Ve věznicích sedí lidé pod falešnými jmény

  • 23
V českých věznicích se objevují lidé, kteří si odpykávají tresty pod cizími jmény. Vězeňská služba přiznává, že tomu nedokáže zcela zabránit. Většinou jde o recidivisty, kteří se prokážou ukradeným nebo falešným občanským průkazem dosud netrestaného člověka.

"U soudu tudíž dostanou menší trest," říká Luděk Pavel z generálního ředitelství vězeňské služby. Případ zaplaceného dvojníka, který seděl za svého šéfa, se podle policistů zatím vyskytl jen jeden.

Aby takovým případům vězeňská služba zabránila, rozhodla se koupit nový počítačový systém, který bude vězně evidovat podle jedinečných rysů tváře.

Zatím se lidé trestaní pod cizím jménem objevují jen výjimečně, v budoucnu by jich však mohlo přibývat s tím, jak bude do Česka přicházet stále více cizinců.

"Identifikace cizinců s padělanými doklady je už dnes kardinální problém," konstatoval Aleš Kadlec, šéf odboru informatiky vězeňské služby.

Jak se lidé do věznice s nepravým jménem dostanou a proč vlastně? Scénář je následující: policie zatkne například zloděje aut - recidivistu, ten se policistům představí jako Jan Novák a ukáže jim kradený občanský průkaz se stejným jménem.

Jelikož skutečný Jan Novák neohlásil ztrátu dokladů, policisté už dále totožnost neprověřují. Domnělý Novák je odsouzen a poslán do vězení. Jenže s nižším trestem.

Odsouzení si přivlastňují cizí jména
Stejná jména i rodná čísla, a přesto dva rozdílní muži, kteří si odpykávali trest ve věznicích vzdálených od sebe stovky kilometrů. Oba muži spáchali zločin a oba za to byli řádně odsouzeni. Jenže jeden z nich na cizí účet. Našel totiž občanský průkaz toho druhého a nechal se pod jeho jménem odsoudit.

Až srovnání seznamů odsouzených z jednotlivých věznic ukázalo, že něco nesedí. "Zastříhali jsme ušima a začali vyšetřovat. Nakonec jsme přišli na to, že ten bez občanky nahlásil své pravé jméno a ten druhý měl jeho občanku," vysvětluje Luděk Pavel, jenž má u Vězeňské služby na starosti administrativu.

Vinu přitom nenesou ani tolik věznice, jako spíš policie, která má do věznic "dodat" vězně s ověřenou totožností. MF DNES požádala o vyjádření policejní prezidium, jeho tiskové oddělení však nebylo za celý pátek schopno odpovědět.

"Velmi často to udělají jen formálně. Vezmou doklady, zeptají se v registru, zda takový člověk existuje. Tím to pro ně končí. Měli by ho však vzít k sousedům a zeptat se, zda je to opravdu Franta Omáčka. A otisky prstů? Ty nemá každý občan," kritizuje práci policie Pavel.

Největší potíže jsou s cizinci. "Stává se, že cizinec se po výkonu jednoho trestu vrátí do své vlasti, změní si jméno - třeba po manželce nebo prastrýčkovi Koljovi - a vrátí se jako úplně někdo jiný s čistým rejstříkem.

Když se k nám dostane podruhé a třeba náhodou do stejné věznice, bachař si vzpomene, že ten chlap u něj seděl nedávno pod jiným jménem," vysvětluje šéf informatiky Vězeňské služby Aleš Kadlec.

Znám je i případ, kdy si šel za odsouzeného zločince za úplatu odpykat trest nevinný člověk. Po několika měsících však vše prozradil, protože soud pravému pachateli přičetl další trest, a na tom nebyl náhradník se zločincem domluven.

Databáze do každé věznice
I když "provalených" záměn není v novodobé historii českých věznic mnoho, dokud káznice nezavedou moderní počítačový systém ověřování totožnosti, nebude jasné, kolik dalších vězňů za mřížemi sedí pod cizími jmény.

Podle výroční zprávy Vězeňské služby by do konce druhého čtvrtletí příštího roku měly být všechny věznice propojeny s centrální databází vězňů. V té má mít každý svou digitální fotografii s označenými jedinečnými rysy.

"V tuto chvíli není vůbec rozhodnuto, jaký to bude konkrétně systém. Každopádně vybereme takovou variantu, která bude velmi levná. Těžké miliony do toho vrážet nemůžeme," říká Kadlec.

"Určitě nebudeme měřit zornice či duhovky, na to bychom neměli peníze. Šíleně drahá by byla i databanka DNA," dodává informatik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video