Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Za mřížemi je rekordní počet novinářů, nejvíce jich vězní Turecko

  • 7
Ve věznicích po celém světě sedí rekordní počet novinářů. Za mřížemi je 232 žurnalistů v 27 zemích, nejvíce reportérů vězní Turecko. Obvinění jsou ponejvíce z terorismu a zločinům proti státu. Cílem je často umlčet kritiky režimu, uvedl ve své výroční zprávě newyorský Výbor na obranu novinářů (CPJ).

Oproti loňskému roku počet vězněných reportérů, editorů či fotografů stoupl o 53 a je vůbec nejvyšší od roku 1990, kdy organizace propagující svobodu slova začala množství zavřených reportérů monitorovat. Až dosud byl rekordní rok 1996, kdy za mřížemi pobývalo 185 žurnalistů, připomněla televize CNN.

"Žijeme ve věku, kdy se obvinění z protistátních (činů) a z terorismu stalo preferovanými prostředky vlád, jak zastrašit, zadržet a uvěznit novináře," prohlásil výkonný ředitel organizace Joel Simon.

Letos bylo k novinářům nejtvrdší Turecko, kde ještě na začátku prosince koukalo na svět skrze mříže 49 reportérů. To je zdaleka nejvíce ze všech zemí. Desítky kurdských reportérů a redaktorů tam uvěznili za zločiny spojené s terorismem a protistátní činností, upozorňuje Výbor na obranu novinářů.

Kdo je vězněn

Většina vězněných novinářů jsou reportéři domácích médií, nikoli zahraniční zpravodajové. Ti jsou na seznamu uvězněných pouze tři. Seznam neobsahuje reportéry, kteří byli během roku zadrženi a pak propuštěni, ani těch, na jejichž věznění se podílejí kriminální gangy či povstalecké jednotky.

Zdroj: ČTk

Turecké úřady zprávu CPJ nekomentovaly. Kurdská třináctimilionová menšina v Turecku touží po nezávislosti, zakázaná ale ozbrojená separatistická Strana kurdských pracujících tam vede boj už skoro třicet let.

Jen o čtyři novináře méně než Turecko vězní Írán, který pokračuje v represích, jež režim započal po krvavém potlačení lidového povstání v roce 2009. Blízkovýchodní země ještě loni seznam zemí vězních novináře vedla (ze 179 reportérů bylo za íránskými mřížemi 43).

Třetí je Čína se 32 zavřenými - vesměs tibetskými nebo ujgurskými - novináři. Východoafrická Eritrea, která čelí mnoha sankcím OSN kvůli obviněním z podpory ozbrojenců napojených na al-Káidu v sousedním Somálsku, vězní 28 žurnalistů. Ani jeden z nich nebyl nikdy z ničeho oficiálně obžalován ani souzen.

V občanskou válkou zmítané Sýrii pak jednotky věrné prezidentu Bašáru Asadovi zajaly nejméně 15 novinářů, ani v jejich případě ještě nepadlo žádné obvinění, a nikdo pořádně neví, kde jsou, podotkla agentura AP.

Do první desítky zemí s nejvíce zavřenými novináři pak ještě patří letos Vietnam, Ázerbajdžán, Etiopie, Saúdská Arábie a Uzbekistán.

Asi nejpozitivnější jsou v celé zprávě informace ohledně Barmy, která se poprvé od roku 1996 na seznamu zemí vězních novinářů vůbec neobjevila. Vláda prezidenta Thein Seina, která zavádí postupně demokratické reformy, letos propustila na svobodu posledních 12 vězněných žurnalistů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video