Neonacisté kandidují do zastupitelstev na kandidátkách hnutí Právo a Spravedlnost. Ilustrační foto

Neonacisté kandidují do zastupitelstev na kandidátkách hnutí Právo a Spravedlnost. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ve volbách kandidují lidé z prostředí neonacistů

  • 117
Za politické hnutí Právo a Spravedlnost, které ve volbách usiluje o posty na třinácti radnicích, kandidují také lidé úzce napojení na nebezpečné ultrapravicové organizace. Vedení strany to odmítá. Policie nemůže s kandidaturou radikálů nic dělat.

Volební speciál

Na kandidátce hnutí do pražského zastupitelstva je jméno Petra Fryče, někdejšího aktivního člena české pobočky neonacistické organizace Blood and Honour, která se v roce 1999 přetransformovala v neregistrované hnutí Národní odpor.

Fryč v minulých letech spolupořádal několik akcí, jichž se účastnili neonacisté. V lednu 2003 pochodovali kolem židovských památek v Praze se zapálenými loučemi, stejně jako Hitlerovi stoupenci v předválečném Německu. - více zde

Kontroverzním kandidátem je také Patrik Vondrák. Třiadvacetiletý Pražan koncem prázdnin svolal demonstraci neonacistů před izraelskou ambasádou. Policie její účastníky zadržela, protože někteří z nich vyhrožovali útokem proti blíže neurčeným cílům v Česku. - více zde

Mluvčí Práva a Spravedlnosti František Červenka spojení hnutí s extremisty popírá. S tím, kdo za ně kandiduje, problém nemá. "Nemůžeme nikoho ovlivňovat,"řekl iDNES.cz.

Každý hlas dobrý, i od neonacistů
Blízkost pravicových radikálů k hnutí potvrzuje i výzva, která se ve čtvrtek objevila na internetových stránkách extremistického hnutí Národní odpor. Svým členům a sympatizantům doporučuje, aby dali hlas Právu a Spravedlnosti.

"Na kandidátkách PaS jsou zastoupeny stovky upřímných vlastenecky smýšlejících lidí včetně desítek aktivistů z Národního korporativismu. Proto si dovolujeme doporučit našim členům, sympatizantům i ostatním nacionalisticky zaměřeným lidem volit politické hnutí Právo a Spravedlnost ANO tradiční rodině NE korupci a kriminalitě," píše Národní odpor.

Mluvčí hnutí František Červenka se sice od radikálů distancuje, jejich podpory se však nezříká: "Vážíme si každého hlasu," řekl iDNES.cz.

Program jsem jen prolétl, přiznává kandidát
Informace o radikálech v hnutí zaskočila ředitele sokolovské základní školy Rudolfa Flašku, jedničku na kandidátce Práva a Spravedlnosti v Lokti na Karlovarsku, kde čtyřicet let žije. Do voleb s ním jde v barvách hnutí dalších patnáct obyvatel malebného městečka se známým hradem, všichni jako nezávislí.

"V žádném případě neonacisty nepodporuji, pamatuji si válku. Abych byl upřímný, vybrali jsme si Právo a Spravedlnost kvůli časové nouzi, jejich program jsem projel jen v rychlosti," vysvětlil Flaška iDNES.cz.

Policisté: Nic proti tomu nezmůžeme
Policie je proti pokusu radikálů dostat se na radnice bezmocná. "Stát nemůže v kandidování do městských zastupitelstev bránit nikomu, kdo pro to splnil zákonné podmínky. Je to na občanech, jak se rozhodnout volit," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková.

Podle některých zdrojů se hnutí Právo a Spravedlnost inspirovalo stejnojmennou polskou stranou, která má pověst radikálního pravicového uskupení. V jeho čele stojí současný polský prezident Lech Kaczynský se svým bratrem, premiérem Jaroslaw Kaczynským.

Neonacisty by mohl povzbudit nedávný úspěch jejich soukmenovců ve volbách v některých německých spolkových zemích či v Belgii. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video