Žena protestuje v Pamploně na severu Španělska proti monarchii, drží papír, kde...

Žena protestuje v Pamploně na severu Španělska proti monarchii, drží papír, kde má napsáno: "Žádám referendum! Nechte mluvit lid!" (2. června 2014) | foto: AP

Chceme republiku! Tisíce Španělů slavily abdikaci Juana Carlose I.

  • 91
Do ulic španělských měst vyšly v pondělí večer tisíce lidí. Slavily abdikaci starého krále Juana Carlose I., protestovaly proti monarchii a dožadovaly se referenda o nastolení republikánského zřízení.

Nejvíce lidí se sešlo v pondělí podvečer v Madridu. Přibližně 30 tisíc lidí všech věkových kategorií na náměstí Puerta del Sol skandovalo hesla jako: "Zítra bude Španělsko republikou!"

"Přicházím, abych vyhlásil třetí republiku. Monarchie je v probíhajícím 21. století přežitek," citoval deník El País důchodce Hilaria Monterea, jednoho z madridských demonstrantů.

Davy lidí se objevily také například v centru Barcelony, Valencie nebo Palmy de Mallorca. Demonstranty podpořili lidé na shromáždění ve více než 30 evropských a latinskoamerických metropolích, píše deník The Guardian

"Nedopustíme, aby vyměnili jednoho krále za druhého," podotkl k protestům v Barceloně Joan Herrero, hlavní iniciátor hnutí Chceme republiku. V katalánské metropoli lidé nejen žádali ustanovení republiky, ale i samostatnost Katalánska.

V současné době probíhá ve Španělsku řada online peticí za zrušení monarchie. Odpůrci koruny žádají politické strany, aby využily abdikaci Juana Carlose I. k veřejné debatě o zlepšení demokracie a budoucnosti země. Nejúspěšnější petice má již přes 113 tisíce podpisů a jejich počet stále roste. K lidovému hlasování vyzvala i koalice Sjednocené levice, v níž jsou mimo jiné i španělští komunisté.

Popularita odcházejícího monarchy v posledních letech klesala, veřejnost například pobouřil svým výletem do Botswany na lov slonů v době probíhající ekonomické krize.

Další šrám utrpěla královská rodina v souvislosti s vyšetřováním korupce infantky Cristiny a jejího manžela. Nejvíce král propadl u mladých, kteří už jeho zásluhy o demokracii berou jen jako lekci z dějepisu a zároveň jsou nejvíce postižení krizí.

Přesto premiér Mariano Rajoy prohlásil, že zachování monarchie si přeje většina Španělů. "Všichni, kteří chtějí jiná pravidla hry, toho mohou dosáhnout. Ale musejí k tomu použít nástroje, které poskytuje zákon. Jestliže se vám nelíbí ústava, navrhněte její změnu před parlamentem, na to máte právo," doplnil Rajoy.

V úterý se sejde vláda, aby projednala zákon, který umožní šestasedmdesátiletému panovníkovi Juanu Carlosovi I. předat trůn synovi Felipemu. Proces, který navrhne vláda a pak ho musí odhlasovat parlament, může trvat několik týdnů. Pro předání moci bude hlasovat v obou komorách parlamentu jak Rajoyova vládní Lidová strana, tak opoziční socialisté.

Juan Carlos I. vládl Španělsku téměř čtyřicet let:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue