Ve hrách vítězí konzole nad PC

Již posedmé se v prostorách Convention Center v Los Angeles uskutečnil v druhé polovině května největší mezinárodní herní veletrh na světě - Electronic Entertainment Expo (E3).
Electronic Entertainment Expo (E3). Jeho rekordní návštěvnost jen potvrdila vzrůstající zájem veřejnosti o elektronickou zábavu, vystavovatelé pak nabídli nové trendy pro budoucí vývoj této oblasti.
Herní tituly v katalogu letošní výstavy E3 v plném světle ukázaly, že se vývojáři počítačových her, pomalu zaměřují spíše na vývoj titulů pro herní konzole, případně na multiplatformové hry, které vyjdou pro několik herních zařízení současně. V budoucnu by pak mohlo pro PC vycházet méně titulů než pro PlayStation 2, Xbox či Nintendo GameCube. Firmy jako Capcom, Acclaim, Square, Sega, Rage a další už totiž PC tituly vůbec nevyvíjejí, Electronic Arts podepsal smlouvu pro úpravu svých her pro P1ayStation 2 i na Xbox. I u softwarových gigantů jako Microsoft či Eidos Ize pozorovat stále více ohlašovaných titulů pro herní konzole na úkor PC her. Kvůli tlaku bohatých vývojářů herních konzolí, společností Microsoft, Sony a Nintendo, se tak brzy můžeme setkat s nedostatkem špičkových her pro PC. Nástup nové éry her potvrzuje také fakt, že pro konzolové giganty Sony, Nintendo a Segu byla na letošním E3 vyhrazena celá jedna hala. Hry pro konzole představovali i sami vývojáři u svých stánků v jiných prostorách výstaviště a Microsoft svůj Xbox prezentoval v obrovském stánku v hlavní hale. Vzestupu konzolí si všiml také americký deník USA Today, jehož redaktor v celostránkové příloze listu mimo jiné uvedl, že "Američané si raději zahrají hry na speciálních herních zařízeních P1ayStation 2, Dreamcast, Nintendo 64 nebo GameBoy Color než na PC. To se naopak stále více profiluje jako pracovní stanice, lidé se však u her chtějí bavit, ne si připomínat práci. I proto čeká marketing Nintenda i Microsoftu vysokou prodejnost letos uváděných konzolí GameBoy Advance, Nintendo GameCube a Microsoft Xbox."

Dnešní hry vypadají jako film

Pokud byli v loňském roce návštěvníci veletrhu uchváceni špičkovou grafikou jednotlivých herních titulů, letos se jim zřejmě u některých představovaných her tajil dech. Při pohledu na velká plátna s běžícími ukázkami si totiž návštěvník mohl připadat jako v kině. Své přitom dokázala detailní grafika, reálné modely postav i prostředí a také technologie motioncapture pro snímání pohybů živých lidí a jejich převádění do elektronické podoby. Velmi realisticky vypadala například druhá mise taktické akční hry z druhé světové války Medal of Honor: Allied Assault od Electronic Arts, která znázorňuje vylodění jednotek z útočného člunu a obsazování dobře hájeného přímořského městečka. Většina lidí, kteří měli možnost poutavou prezentaci vidět, se shodla na tom, že si při pohledu na hraní této mise připadali jako v kině na filmu Zachraňte vojína Ryana. Podobně realistickou grafiku však nemají jen zahraniční hry, úchvatný je i pohled na přepad italského letiště v jedné z misí české válečné strategie Hidden & Dangerous 2, případně na automobilové honičky či četné přestřelky v české akční gangsterce Maiia: The City of Lost Heaven.

