Příznivci sekulární strany Nidáa (21. října 2014).

Příznivci sekulární strany Nidáa (21. října 2014). | foto: Reuters

Ve volbách v Tunisku silně oslabili islamisté, vyhrála sekulární strana

  • 53
Tuniská strana Nidáa Túnis (Hlas Tuniska) získala v nedělních parlamentních volbách 80 z 217 parlamentních křesel, vyplývá z předběžných údajů, jež v pondělí zveřejnila agentura Reuters. Islamistická Strana obnovy, která měla převahu po revoluci z roku 2011, již uznala porážku.

„Uznáváme tento výsledek a blahopřejeme vítězi,“ řekl agentuře Reuters vysoký představitel Strany obnovy Lotfí Zitún. Zároveň zopakoval výzvu své strany, aby se v zájmu celé země vytvořila vláda národní jednoty včetně Strany obnovy.

Tunisko: Zřejmě jediný úspěch arabského jara

Nidáa Túnis je nejsilnější sekulární formací, která se dostala s tak velkým ziskem do zákonodárného sboru. Pokud se výsledek potvrdí, bude to pro islamisty citelná ztráta, protože po volbách z roku 2011 parlamentu dominovali s téměř 90 mandáty.

Nedělní volby byly druhým svobodným hlasováním od svržení někdejšího prezidenta Zína Abdidína bin Alího v lednu 2011.

Koaliční jednání o nové vládě se mohou podle pozorovatelů protáhnout nejen kvůli komplikovanému volebnímu výsledku, ale také kvůli volbě prezidenta vypsané až na 23. listopad.

Tunisko se sice na rozdíl od Egypta nebo Libye vyhnulo porevolučnímu chaosu, avšak od roku 2011 se potýká s politickou nestabilitou a ekonomickými problémy.

Přesto se ale v Tunisku začátkem roku podařilo dohodnout se na nové ústavě, která je považovaná za jednu z nejpokrokovějších v regionu. Poskytuje širokou náboženskou svobodu a jako první v arabském světě zaručuje ženám stejná práva jako mužům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video