Premiér Bohuslav Sobotka probírá s ministry jejich slabá místa. Ke stejné věci vyzval šéfy ANO a KDU-ČSL.

Premiér Bohuslav Sobotka probírá s ministry jejich slabá místa. Ke stejné věci vyzval šéfy ANO a KDU-ČSL. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Budíček, volá Sobotka. Ve vládě nechci líné kapry, varoval ministry

  • 160
Od ministrů za sociální demokracie chce premiér Bohuslav Sobotka, aby zvýšili svou aktivitu. Před svými kolegy z širšího vedení ČSSD v sobotu mluvil o tom, že ministři mají být „dravé štiky“, ne líní, spokojení kapři. „Je třeba budíček, chtěl bych, aby ministři přidali,“ řekl předseda vlády po jednání.

Premiér není spokojen s průměrnou trojkou, kterou dostala jeho vláda ve známkování od občanů. (více zde)

„Chci zvýšit aktivitu a intenzitu práce sociálnědemokratických členů vlády. Sociálnědemokratický tým ve vládě musí zařadit vyšší rychlost, mezi ministry potřebujeme dravé štiky, ne nějaké líné spokojené kapry,“ řekl kolegům Sobotka na jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD v pražském hotelu Olšanka jen den poté, co prezidentovi na Hradě řekl, že Marcela Chládka na postu ministra školství nahradí osmatřicetiletá právnička Kateřina Valachová.

Premiér probírá s jednotlivými ministry jejich slabiny

Sobotka v sobotu řekl, že chce s ministry probrat slabší místa jejich práce ve vládě. „Všichni by měli přidat, jsou to motivační rozhovory,“ řekl iDNES.cz předseda vlády.

„Doufám, že rozhovory, které teď vedu se všemi ministry za sociální demokracii, budou inspirovat také Pavla Bělobrádka a Andreje Babiše, aby podobné rozhovory absolvovali se svými ministry. Největší nebezpečí pro ministra je, pokud upadne do rutiny,“ řekl předseda vlády.

Nebezpečí vidí v tom, když ministr přestane být politikem a začne být spíš úředníkem. „Je třeba udělat určitý budíček,“ zdůraznil Sobotka.

Babiš: Jsem rád, že premiér začne řídit ministry ČSSD

Andrej Babiš

Šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš reagoval, že to dělá od počátku koaliční vlády. „Jsem rád, že i pan premiér začne řídit ministry ČSSD,“ dodal.

Sobotka už měl v pátek pohovor s ministrem průmyslu Janem Mládkem. „Politika je jízda na tygrovi,“ řekl Mládek, když si ho předseda vlády nečekaně pozval do Lidového domu a když dostal dotaz, jestli počítá s tím, zda bude ve své funkci pokračovat.

„Bavili jsme se o fungování vlády obecně, o ekonomických problémech, o tom, co udělat pro hospodářský růst a o dalším fungování agentury Czechinvest,“ popisoval, o čem schůzka byla. Na závěr dodal, že se zatím na tygrovi udržel. (více zde)

Sobotka označil za normální, že si Mládka pozval. Obdobnou schůzku měl prý už s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem a s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. Pohovory s ministry přitom podle něj neznamenají, že se pod nimi třese jejich křeslo, zdůraznil předseda vlády. Podle informací iDNES.cz se už delší dobu spekuluje o tom, že by Mládka vystřídal státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Premiér vystoupil také proti kvótám pro uprchlíky

Sobotka na jednání širšího vedení sociální demokracie hovořil také o přílivu migrantů, který v poslední době trápí jih Evropy. Příliv imigrantů musíme mít možnost regulovat, míní premiér. Postavil se proti myšlence kvót, podle kterých chce Brusel uprchlíky rozdělovat mezi jednotlivé členské země.

„Sociální demokracie neignoruje problematiku imigrantů, naše vláda pomáhá a chce pomáhat, ale není možné souhlasit se systémem kvót. Vláda musí byt schopna občanům garantovat, ze imigrace nezpůsobí bezpečnostní a sociální problémy. Česká republika je a bude solidární země, ale musíme mít možnost příliv imigrantů regulovat. To je pozice ČSSD,“ vysvětloval kolegům na jednání ústředního výkonného výboru strany Sobotka.

„Chceme pomáhat primárně v oblastech, odkud uprchlíci přicházejí,“ řekl po jednání špiček ČSSD ministr vnitra Milan Chovanec.

Pokud by v rámci EU kvóty prošly, měla by Česká republika přijmout více než 1 300 uprchlíků z Itálie a Řecka a dalších víc než pět stovek převzít z uprchlických táborů mimo Evropu. Ke kvótám se přitom nestaví kriticky jen Česká republika, ale i další země, třeba Francie či Nizozemsko. Jenže nemusí to být nic platné. Kvóty projdou, pokud je podpoří alespoň 15 zemí zemí Evropské unie, které reprezentují nejméně 65 procent obyvatel EU.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video