devitalizaci. Jméno neprozradím. Mají strach," řekl šéf Svazu pacientů Luboš Olejár.  Ověřování devitalizace na lidech před časem úřady pozastavily s odůvodněním, že zatím nebyla dostatečně prokázána její účinnost. Testy na zvířatech sice pokračují velmi slibně, před měsícem však na půdě Akademie věd padl verdikt: pracujeme zatím jen na nich.

Krokem vrchlabské nemocnice je zaskočen i primář semilské nemocnice Georgios Karadzos, který spolupracoval s již zemřelým objevitelem metody Karlem Fortýnem a netají se tím, že by v ní rád pokračoval - pokud ji ovšem ministerstvo povolí.

"Nechápu, proč se do toho kolega Dryml řítí, a nevím, zda nechce jen zviditelnit svou nemocnici," řekl Karadzos. Potvrdil, že se na něj Dryml už před řadou měsíců obrátil s návrhem, zda by s ním nechtěl spolupracovat. Karadzos však odmítl.
Pod rouškou tajemství zůstává i to, co vlastně pacienti, již jsou podle Drymla zařazeni do programu, v tuto chvíli dělají a kde například leží.

"Devitalizace nespočívá jen v chirurgickém zákroku. Je to celková imunologická léčba, jíž musí předcházet podrobné vyšetření a důkladná příprava," říká ředitel.
Zaměstnanci nemocnice se však o devitalizacích buď rovnou odmítají bavit, nebo tvrdí, že o nich nic nevědí. Deset vážně nemocných pacientů zatím neviděl ani primář chirurgického oddělení, kde by se mělo operovat.

"Na našem oddělení zatím žádní pacienti pro devitalizaci neleží a nikdo u nás na sále žádný nádor nepodvázal. To bych o tom musel něco vědět. Vím, že se mluvilo o tom, že někteří lidé zapojení do programu pobývali na interně, ale nemám to ověřené," konstatoval primář vrchlabské chirurgie David Havel, který se na podvazování nádorů odmítá podílet.

"Rozhodně do toho nepůjdu," řekl. Ředitel nemocnice říká, že s vrchlabskými lékaři při devitalizaci stejně nikdy nepočítal. "Něco budu dělat sám, něco ve spolupráci s dalšími odborníky," uvedl Dryml.

Primář semilské chirurgie Karadzos však vyjádřil pochyby i nad tím, zda má ředitel nemocnice vůbec nějaké zkušenosti s devitalizací. Bagatelizace, že jde o banální zákrok, může podle něho metodě jen ublížit.

"Nechápu, jak by mohl ředitel, který se už delší dobu chirurgii aktivně nevěnuje, začít operovat sám. To prostě není možné," podivil se. Dryml k tomu říká: "Běžně sice neoperuji, ale to neznamená, že jsem se chirurgii přestal věnovat.

Občas operuji své známé, naposledy asi před třemi měsíci. Když se někdo věnuje chirurgii tak dlouho jako já, má všechno tak zažité, že to nemůže nikdy zapomenout." Konfliktu se zákonem se vrchlabská nemocnice a priori bát nemusí.
Komplikace může mít jedině tehdy, pokud by si pacient nebo jeho rodina zpětně na postup stěžovali.

Mluvčí ministerstva Otakar Černý sice prohlásil, že by soud vyhráli, podle pražského právníka Michala Ročka, který zpracovával analýzu pro vrchlabskou nemocnici, však ani to vůbec není jisté. Z jeho rozboru vyplývá, že lékař by se mohl úspěšně hájit tím, že jednal ve prospěch pacienta a záchrany jeho života.

Proti akci vrchlabské nemocnice nebude zasahovat ani vědecká rada ministerstva zdravotnictví, jakkoli v příštích týdnech s nejvyšší pravděpodobností rozhodne, že testy devitalizací zatím budou probíhat jen na zvířatech.

"Není jen mým názorem, že ředitel vrchlabské nemocnice je exhibicionista, který chce na sebe upozornit. Ale jinak mě to vůbec nezajímá," prohlásil předseda rady Jan Dvořáček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue