Lidovci navrhli variantu své vlády s ČSSD a ODS

Lidovci navrhli variantu své vlády s ČSSD a ODS | foto: MF DNES

Ve hře je duhová vláda, ODS a ČSSD ji nezavrhují

  • 342
Senát ovládli občanští demokraté a hned po senátních volbách se ve hře objevila varianta vlády, která by za určitých okolností mohla projít jak v ČSSD, tak v ODS. Jde o duhovou vládu, které by se kromě obou největších stran účastnili také lidovci, případně zelení.

"Je to naše nabídka ve chvíli, kdy Jiří Paroubek odmítá podpořit trojkoaliční projekt a Mirek Topolánek odmítá velkou koalici," vysvětluje návrh lidovců úřadující šéf strany Jan Kasal.

Šlo by podle něj o vládu na rok či dva a lidovci by v ní hráli roli určitého "nárazníku" mezi občanskými a sociálními demokraty. Projektu by se v případě zájmu mohli účastnit i zelení.

Paroubek už dohodu nezatracuje
O duhové variantě vlády se mluvilo už v létě. ČSSD ale tehdy řekla, že dohoda se lépe dělá jen ve dvou. Jiří Paroubek pak jednal o toleranci menšinové vlády ODS. Ještě krátce před senátními volbami označil šéf ČSSD duhovou vládu za "novou Národní frontu".

Ovšem po nedělní debatě v České televizi, kde Kasal nabídku představil, už Paroubek o variantě vlády s ODS a lidovci, případně i zelenými, mluvil jinak. "Myslím, že je třeba uvažovat o každém řešení. Musíme o tom diskutovat. Nechci to a priori zahodit, takovou možnost," řekl předseda sociální demokracie.

Paroubkovi se sice víc líbí varianty menšinové vlády jeho strany či velká koalice s ODS, ale pro tu mu chybí druhý do páru. A stále není jasné, kde by chtěl najít hlasy pro podporu menšinové vlády. Odmítá to říci, dokud nebude pověřen.

Zatím se ale zdá, že prezident Václav Klaus chce dát i podruhé šanci ODS, která usiluje o vytvoření překlenovací vlády do předčasných voleb na jaře 2007.

Duhovou vládu připouštějí i ostatní strany
Jak řekl MF DNES první místopředseda ODS Petr Nečas, ani duhová dohoda o vládě není zcela vyloučena. "Nevidíme ale důvod, proč by z toho měli být vyřazováni zelení, pokud by mělo jít o dohodu politických stran," uvedl Nečas. Předčasné volby si ODS přeje nejpozději příští rok na podzim.

Jen co se uzavřely volební místnosti po druhém kole senátních voleb, dokázali se politici poměrně rychle shodnout na tom, jak by se mohli dobrat k předčasným volbám.

Zelení navrhli upravit senátní návrh změny ústavy, aby bylo možné rozpustit Sněmovnu, když budou pro alespoň tři pětiny, tedy 120 poslanců. Spolu s tím má být schváleno, že by se volilo jen 199 místo dosavadních 200 poslanců.

K překvapení šéfa Strany zelených Martina Bursíka, který s návrhem v neděli přišel, na to kývli nejen lídr ODS Mirek Topolánek a předseda lidovců Jan Kasal, ale i komunista Vojtěch Filip. Takové změně ústavy by se podle svých slov nebránil ani Jiří Paroubek. Ten ale zdůraznil, že jde jen o jeho osobní názor, ne o postoj ČSSD.

"Důležité však je, že to řekli předsedové čtyř dalších politických stran, teď už víme, jak se dobrat k předčasným volbám," řekl Bursík.

Komunisté, jejichž hlasy budou klíčové, zatím takovou úpravu ústavy chápou jen jako pojistku pro případ, že se nepodaří vyjednat stabilní vládu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video