Hry pronikají i na mobilní telefony

Na E3 se prezentoval také velký finský výrobce mobilních telefonů, firma Nokia. Jedním z hlavních důvodů, proč mnoho mladých lidí používá telefony této značky, jsou zabudované jednoduché hry - například oblíbený "had" Snake. Ve stánku Nokie bylo možné vidět novou generaci her určených pro různé typy telefonů - například Nokia 3330 obsahuje kromě původních titulů také pinball Flipper, simulátor kulečníku Strike Out, simulátor golfu Kulu Golf a akční hru Turkey. Nejlepší skóre v jednotlivých hrách lze pomocí technologie WAP odeslat na internet a porovnat tak své výsledky s lidmi z celého světa. Skutečnou herní revoluci však představuje model Nokia 9210 Communicator. Předváděný Nokia Virtually Board Snowboarding zaujal návštěvníky především skvělou barevnou grafikou a plynulou animací moderního snowboardisty, který na U-rampě předvádí akrobatické triky. Majitelé telefonu však nebudou omezeni pouze na jednu hru - z internetu budou moci získat další tituly, které se nahrají do paměti mobilního telefonu. K dispozici by měl v dohledné době být široký výběr akčních, strategických i sportovních her, které již nyní vyvíjejí některé význačné firmy (například francouzský UbiSoft, německý JoWood nebo české studio Illusion Softworks). Nokia připravuje kromě her samotných také Media Terminal, který v sobě bude spojovat výhody herní konzole (jednoduchá obsluha, připojení ke klasické televizi) a mobilního telefonu (možnost připojení na internet prakticky odkudkoliv). Majitel Media Terminalu tak může svádět souboje s lidmi z druhé strany zeměkoule, aniž by musel zapojovat telefonní kabely a složitě konfigurovat internetové připojení. Bezdrátová technologie rovněž dovolí nerušeně hrát i o víkendu na chatě, kde pevná telefonní přípojka vůbec není.

Hraní přes internet je čím dál oblíbenější

Čím dál více uživatelů internetu opouští klasické telefonní modemy a začíná pro připojení k internetu používat mnohem pokročilejší, levnější a rychlejší - technologie, jako například DSL (Digital Subscriber Line) či kabelové modemy komunikující po rozvodech kabelové televize. Značnou výhodou takových řešení jsou paušální platby, popřípadě poplatky za přenesená data - vůbec tedy nehraje roli, jak dlouho je počítač k internetu připojený. Zatímco u nás patří podobné technologie kvůli slabému stavu telekomunikační infrastruktury k luxusu nedostupnému většině zákazníků, ve vyspělých západních zemích jsou tak připojeny stovky tisíc lidí. Na letošní výstavě E3 se prezentovaly tituly, které představují novou generaci internetových her. Některé napodobují jeden z prvních úspěšných titulů - Ultimu Online, ale objevují se i nové nápady. Velký ohlas získal projekt World War II Online - v podstatě jde o virtuální bojiště druhé světové války, kde si mohou jednotliví hráči vybrat, zda budou raději řídit tank, bojovat s pěchotou, nebo usednou do kokpitu stíhačky či bombardéru. Úplně odlišný typ her reprezentují Trade Wars: Dark Millenium - jde o realtimovou strategickou hru, ve které má každý připojený hráč svou vlastní říši. Tu musí neustále vojensky i ekonomicky rozvíjet a bránit před útoky ostatních. Samozřejmě lze uzavírat s jinými hráči vojenské aliance, bez čilých "diplomatických" styků nepůjde dosáhnout většího úspěchu. Zajímavý je i titul Neverwinter Nights, který se namísto současného připojení stovek či tisíců hráčů najednou zaměřuje spíš na virtuální setkání pěti šesti kamarádů. Ti spolu vytvoří družinu bojovníků, která se vydá do světa vytvořeného "pánem jeskyně" hledat skrytý poklad. Jako předloha pro Neverwinter Nights slouží stolní "hra na hrdiny" Dungeons and Dragons, u nás známá pod jménem Dračí Doupě.

Bližší informace, spoustu fotografií a videoreportáže z veletrhu E3 najdete na adrese http://bonusweb.cz/e32001/


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video