Šéfka Národní fronty Marine Le Penová po svém projevu, který přednesla po...

Šéfka Národní fronty Marine Le Penová po svém projevu, který přednesla po vyhlášení prvních odhadů výsledků voleb (6. prosince 2015). | foto: Reuters

Ve francouzských regionálních volbách zvítězili podle odhadů nacionalisté

  • 746
V prvním kole regionálních voleb ve Francii zvítězila podle prvních odhadů nacionalistická Národní fronta vedená Marine Le Penovou. Získala 30,6 procenta hlasů. Na druhém místě se umístila konzervativní strana Republikáni bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho (27 procent), na třetím pak vládní socialisté prezidenta Françoise Hollanda (22,7 procenta).

Šéfka Národní fronty Marine Le Penová a její neteř Marion Maréchalová-Le Penová podle odhadů získaly ve svých regionech dokonce více než 40 procent hlasů. Podle agentury Reuters to vyplývá z průzkumu společnosti Ifop-Fiducial před volebními místnostmi. Marine Le Penová si dělá naděje na velmi dobrý výsledek i v prezidentských volbách, které se budou konat v roce 2017.

Le Penová po zveřejnění odhadů hovořila o „úžasném výsledku“, který potvrdil, že Národní fronta je „první stranou Francie“. Sarkozy ve druhém kole voleb, jež se uskuteční příští neděli, vyloučil jakékoliv „taktické aliance“ s Hollandovými socialisty. V uplynulých letech přitom středopravá opozice s vládními socialisty spolupracovala ve snaze zabránit Národní frontě v získání moci.

Národní fronta těží z úspěšné změny image z krajně pravicové a rasistické formace na nacionalisticko-vlasteneckou a protievropskou stranu. Krátce před nynějším hlasováním jí byly větrem do plachet útoky džihádistů v Paříži (vše o nich čtěte zde), protože Národní fronta dlouhodobě jako jediná označuje islámské přistěhovalce za zdroj násilností v zemi a odmítá další migranty.

„Po útocích (teroristů v Paříži) ze 13. listopadu vidíme jasný nárůst podpory Národní fronty,“ uvedl analytik firmy Ifop Jerome Fourquet.

V zemi stále platí výjimečný stav

Le Penové také nahrává zklamání mnohých voličů tradiční levice a pravice a jejich očekávaná menší účast. Francouzi v průzkumech ocenili reakci socialistického prezidenta Hollanda na bezpečnostní výzvy po nedávných atentátech, ale odsuzují levicovou vládu za to, že není s to zastavit zvyšování nezaměstnanosti.

Minulý týden kabinet připustil, že měsíční nárůst počtu lidí bez práce byl v říjnu nejvyšší od roku 2013. Míra nezaměstnanosti se přiblížila k 11 procentům.

Tři týdny po teroristických útocích v Paříži platí v zemi stále výjimečný stav a u hlasovacích místností především v metropoli panovala zvýšená bezpečnostní opatření. Hlasovací místnosti se začaly uzavírat v 18:00, v některých obvodech ale bylo možné hlasovat až do 20:00.

V 17:00 volební účast nepatrně přesahovala 43 procent, byla tak téměř o čtyři procentní body vyšší než při předchozích volbách v roce 2010. Šlo o první volby po zásadní reformě regionů, která snížila jejich počet z 22 na 13 a zvýšila jejich pravomoci, především v oblasti ekonomického rozvoje, dopravy, územního plánovaní a školství, což jsou jejich hlavní kompetence.

Francouzi během regionálních voleb hlasují ve dvou kolech. V tom prvním podle poměrného systému vyberou tři čtvrtiny zatupitelů. Pokud nějaká strana získá v prvním kole přes padesát procent hlasů, získá jako volební bonus i zbylou čtvrtinu křesel. Pokud ne, koná se druhé kolo, do kterého postupují všechny strany, které získaly v prvním kole více než deset procent hlasů. Strana, která v druhém kole zvítězí, získá volební bonus.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video