Vzpomínková akce ve Vilémovicích na parašutistu a hrdinu Jana Kubiše.

Vzpomínková akce ve Vilémovicích na parašutistu a hrdinu Jana Kubiše. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Dolních Vilémovicích si připomněli Kubiše, atentátníka na Heydricha

  • 19
Sláva, jaká tu bývá jen opravdu výjimečně. V takovém duchu se v sobotu nesla připomínka sedmdesátého výročí smrti Jana Kubiše. Muže, který se svými druhy v roce 1942 odstranil zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Byl to právě on, kdo hodil granát, jenž zasáhl jednoho z nejvýše postavených činovníků třetí říše. Pietního aktu v Dolních Vilémovicích se zúčastnily stovky lidí.

Na pietní akt dorazili také politici, zahrál skotský dudák, proletěl bitevní vrtulník z nedaleké vojenské letecké základny Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Přijel rovněž herec Rudolf Jelínek, který v legendárním filmu Atentát režiséra Jiřího Sequense v roce 1964 ztvárnil právě Jana Kubiše.

Sbírka na opravu Kubišova domu

Součástí sobotní vzpomínkové akce byl i záměr vedení obce upozornit na zchátralost rodného domu Jana Kubiše. Národní hrdina by si přece jen zasloužil důstojnější připomínku místa, odkud vzešel. Nyní probíhá sbírka, kdo má zájem, může přispět na konto 43-6171460287/0100 Komerční banky Třebíč.

"Nikdy jsem ve Vilémovicích nebyl, jsem tu poprvé a docela intenzivně vnímám atmosféru vsi, odkud Kubiš pocházel. Je to pro mě silné. Když jsme film natáčeli, moc materiálů, ze kterých bychom mohli čerpat informace o povaze hrdinů, tehdy nebylo. Řada jich zůstala v britských archivech. Věděl jsem, že Kubiš měl velmi přirozené chování, nepřeháněl, nebyla u něj žádná autostylizace, byl pozitivní," podělil se o své postřehy Jelínek.

Herec nakonec při ztvárnění role nejvíc vycházel z fotografie Jana Kubiše. "Měl jsem ji pořád u sebe, v jeho tváři bylo vše," podotkl.

Kromě Lidic a Ležáků chtěli vyhladit i Vilémovice

Slavnostnímu ceremoniálu z nedalekého okna přihlížel rovněž Rudolf Dobrovolný.

"Jsem nejstarší muž ve vsi, už pomalu všichni, co to ještě nějak pamatujeme, umíráme. Honza Kubiš i jeho podobně staří bratři, to byli čímani. Kubiš byl ročník 1913, já byl o jedenáct let mladší a to víte, my k těmhle stárkům strašně vzhlíželi. Pamatuju, jak šel v třicátých letech k odvodu, pak se to zapíjelo a to víte, bylo to veselé, my mladí jsme kroužili okolo a okukovali," lovil ve vzpomínkách starý pán.

Atentát na Heydricha

V rámci evropského odboje byl atentát na takto vysoce postaveného a nebezpečného německého pohlavára, jakým Reinhard Heydrich byl, naprosto výjimečným činem. Britové na jeho základě odvolali Mnichovskou dohodu a přislíbili poválečnou obnovu Československa v předválečných hranicích. Nacisté v rámci odplaty zavraždili asi patnáct tisíc Čechů, vyhladili obce Lidice a Ležáky.

Ostře se mu vybavila i doba těsně po atentátu, kdy mu bylo osmnáct let. "Honza počátkem války zmizel, říkalo se že přes Polsko do Francie. Pak byl atentát a okamžitě začalo ve vsi operovat gestapo. Zatýkali, odváděli Kubišovy příbuzné, byli tu denně. Těžká doba. Proslýchalo se, že esesáci měli záměr vyhladit vedle Lidic a Ležáků taky Vilémovice. Už tu fotili a zaměřovali, nakonec si to v poslední chvíli řízením osudu rozmysleli," vyprávěl Dobrovolný.

Ve vsi byl tehdy velký dvůr, který patřil k třebíčskému panství Valdštejnů. "Prý díky konexím a na přímluvu pánů u Němců se to stoplo v poslední chvíli nechali Vilémovice na pokoji. Tak se to tu celá léta říká, je to obestřené nejasnostmi," zmínil senior.

Gestapo pozatýkalo desítky Kubišových příbuzných, informace o jejich počtu se různí. Deset přímých příbuzných včetně otce a sourozenců bylo popraveno v koncentračním táboře Mauthausen.

Parašutisté zaútočili na Heydricha v Praze - Libni 27. května 1942. Sedm výsadkářů (mezi nimi i Gabčík a Kubiš) vycvičených ve Velké Británii našlo v následujících dnech úkryt v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici. Po zradě výsadkáře Karla Čurdy došlo k vyzrazení, 18. června v ranních hodinách Němci na kostel zaútočili. Nikdo z výsadkářů nepřežil, těžce zraněný Jan Kubiš zemřel v sanitce při převozu do nemocnice.

"Heydrich byl ovšem všehoschopný tyran a strůjce konečných řešení. Plány, které s Čechy měl, byly natolik likvidační, že tvrdím, že atentátem jsme byli uchráněni jako národ," upozornil představitel filmového Kubiše Rudolf Jelínek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video