Ve Vídni se jednalo o posílení středoevropské spolupráce

Praha - Do Vídně se dnes sjeli ministři zahraničních věcí České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska a Slovinska, aby společně s rakouskou ministryní Benitou Ferreovou-Waldnerovou diskutovali o posílení spolupráce mezi zeměmi středoevropského prostoru. Tato iniciativy vzešla z rakouské strany počátkem roku a ihned se na ni snesla kritika jak z české a polské strany, tak i ze strany Evropské unie. Zatímco v bývalých zemích Rakousko-Uherské monarchie jsou snahy Rakouska o středoevropskou spolupráci považovány za nebezpečné pokusy o obnovení hegemonie v tomto prostoru,

v Bruselu se někteří političtí představitelé obávali vytvoření příliš silných regionálních uskupení, která by mohla blokovat přijímání celoevropských norem.

Český ministr zahraničních věcí Jan Kavan při jednáních zdůraznil, že regionální spolupráce musí být založena na základě rovnosti jednotlivých zemí, a dodal, že spolupráce tzv. visegradských zemí úspěšně funguje již téměř deset let. Ministři se shodli na tom, že v rámci regionální spolupráce nebudou vytvářet jakékoli instituce, že však jistá spolupráce na podobné úrovni jako u zemí Beneluxu či severských zemí může být pro tento region přínosem.

Účastníci schůzky rovněž ocenili přístup rakouské ministryně v otázkách volného pohybu osob. Ferreová-Waldnerová sice obhajovala požadavky Rakouska na omezení volného pohybu osob pro budoucí nové členy unie, slíbila však, že Rakousko bude reagovat velice pružně na skutečný vývoj v této oblasti.

Pro vztahy mezi Rakouskem a Českou republikou, které jsou od doby nástupu nové rakouské vlády sužovány problémy počínaje Temelínem a konče právě volným pohybem osob, může dnešní setkání znamenat výrazné zlepšení vztahů. Optimismus je cítit i z vyjádření slovenského ministra zahraničních věcí Eduarda Kukana, který pozval všechny zúčastněné na další společné setkání do Bratislavy.


Video