Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn ve volební místnosti v Sarcelles. (6. května 2012) | foto: Reuters

Sedmnáct bujarých večírků a prostitutky. Začal soud se Strauss-Kahnem

  • 5
Ve francouzském Lille začal soudní proces, ve kterém je stíhán bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn a dalších třináct lidí. Strauss-Kahn je obžalovaný z kuplířství. Případ souvisí s bujarými večírky v luxusním hotelu Carlton v Lille a najímáním prostitutek. Prostituce je ve Francii legální, kuplířství nikoliv.

Soud začal v pondělí krátce po čtrnácté hodině. Strauss-Kahnovi v něm hrozí až deset let vězení a pokuta 1,5 milionu eur, uvádí francouzský server Le Monde.

Policisté se případem zabývali od počátku roku 2011, kdy začali odposlouchávat PR manažera dvou hotelů v Lille. Jedním z nich je právě i hotel Carlton. V květnu téhož roku obvinila pokojská Nafissatou Diallová Strauss-Kahna, že ji v newyorském hotelu Sofitel sexuálně napadl.

Kvůli obvinění tehdy ztratil šanci kandidovat na francouzského prezidenta. V této kauze ale obě strany po více než ročním vyjednávání dosáhly mimosoudní dohody.

Jenže politik se dostal do hledáčku policistů i v případě kauzy Carlton.

Soud nyní musí prokázat, zda bývalý politik věděl, že se sedmnácti večírků, které se konaly v roce 2010 a 2011 v severní Francii, Paříži a Washingtonu a které údajně organizovali jeho známí podnikatelé, zúčastnili také pasáci a prostitutky. 

Kuplíř Dominique Strauss-Kahn?

Samotná prostituce není ve Francii trestná, kuplířství však ano. Kuplířem je ve Francii každý, kdo nějakým způsobem napomáhá prostituci, profituje z ní či k ní nutí ostatní.

Bývalý politik přiznal, že měl zálibu v bouřlivých večírcích a v sexu s mnoha ženami. Vždy ale tvrdil, že nevěděl, že ženy byly prostitutky a že byly placeny. Veškerá obvinění, mezi kterými je napomáhání a navádění k prostituci a její organizování, on i spoluobžalovaní popírají.

Soudci trestního soudu v Lille se však domnívají, že Strauss-Kahn nebyl jen obyčejný zákazník. Večírky s prostitutkami se údajně pořádaly podle toho, kdy měl pětašedesátiletý politik, popisovaný jako „hlavní pilíř“ nebo „král večírku“, čas. V aféře navíc figuroval i Strauss-Kahnův pařížský byt. 

Obhájci DSK, jak Strauss-Kahna zkráceně nazývají francouzská média, tento výklad trestního řádu silně zpochybňují. Justice se podle nich vydala na nebezpečnou stezku ve jménu „ideologické, politické a morální motivace“.

Soudní proces by měl skončit 20. února. Jeden z advokátů, který zastupuje bývalé prostitutky, podle francouzského deníku Le Figaro oznámil, že požádal o projednávání případu za zavřenými dveřmi. Podle agentury AFP se má bývalý politik ujmout slova až někdy v polovině příštího týdne. 

Za mimosoudní vyrovnání si pořídila restauraci

Kvůli aféře s pokojskou Nafissatou Diallovou v hotelu Sofitel musel Strauss-Kahn opustit post šéfa Mezinárodního měnového fondu. Obě strany se po více než roce dohodly mimosoudní cestou. Částku, kterou politik zaplatil, nikdo oficiálně nezveřejnil, spekulovalo se však, že šlo o 1,5 milionu dolarů.

Žena, která odstartovala sérii sexuálních skandálů do té doby uznávaného Francouze, si loni otevřela v New Yorku restauraci s typicky americkými, ale třeba i západoafrickými pokrmy.

„Ona i její dcera se mají dobře. Snaží se žít svůj život jako kterýkoli Newyorčan,“ popsal v pondělí ženin bývalý advokát Douglas Wigdor pro stanici RTL. Dodal, že žena má teď sice mnohem více peněz než kdy dříve, ale „stejně by raději bývala zůstala pokojskou“.

Francouzští vyšetřovatelé poslali do vazby bývalého šéfa MMF Strauss-Kahna kvůli kuplířské aféře už v roce 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video