Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ve vládě vypukl spor kvůli vedení VZP, ve hře je totiž 150 miliard

  • 157
Ministři za ODS zamítli návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera jmenovat třetinu členů správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Do vedení největší české pojišťovny, kterou ročně projde 150 miliard korun, chtějí dosadit i své lidi.

Heger (TOP 09) v souladu se zaběhnutými pravidly navrhl vládě ke jmenování deset nových členů z třicetičlenné správní rady pojišťovny. Koaliční ODS však jeho návrh ve vládě nečekaně odmítla.

Zřejmě i proto, že se obávala, aby se příliš nezvětšil vliv menší vládní strany na zdravotnictví. Za topku už sedí v radě čtyři poslanci, v létě je tam dosadila Poslanecká sněmovna spolu s dalšími šestnácti lidmi. Sněmovna totiž podle zákona jmenuje do správní rady pojišťovny dvě třetiny členů. Zbytek byl dosud vždy na ministrovi zdravotnictví.

Letos je to jinak. "Hledal se konsenzus na těch jménech. Jednání probíhala ještě minulý týden. Kvůli tomu měli schůzku Nečas s Hegerem, ale jestli se shodli, netuším," řekl Marek Šnajdr (ODS), který je jedním z těch, jež do rady jmenovala Sněmovna.

Šnajdr se stal staronovým šéfem správní rady a právě on má nyní nad VZP klíčovou moc. S jeho působením je ovšem také spojována řada kontroverzních projektů, jež se staly terčem kritiky za to, že jsou zmanipulované, spojené s korupcí, nebo přinejmenším zbytečné.

Ministr Heger musel nakonec ustoupit. "Jsou tam různé zájmy a tlaky," připustil.

Členství v dozorčí radě je podle Hegera klíčové i z hlediska finančního. "Bylo tam přání, aby i premiér měl v radě člověka, kterému důvěřuje. Dosáhli jsme kompromisu," prohlásil nakonec Heger s tím, že ustoupil a navrhne jen sedm kandidátů. Tři zbývající zůstanou na vůli ostatních členů koalice. "Vláda je jmenuje zřejmě 3. listopadu," uvedl premiér Petr Nečas.

Předsedou správní rady bude Šnajdr

V době, kdy se kandidáti hledali, si oslabená správní rada zvolila za předsedu Marka Šnajdra (ODS), který v této funkci seděl i v předcházejících letech.

Marek Šnajdr byl také náměstkem ministra zdravotnictví za Tomáše Julínka a Dany Juráskové a opozice ho dlouhodobě kritizuje právě za jeho aktivity v pojišťovně. Nedokázal prý ohlídat některé předražené zakázky.

Opozice mu vytýká třeba také to, že pojišťovna přidělila zakázku za 60 milionů firmě Ambit Media, v níž figuroval jeho známý, podnikatel Miroslav Lekeš. Ambit Media roznáší lékařům Zdravotnické noviny.

Stejný člověk je spojen i s firmou Avenier, která získala od ministerstva zdravotnictví před rokem (v době, kdy zde náměstkoval Šnajdr)miliardovou zakázku na dodávku očkovacích látek.

"Marek Šnajdr by měl odpovědět na otázku, jak dlouho se zná a jak spolupracoval s panem Lekešem. Jistě si pan Marek Šnajdr vzpomene, jak spolu pořádali semináře v Poslanecké sněmovně," pronesl v březnu ve Sněmovně poslanec David Rath (ČSSD).

"Je pravda, že se s panem Lekešem znám, ale já znám téměř každého z farmaceutického byznysu," bránil se Šnajdr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video