Nicolas Maduro vyslal do ulic Caracasu tři tisíce vojáků. Mají snížit

Nicolas Maduro vyslal do ulic Caracasu tři tisíce vojáků. Mají snížit kriminalitu, která rekordně vzrostla (28. května 2013). | foto: Reuters

Po toaletním papíru došlo i mešní víno. Venezuelský vůdce čelí kritice

  • 26
Katolická církev ve Venezuele oznámila, že jí dochází mešní víno. Nápoj, který se používá při bohoslužbě, rozšířil seznam nedostatkového zboží, s nímž se jihoamerická země potýká kvůli špatnému státnímu hospodaření. Madurův nástup k moci provázejí skandály a ostrá kritika.

Pokud se nic nestane, venezuelští kněží budou mít do dvou měsíců problém, kde sehnat mešní víno, které se používá při eucharistii (symbolickém přijímání těla a krve Kristovy). Zásoby mešního vína se v socialistické zemi tenčí, informoval mimo jiné španělský server 20minutos.es.

"Zásoby docházejí a nahradit je není snadné," řekl venezuelský arcibiskup Roberto Lucker. V zemi totiž mešní víno vyrábí jen jedna firma, Bodegas Pomar, která však musela kvůli nedostatku surovin produkci přerušit, aniž by uvedla, kdy a jestli vůbec výrobu obnoví. Církev si navíc nemůže pořídit víno v zahraničí, podle Luckera jí na to chybějí peníze.

Kritici z nedostatku viní vládu. Stát přísně kontroluje ekonomiku a podle mnohých špatně hospodaří, takže obyvatelé jedné z nejbohatších zemí Latinské Ameriky - Venezuela má obrovské zásoby ropy - mnohdy marně shánějí téměř jakékoli zboží.

Na seznamu nedostatkového zboží se objevuje mléko, mouka, máslo a paradoxně třeba i káva, kterou země vyváží. V polovině května vyšlo najevo, že posledních několik měsíců je největší sháňka po toaletním papíru. (více zde)

Ekonomická krize drtí Venezuelu už několik let. V uplynulých měsících se situace ještě zhoršila. V době, kdy někdejší lídr Hugo Chávez umíral na rakovinu, vláda dlouho tápala, jak zemi vést. Zůstala zcela paralyzována (o smrti Cháveze zde).

Za Madura údajně vládne jeho žena

Chávez, který s rakovinou bojoval půl druhého roku, nemoci podlehl začátkem března. O měsíc později jej v čele země nahradil jeho vyvolenec a loajální chávista Nicolás Maduro. Bývalý řidič autobusu bez vyššího vzdělání, který se v Chávezově blízkosti vypracoval na šéfa diplomacie a viceprezidenta, však zdaleka nedosahuje Chávezovy popularity, který ze sebe vždy dokázal problémy země setřást a nejlépe z jejich vzniku obvinit opozici nebo chtivé byznysmeny.

Žádná kritická média

Mnohé Venezuelany rozlítilo nedávné rozhodnutí televizní stanice Globovision, která odvolala oblíbeného moderátora Franciska "Kico" Bautistu. Ten ve svém pořadu zkritizoval vládu slovy, kdo by chtěl žít v zemi snů, kde není ani toaletní papír.

Odvolání Bautisty je podle kritiků jasným signálem změn v jediné TV stanici, která byla kritická k vládě. Začátkem května se v Globovision změnilo vedení, a to zřejmě zásadně. V neděli stanice odmítla odvysílat vstup opozičního vůdce a neúspěšného prezidentského kandidáta Henriquea Caprilese. Deset tisíc lidí si na protest odhlásilo stanici ze svého Twitteru.

Zdroj: El Mundo

Chávezovo charisma Madurovi chybí. Značně. Lidé mu proto tak snadno neodpouštějí chyby, kterých se v úřadu dopouští. Nedávno kupříkladu s širokým úsměvem na tváři prohlásil, že zná jména a čísla osobních průkazů všech 900 tisíc lidí, kteří 14. dubna v prezidentské volbě hlasovali pro jeho soupeře Henriquea Caprilese. Upřímné sdělení v zemi vyvolalo ostrou debatu o možném zfalšování voleb.

"To byla asi největší chyba, jaké se zatím coby prezident dopustil," řekl politický analytik a komentátor Armando Durán podle argentinského serveru La Maňana Neuquén. Madurovo prohlášení totiž Venezuelanům připomnělo deset let starý případ, kdy kdosi zveřejnil seznam lidí, kteří v referendu o odvolání Cháveze hlasovali proti tehdejšímu lídrovi. Mnozí pak ve svém okolí a v práci pocítili negativní dopady svého rozhodnutí.

Maduro má navíc potíže i ve vlastní straně PSUV, v níž má mnoho odpůrců. Kdyby si ho totiž Chávez loni v prosinci veřejně nevybral za svého zástupce, prezidentem by se nevýrazný partajník stal jen sotva. Když už se uvažovalo o možném vůdcově nástupci, skloňovalo se jméno předsedy Národního shromáždění Diosdada Cabella. Někdejšího vojáka, který má na rozdíl od civilisty Madura pevné vazby na důležitou armádu, ale i na vlivné podnikatele.

MInulý týden opozice zveřejnila nahrávku, na níž hovoří známý moderátor státní televize Mario Silva s Kubáncem, který byl identifikovaný jako člen kubánských tajných služeb. Muži spolu v padesátiminutovém dialogu hovoří o vládě, a to, co říkají, rozhodně nevyznívá pro Madura dobře. Označují ho za slabého vůdce, který je pouhou loutkou v rukou své manželky a bývalé státní návladní Cilie Floresové.

Současná první dáma, která je o deset let starší než Maduro, vlastně nastartovala kariéru svého muže, když ho začátkem 90. let seznámila s Chávezem. Vedle Floresové má podle nahrávky ve venezuelské vládě rozhodující slovo Cabello a viceprezident Jorge Arreaza.

Podle Luise Vicenta Léona, šéfa společnosti Datanálisis, však nyní nehrozí nějaké vládní kotrmelce. "V nejbližší době nehrozí žádný volební risk, protože se neplánují žádné volby ani násilí ze strany opozice, protože nemá zbraně. Hrozbu by mohli představovat vojáci nebo nějací vnitrostraničtí radikálové, ale vzhledem k tomu, že Maduro zvítězil velmi těsně, chávisté se mezi sebou nyní nechtějí moc přít," uvedl Léon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue