Ilustrační snímek | foto: Reuters

Rodiče si stěžovali. Ve spolkové zemi zatrhli učitelům Facebook

  • 58
Bádensko-Württembersko zakázalo kantorům, aby pro pracovní účely používali internetové sociální sítě jako je Facebook, Twitter nebo Google Plus k pracovním účelům. Přístup jednotlivých německých zemí je však odlišný. Represivní cestou jdou jen některé z nich.

Tím, kdo s iniciativou přišel, je tamní ministr kultury, mládeže a sportu Andreas Stoch. Sociální demokrat (SPD) ji odůvodnil především "ochranou dat". Internetové sociální sítě, jako je i v Česku velice populární Facebook, podle něj nesplňují evropské a německé standardy.

Proto je Stoch podle listu Stuttgarter Zeitung považuje za nespolehlivé. Mluvčí jeho úřadu také navíc uvedla, že rodiče v jihozápadní spolkové zemi si stěžovali na to, že učitelé používali Facebook jako oficiální komunikační prostředek. Kantoři by prý také neměli nabádat žáky, aby se na sociální sítě hlásili.

Jaké obdrželo Bádensko-Württembersko ohledně nařízení reakce? Tamní učitelé jsou údajně spokojení, ale ozvala se i kritika. A to z celého Německa, protože věci se chytila i celostátní média. "Nepoužívat sociální sítě, jako je Facebook, na školách je nejen vzdálené aktuální životní realitě, nýbrž i nebezpečné pro budoucnost," myslí si zástupce šéfa frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Michael Kretschmer.

Podobný názor má i mládežnická organizace konzervativního bloku CDU/CSU. "Udržovat odstup mezi učiteli a těmito portály, to nepřispívá k přehlednému zacházení se sociálními sítěmi," uvedl zemský šéf organizace Junge Union.

Bavorsko a další státy

Školství si každá německá spolková země řídí sama. Proto se i přístup k sociálním sítím liší. Přísně se na věc již delší dobu dívá kupříkladu Bavorsko, kde učitelé smějí jen omezeně psát zprávy, nahrávat obrázky a dávat takzvané statusy. Motivací pro striktnější bavorská pravidla je i to, aby nebyli diskriminováni žáci, kteří na Facebooku nejsou.

"Já Facebook používám, ale soukromě," prohlašuje učitelka z Lessingova gymnázia v Neu-Ulmu. "Se studenty se nepřátelím, pokud již nemají školní roky za sebou," dodává. Vše, co je nutné žákům říci, lze podle ní stihnout v hodině.

V Bavorsku jsou pravidla pro učitele nastavená, přesto jsou někdy poněkud měkčí. I v Lessingově gymnáziu některé žačky přiznávají, že Facebook se ve škole používá.

"Pro náš školní sbor jsme vytvořili na Facebooku uzavřenou skupinu. Tam se třeba dozvíme, kdy bude další zkouška. To je skutečně praktické," vylíčila deníku Augsburger Allgemeine studentka Ecoria Kenzelová. Úřady v Bavorsku jsou podle všeho shovívavé, školy tedy nepodrobují detailnímu zkoumání. Situaci by řešily až ve chvíli, kdy by se objevily stížnosti, ať už od rodičů, žáků nebo zaměstnanců školy. Něco takového se však dosud nestalo.

Zvláštním předpisem se používání Facebooku na školách chystají upravit i jiné spolkové země – Sasko, Porýní-Falc a Brémy.

Další státy mají odlišný názor. "Některé věci mohou být i přeregulované – učitelé by se prostě měli na síti chovat zodpovědně," zaznělo ze Saska-Anhaltska. V Hesensku resort zodpovědný za školství vedou liberálové (FDP). O zákazech jako na jihozápadě zde nechtějí ani slyšet.

V Severním Porýní-Vestfálsku považují za dostatečné opatření školní řád, který učitele tak jako tak omezuje. Kantoři musí jasně znát svou roli a musí dodržovat profesionální pedagogický odstup. Samozřejmostí je oddělování soukromých a pracovních záležitostí.

Facebook je i příčinou rodinných sporů. Takhle kvůli němu rozstřílel otec své dceři notebook, protože ho na sociální síti pomlouvala:

Zakázali byste Facebook na školách v Česku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 30. července 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1255
NE
NE 314

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue