Ve válce pomůže i Německo

  • 69
Washington požádal Berlín o dva tisíce vojáků. Od konce ledna budou střežit americké vojenské základny v Německu. Přestože se Berlín k válečnému konfliktu s Irákem staví odmítavě, povolil Američanům veškeré přelety a přejezdy ozbrojených sil. Zbrojní inspektoři zveřejní 27. ledna první hodnocení svého působení v Iráku. Prezident Bush pak zřejmě rozhodne, zda půjdou Spojené státy do války.

Kancléř Schröder přislíbil pomoc už dříve, potvrdil mluvčí německého ministerstva obrany. Vláda ale prozatím nevěděla, kdy a v jakém rozsahu bude potřeba. "Konečné rozhodnutí padne zřejmě počátkem roku," uvedl mluvčí.

USA mají v zemi 71 tisíc vojáků.

Německá vláda věří, že Irák může zprávu o zbraních ještě zlepšit. Ministr obrany Peter Struck odmítá názor Spojených států, že Bagdád zprávou porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

Postoj k iráckému problému zhoršil německo-americké vztahy. Kancléř Schröder po zářijových volbách zopakoval, že je proti vojenské intervenci, ať už s mandátem OSN nebo bez něj.

Část vládní strany Zelených je dokonce proti přeletům amerických strojů, pokud by USA vedly válku bez mandátu.

Zpráva z Bagdádu žene USA do války

Britské tanky zamíří blíž k Iráku
Po USA posílá své tanky k hranicím Iráku i Londýn. Na výpomoc shání lodě, které by pomohly s přesunem vojenské techniky do Perského zálivu. Velká Británie může podle expertů vyslat až 40 tisíc vojáků a sto tanků.

Britské ministerstvo obrany zadalo na zprostředkovatelském trhu objednávku na jednu velkou obchodní loď pro přepravu techniky. Pro přesun dalšího vybavení shání další dvě plavidla.

"Jsou to vůbec první podobné objednávky," řekl agentuře Reuters zdroj z námořního průmyslu, obeznámený s operacemi ministerstva obrany. Mluvčí resortu potvrdil, že armáda má o využití komerčních lodí zájem. Další podrobnosti odmítl uvést.

Podobně postupovaly před časem USA, které pro přepravu své těžké vojenské techniky také musely využít několik komerčních lodí. - více zde

Ministr obrany Geoff Hoon uvedl kvůli možnému útoku na Irák britskou armádu do stavu pohotovosti. "Vojenskou operaci lze zahájit i bez předběžného souhlasu parlamentu, aby nedošlo k předčasnému vyzrazení termínu, kdy má být útok proveden," podotkl Hoon.

Podle Reuters počítá britská objednávka s využitím velké lodi na devadesát dní počínaje 15. lednem. Naložena bude buď v jednom z britských přístavů nebo v severní Evropě. Cílové varianty jsou východní Středozemí nebo sever Perského zálivu.

Britská vláda předpokládá, že své expediční síly vyšle do oblasti u hranic s Irákem během několika týdnů. Rozkaz k rozmístění jednotek podle listu The Independent padne i v případě, když se neprokáže, že irácká vláda porušila rezoluci OSN o odzbrojení.

Britské jednotky už příslušné rozkazy obdržely. "Vypracovány jsou také plány s výhledem na možný útok," podotkl mluvčí britského ministerstva obrany.

Experti odhadují, že do útoku proti Bagdádu se může zapojit až čtyřicet tisíc vojáků a sto tanků. Celkem by se do operace mělo zapojit na čtvrt milionu vojáků.

Příští měsíc se v Perského zálivu zapojí do vojenského cvičení britská letadlová loď HMS Ark Royal doprovázená podpůrnou flotilou tvořenou křižníkem, fregatou a ponorkami.

Britská armáda také zadala zakázky na úpravu tanků, aby mohly být nasazeny do operací v poušti. Podle agentury AFP také vojáci v záloze a jejich zaměstnavatelé obdrželi dopisy, které jim naznačily možnost povolání do zbraně.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video