Kvůli pohřbu zastřeleného Ladislava Tatára v lednu 2012 přijely do Tanvaldu policejní posily. Hrozily útoky extrémistů.

Kvůli pohřbu zastřeleného Ladislava Tatára v lednu 2012 přijely do Tanvaldu policejní posily. Hrozily útoky extrémistů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pozůstalí viděli film a chtějí znovu vyšetřit zabití Roma z Tanvaldu

  • 100
Dokumentární film Filipa Remundy a Víta Klusáka Život a smrt v Tanvaldu, který měl v neděli premiéru v Praze, upozornil na nové skutečnosti v případu zastřeleného dvaadvacetiletého Roma. Nejen to by podle advokáta Roberta Pelikána mohlo vést k tomu, aby se policie znovu případem zabývala.

"Objevily se nové důkazy, z nichž některé ukazuje i film Život a smrt v Tanvaldu. Například se domníváme, že policie zaměnila jednu důležitou stopu, což byl nůž," vysvětlil advokát. Další podrobnosti však zatím prozradit nechtěl.

Případ, při kterém přišel o život Ladislav Tatár a jeho bratr byl postřelen, vzbudil na začátku loňského roku velké emoce. Co se přesně tehdy v Tanvaldu stalo, není dodnes zcela jasné, přestože policie případ odložila s tím, že šlo o sebeobranu.

Oficiální verze zní, že dva romští mladíci krátce po silvestrovské půlnoci údajně napadli důchodce a zaútočili na něj nožem. Ten se na zemi bránil legálně drženou pistolí. Jednoho útočníka zastřelil a druhého zranil. V Tanvaldu vzniklo napětí, které vyvrcholilo pohřbem mladíka. Kvůli němu přijely do města policejní posily, neboť hrozily útoky extremistů.

Dokumentaristé: snímek o Romech byl nejtěžší v naší kariéře

Situaci v Tanvaldu sledovali dokumentaristé celý rok. Ptali se místních na koupališti nebo na městském plese.

"Nechtěli jsme suplovat práci investigativních novinářů, ale přinést pohled z jiných úhlů. Tanvald se nachází ve složité situaci. Jsou tu zavřené továrny, lidé nemají práci, žije zde velká menšina Romů a to vše vede k nedůvěře, napětí i xenofobii," uvedl režisér Filip Remunda.

Oba režiséři se shodli na tom, že snímek o Tanvaldu byl nejtěžší v jejich dosavadní spolupráci. Společně natočili úspěšné filmy jako Český sen nebo Český mír.

"Točíte o něčí nešťastné smrti a ruce vám svazují dvě protichůdné obavy: že z toho vyleze neempatický film, který ublíží už tak bité komunitě Romů, nebo naopak že to skončí jako učebnicový multi-kulti pamflet, který Romy oslaví a bílou majoritu odsoudí jako xenofobní hlupce," vysvětlil Vít Klusák.

Jeho kolega Filip Remunda ho doplnil: "Natočili jsme tak trochu detektivku, v níž pátráme po české xenofobii."

Podle nového svědka mladíci seniora zezadu nenapadli

Premiéra filmu se uskutečnila v pražském kině Bio Oko společně se snímkem o tykadlovém řidiči s názvem Svoboda pro Smetanu. Po promítnutí debatovali diváci s tvůrci, největší zájem byl ale o otce zastřeleného Roma Ladislava Tatára. Kolem něj byl dvě hodiny hlouček lidí, kterým trpělivě odpovídal.

Sám pátral po okolnostech smrti svého syna na vlastní pěst. "Zjistil jsem toho dost, ale zatím bych nechtěl prozrazovat. S panem advokátem počkáme, až film bude 10. března v České televizi a teprve potom chceme předat státnímu zástupci upozornění a doufat, že to bude stačit k novému šetření," řekl Tatár.  

Oběma autorům se také podařilo splnit slib, že se v padesátiminutovém snímku objeví nové skutečnosti.

"Film končí tím, že jeden svědek tvrdí, že to bylo jinak, než jak říká policie. Prý viděl, že střelce mladíci nenapadli zezadu, ale že stáli proti sobě. To zásadně mění pohled na celou záležitost a mohlo by to vést k novému vyšetřování," dodal Vít Klusák.


Video