Také kvůli stírání rozdílů chodí studenti a studentky do školy v uniformách.

Také kvůli stírání rozdílů chodí studenti a studentky do školy v uniformách. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Ve škole miliardáře Kellnera se bohatí a chudí učí spolu

  • 14
Reportérka MF DNES navštívila gymnázium miliardáře Petra Kellnera, aby zjistila, jak se v praxi daří pokus o unikátní školu. Na škole studují děti z bohatých rodin, ale i děti z dětských domovů nebo pěstounských rodin. Všichni nosí uniformy, bydlí na koleji a domů jezdí jen na víkendy.

Dominantní hodiny na průčelí moderní školní budovy. Útulné koleje. Špičkově vybavená laboratoř a dílny. Divadlo, knihovna, interaktivní tabule, sto dvacet počítačů na sto dvacet dětí, ale i koně a ovce.

Jen letmá obchůzka areálem osmiletého gymnázia Open Gate v Babicích u Prahy stačí, a je mi jasné, že tohle není "normální škola". I když její žáky od kolegů z jiných škol na první pohled odlišují jen předepsané uniformy.

Ještě donedávna jsem - asi jako většina lidí - o této škole věděla právě jen to, že děti nosí uniformy, bydlí na kolejích a že školu založil nejbohatší Čech. Nahlédnout za "otevřenou bránu" (anglicky Open Gate) mě přiměly až diskuse, které se zvenčí, ale i zpoza ní ozývaly.

Víc hra než vzdělání?
"Žádný můj student si na žádný neřešitelný problém nestěžoval. Pokud někdo vidí někde potíže, tak to může být i tím, že škola hledá svoji cestu," říká Jiří Kostečka, který zde učí češtinu a zároveň je autorem metodiky pro gymnázia.

"A to nelze této škole vyčítat: byla první, kdo se pokusil o obrovský úkol," dodává. Myslí tím podstatu projektu, který popisuje ředitel školy, Angličan Peter Nitsche. "Chceme dát šanci na akademické vzdělání jakémukoliv dítěti, z jakéhokoliv koutu země, které pro to má předpoklady," říká ředitel.

A tak zde studují děti z bohatých rodin i ty, které by jinde měly šanci menší. "Je tu asi čtrnáct dětí z dětských domovů a pěstounských rodin. Asi třicítka z rodin, kde je víc dětí, ale máma je na ně sama, ale i řada úplně normálních dětí z různých prostředí," přibližuje "mix" studentů poněkud excentrický, ale pro věc zapálený zástupce ředitele Petr Chára.

"Psychologové říkali: To bude problém, vytvoří se tu vrstvy. Ale i my jsme byli první rok překvapeni, jak hezky to funguje, děti to mezi sebou vůbec neřeší," dodává Chára.

Studenti nosí ve škole stejnokroj
Také kvůli stírání rozdílů chodí studenti a studentky do školy v uniformách. Ale když procházím školou, vidím, že stejnokroj nezmrazil studentskou kreativitu. Mnohé dívky nosí místo předepsaného fiží pánské kravaty, k sukni extravagantní barevné punčocháče.

Myšlenku "šance pro každého" chválí i ti, kteří mají ke škole výhrady. I když jedním dechem tvrdí, že "mix" je i problematický. "Ten projekt je ušlechtilý," řekla MF DNES bývalá kantorka, která si přála zůstat v anonymitě (jako všichni kritici školy).

"Jenže škola tak trochu neví, co chce. Nejdřív jsem byla nadšená. Říkali nám, že to bude gymnázium pro vynikající studenty. Brzo nám došlo, že to bude jinak," vzpomíná. "Je to jen a jen škola hrou, víc o hře než o vzdělávání," doplňuje ji jiná kolegyně.

Pocit, že se kvalita výuky přizpůsobuje slabším studentům na úkor talentovanějších, má i jeden ze současných pedagogů. A zřejmě i někteří studenti, kteří mě oslovili. Avšak anonymně, a tak jsem s nimi o jejich výtkách nemohla promluvit.

Vzdělání místo pekla ulice
Bývalý ředitel školy Petr Albrecht (byl z funkce odvolán loni na jaře, spolu s ním odešla asi dvacítka zaměstnanců) se na stranu "nespokojených" nepřidává. "Kolegyně patří k těm, kteří se ocitli na jiné škole, než si představovali. Vyložili si totiž pojem studijně nadané děti po svém, že půjde o děti s nejvyššími studijními výkony," míní Albrecht.

Studenti jsou podle něho stejní jako na jiných gymnáziích. "Někteří vynikající, někteří v tom trochu plavou, ale věřím tomu, že Open Gate bude patřit k nadprůměrným gymnáziím ve velkých srovnávacích testech škol," dodává.

"Odmítám tvrzení, že neumíme motivovat výborné studenty, protože máme plné ruce práce s méně nadanými," říká Kostečka. "Naopak. A to díky individuálnímu přístupu, volitelným seminářům, díky tomu, že je ve třídách šestnáct dětí a špičkové vybavení," říká.

A krátké nahlédnutí do výuky část jeho slov potvrzuje. V "hudebce" hrstka ležérně usazených dětí sleduje na kvalitní plazmové obrazovce klip. V češtině je čas do detailů rozpitvat výslovnost a přednes studentky při čtení povídky Šimka a Grossmanna.

První maturita čeká studenty až za rok
Šéfka nadace Educa Renáta Kellnerová je přesvědčená, že absolventi budou úspěšní, což však půjde posoudit až za několik let. První maturita totiž čeká studenty až za rok. Zatím česká, k ní mohou z některých předmětů složit i mezinárodní zkoušku (ta zde má časem tu českou ve většině případů nahradit).

Kellnerová však vypočítává zkoušky, ve kterých dosud "její" děti obstály. "Ve srovnávacích testech Kalibro byli nadprůměrní, v angličtině výrazně lepší než jiná gymnázia." Zvlášť úroveň angličtiny si pochvaluje sextánka Marcela.

A kritiku odmítá. "Že bychom se nedostali na vysoké školy, to je blbost," míní. Chtěla prý ze školy odejít, ale ne kvůli výuce. "Kvůli kolejím. Měla jsem doma kamarády. Ale zvykla jsem si. Líbí se mi tu," dodává.

Někteří učitelé dojíždějí do školy zdaleka. Jiří Kostečka překonává sto kilometrů. "Uživím se kdekoliv. Mohl bych pracovat pět minut od svého domu. Ale učit tady je pro mě velká výzva."

. Open Gate

* Osmileté kolejní gymnázium (boarding school) v Babicích nedaleko Prahy funguje třetím školním rokem.

* Založili je manželé Petr a Renáta Kellnerovi. V současné době je ve škole cca 120 dětí, po šestnácti v každém ročníku. Ve vyšších třídách gymnázia studují děti převážně v angličtině.

* Open Gate má na české poměry rekordní školné, 470 tisíc korun ročně. Celé je však platí jen rodiče deseti procent dětí. Za ostatní je částečně nebo úplně hradí Nadace Educa, kterou řídí Renáta Kellnerová.

* Open Gate navazuje na britskou tradici kolejních škol. Děti jezdí domů jen na víkendy a o prázdninách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video