Loď s africkými imigranty přijíždí k ostrovu Lampedusa (6. května 2011)

Loď s africkými imigranty přijíždí k ostrovu Lampedusa (6. května 2011) | foto: AP

Ve Středozemním moři umírali uprchlíci a nikdo jim nepomohl, tvrdí list

  • 91
Přes šedesát afrických uprchlíků zahynulo v březnu hladem a žízní na lodi, která se porouchala na cestě k italskému ostrovu Lampedusa. Nikdo jí nepřišel na pomoc, přestože kontaktovala italskou námořní hlídku a všiml si jí vojenský vrtulník i loď NATO, tvrdí list The Guardian.

Podle listu vyrazila loď se 72 uprchlíky z Etiopie, Nigérie, Eritreje, Ghany a Súdánu 25. března z libyjského Tripolisu. Na palubě bylo i dvacet žen a dvě malé děti. Po 18 hodinách plavby směrem na Lampedusu se loď začala potýkat s poruchami a začala ztrácet palivo.

Na moři zahynuly stovky lidí

Podle svědectví, které získal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, se v pátek u břehů Libye potopila loď s 600 lidmi. Svědci prý viděli, jak se u pobřeží krátce po vyplutí rozbila o skály a v moři plavala těla. Počet obětí podle mluvčí úřadu Laury Boldriniové zatím není znám. Zmizely prý také nejméně tři lodě, které vypluly z Libye na konci března. Na každé se plavilo mezi 120 a 360 lidmi, do Itálie však prý nikdy nedorazily.

autor: ČTK

Uprchlíci pomocí satelitního telefonu zavolali eritrejskému knězi Mosesovi Zeraimu, který v Římě řídí organizaci pro uprchlíky Habeshia. Ten kontaktoval italskou pobřežní hlídku, jež ho ujistila, že loď byla lokalizována a všechny příslušné úřady byly informovány, píše The Guardian s odvoláním na ty, kteří anabázi na lodi přežili nebo s ní byli v kontaktu.

Brzy poté prý nad loď přiletěla helikoptéra s nápisem Army (armáda), její piloti v uniformách hodili na loď kanystry s vodou a sušenkami a naznačovali uprchlíkům, že pro ně přijede loď. Po několika hodinách čekání se ghanský kapitán rozhodl, že se pokusí se zbytky paliva doplout na Lampedusu. Nicméně se to nepodařilo a bezvládnou loď začaly unášet proudy.

Nešlo nás přehlédnout, tvrdí uprchlíci

Po dvou dnech se ocitla blízko letadlové lodi NATO. Uprchlíci tvrdí, že ji nebylo možné přehlédnout. Podle nich odstartovala dvě letadla a přeletěla nad lodí, na níž uprchlíci divoce gestikulovali a ukazovali bezvládná dětská těla. Loď pak moře vyplavilo 10. dubna u libyjského města Zlitán poblíž Misuráty.

Ze sedmi desítek uprchlíků jich už bylo naživu jen jedenáct. Z nich jeden zemřel hned po přistání a další brzy ve vězení poté, co jednotky Muammara Kaddáfího uprchlíky objevily a držely čtyři dny ve vazbě.

Podle listu The Guardian žádná země nepotvrdila, že by poslala k lodi vrtulník. Mluvčí italské pobřežní stráže uvedl, že Itálie upozornila Maltu, že loď se blíží k její zóně, kde je odpovědná za záchranné akce. Stejně tak prý italská pobřežní stráž upozornila lodě v oblasti, aby se pokusily o záchranu lodě s uprchlíky. Maltské úřady popírají, že by s lodí přišly do styku.

Letadlovou lodí bylo nejspíš plavidlo Charles de Gaulle

Co se týká letadlové lodi, britští novináři se domnívají, že jde nejspíš o francouzské plavidlo Charles de Gaulle. Francouzské námořní úřady nejprve popřely, že letadlová loď byla v oblasti. Když jim byly předloženy zprávy potvrzující, že tomu tak bylo, odmítly to komentovat, napsal britský list. Podle něj mluvčí NATO koordinující vojenské akce v Libyi řekl, že nebyl zaznamenán z lodi žádný tísňový signál a Aliance nemá o takovém incidentu žádné záznamy.

Politický neklid a vojenský konflikt v severní Africe vedl k vzestupu počtu uprchlíků. Podle odhadů se za poslední čtyři měsíce vydalo přes Středozemní moře do Evropy na 30 tisíc uprchlíků. Předpokládá se, že jen v dubnu jich osm set zahynulo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video