Odborníci připouštějí, že se majitelé starých vozidel snaží ojetin zbavit nelegálním způsobem.

Odborníci připouštějí, že se majitelé starých vozidel snaží ojetin zbavit nelegálním způsobem. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Ve městech přibývají vraky, hlavně na sídlištích

  • 89
Radnice se shodují: autovraků ve městech přibývá. Někteří řidiči se tak totiž snaží vyhnout ekologické likvidaci, za niž někde zaplatí i několik tisíc korun. Odstavené vraky, k nimž se nikdo nehlásí, musí na své náklady odstranit obec. Dostat peníze od majitelů zpět přitom bývá složité.

Několik měsíců se Markéta Hašková z Benešova dívala z okna svého bytu na vrak stařičkého zeleného favoritu. "Stál přímo v centru, na malém parkovišti mezi obchody. Postupně z něj mizely součásti, měl rozbité sklo. Hyzdilo to okolí. Chápu, že není možné auto odstranit hned, ale tohle tam stálo opravdu dlouho," řekla Hašková. Před časem benešovští strážníci vrak odtáhli.

"Problém s vraky také řešíme. Aktuálně se nyní zabýváme dokonce patnácti vraky, které stojí v ulicích města," potvrdil mluvčí rakovnického úřadu Jan Polák. Problém je podle něj v tom, že jakmile strážníci vrak odstraní, netrvá dlouho a na daném místě nebo nedaleko se objeví několik dalších.

Radnice v takových případech musí postupovat podle zákona o pozemních komunikacích. "To znamená, že pokud na ulici vrak objevíme, vše se vyfotí a s výzvou k odstranění se zveřejní na úřední desce. Poté vyčkáme dva měsíce. Když se nikdo neozve, vrak odtáhneme na hlídané parkoviště a následuje další výzva. Po dvou měsících auto ekologicky zlikvidujeme na náklady města," popsal postup Polák.

To však neznamená, že se majitel auta zbavil zadarmo. Náklady za odtah, parkování i likvidaci město po posledním majiteli vymáhá. K jeho identifikaci slouží třeba číslo karoserie.

Zaplatit musí vždy poslední majitel

Také mluvčí radnice v Příbrami Jiří Kubík tvrdí, že není těžké majitele vozu odhalit. Horší je to s vymáháním dlužných částek. "Peníze vymáháme soudně. Pokud nejsme úspěšní, dává se návrh na exekuci," řekl Jiří Kubík. V současnosti na tamní úřední desce visí hned pět aut, jejichž majitele vyzývá radnice k odstranění.

Jak se zbavit auta

* Zjistěte si, zda výrobce neprovádí zpětný odběr ojetin své značky.

* Nalezněte si nejbližšího likvidátora autovraku. Jejich přehled je na webových stránkách ministerstva životního prostředí.

* Připravte si občanský průkaz, doklady k vozidlu (velký technický průkaz). V případě, že likvidujete cizí vůz, je nutné mít plnou moc či například zápis o dědickém řízení.

* Autovrak můžete odevzdat jen osobě/firmě, která je k tomu oprávněná.

* Pro bezplatnou likvidaci musí být autovrak kompletní.

Velitel městské policie v Benešově Luboš Baranec připouští, že vraky jsou problémem i proto, že definice vraku je složitá. Jinak zní totiž v zákoně o odpadech a jinak v silničním zákoně. Největší počet vraků zaznamenávají na zdejších sídlištích.

"Pokud zjistíme, že auto není pojištěné a nemá technickou, můžeme ho odtáhnout okamžitě," řekl Baranec. V opačném případě to může trvat i několik měsíců.

Ne všechna nepojízdná auta však podle benešovského velitele může město odstranit. "Stává se, že na parkovišti stojí auto s prázdnými gumami nebo i bez kol. Ale má platnou technickou i pojištění. Nedá se nic dělat," podotkl.

Problémy s nepojízdnými vraky hlásí i Kolín. "Počet vraků se oproti minulosti lehce zvýšil, prozatím ne dramaticky. Od konce května bylo z Kolína odstraněno třiatřicet vraků," potvrdil místostarosta města Roman Pekárek s tím, že nejproblematičtější lokalita je i zde na sídlištích. Konkrétně jde o nová sídliště U Vodárny a V Kasárnách.

Jiné to není ani v Mělníku. Na to, aby vraky z města rychle zmizely, dohlížejí strážníci. "Město mají rozdělené na dvanáct úseků. Pokud se nějaké auto jevící známky vraku objeví, hned situaci řeší," vysvětlila mluvčí radnice Helena Vavřínová s tím, že většinou se podaří majitele dohledat. Mělničtí strážníci navíc pořádají i cílené akce zaměřené na mapování autovraků ve městě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video