Počet studentů francouzštiny se zvýšil o dvacet milionů. Ilustrační foto

Počet studentů francouzštiny se zvýšil o dvacet milionů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ve světě se čím dál víc mluví francouzsky. Hlavně v Africe

  • 15
Na světě přibývá lidí, kteří mluví francouzsky. Jejich počet poprvé překročil hranici dvou set milionů a dalších zhruba 110 milionů se francouzsky učí. Vyplynulo to ze zprávy, kterou v Paříži vydala Mezinárodní organizace frankofonních zemí.

Ta sdružuje pětapadesát států a zabývá se propagací francouzštiny ve světě. Nová zpráva se vztahuje k nadcházejícímu mezinárodnímu dni frankofonie, který připadá na 20. březen.

Minulá zpráva, která se týkala let 2004 a 2005, odhadovala počet francouzsky mluvících lidí světa na 175 milionů.

Nynější radikální zvýšení však není ani tak výsledkem horlivého studia, jako spíš přehodnocení počtu frankofonního obyvatelstva subsaharské Afriky, stojí v dokumentu.

I tak se ale množství lidí studujících francouzštinu zvýšil - z devadesáti na zhruba sto deset milionů.

Francouzština je úředním jazykem v devětadvaceti zemích. Rozvoj zažívá hlavně v Africe či na Blízkém východě, zatímco v Evropě frankofonních lidí pomalu ubývá.

Nejpoužívanějším jazykem světa je s velkým náskokem mandarínská čínština. Tu podle předloňských údajů používalo 885 milionů lidí.

Následovaly angličtina se 430, španělština se 400 a arabština s 220 miliony. Francouzština se tak zařadila na pátou příčku před bengálštinu, hindštinu, portugalštinu a ruštinu.

Kromě Francie s jejími 63 miliony obyvatel je nejvíc francouzsky mluvících lidí v Kongu (24,3 milionu), Alžírsku (16 milionů), Pobřeží slonoviny (12,7 milionu) a Kanadě (11,5 milionu).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video