Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: HZS JMK

Vdova po oběti tragické nehody sedm let bojuje za potrestání viníka

  • 33
Krevní test u řidiče, který před sedmi lety zavinil tragickou nehodu, odhalil 0,52 promile alkoholu. On se ale brání, že se mu do krve dostal s desinfekcí. Soudy mu zatím uvěřily, někteří odborníci ovšem nesouhlasí. Rovněž vdova po mrtvém řidiče tvrdí, že jejího muže zabil opilec. Obrátila se proto na Ústavní soud.

"Rozhodnutí mi přijde absurdní a nesmyslné, bojím se, že by podobným způsobem mohli postupovat i další řidiči," řekla před časem manželka mrtvého řidiče.

Jde o táhlý případ nehody ze 7. prosince 2002 u Hodkovic nad Mohelkou. Řidič tehdy předjížděl jiné osobní auto, dostal ale smyk, narazil do svodidel a odrazil se doprostřed silnice. Do tohoto vozu pak vrazil předjížděný automobil a muž za jeho volantem zemřel.

Ústavní soud dostal stížnost k projednání 26. listopadu. Pokud jí vyhoví, budou muset nižší soudy celou kauzu projednat znovu. "Rozhodnutí je otázkou spíše měsíců," uvedla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Lékaři zjistili v krvi viníka 0,52 promile alkoholu. Podle propočtů odborníků, kteří u soudu vypovídali, navíc mohl mít muž v době dopravní nehody v krvi 1,02 až 1,35 promile.

Alkohol jsme měl v krvi z dezinfekce

Soudy nakonec muže za ohrožení pod vlivem návykové látky nepotrestaly. Manželka zemřelého řidiče ale stále tvrdí, že řidič pil před jízdou alkohol a napadla rozhodnutí všech předchozích soudů.

Obhajoba uspěla u libereckého okresního, stejně jako u odvolacího krajského soudu. Dovolání Nejvyšší soud zamítl, proto se žena obrátila na Ústavní soud. "Soud se táhne neúměrně dlouho a způsobuje nám to problémy," upozornila žena.

Ve své obraně řidič tvrdil, že se mu alkohol dostal do krve až pomocí alkoholové dezinfekce v nemocnici. K odběru navíc došlo až poté, co měl muž za sebou náročnou operaci.

I když zdravotní sestra nemocnice, která odběr provedla, odmítla, že by použila alkoholovou desinfekci, soudy nebraly krevní vzorky za hodnověrné. Podle znalců byl odběr kontaminovaný.

"Pokud dezinfekční roztok obsahuje alkohol, je třeba zpochybnit všechny výsledky a nelze je brát za objektivní důkaz, že byl alkohol použit," uvedl během přelíčení soudní znalec.

Musel by se v alkoholu koupat

Žena ale své tvrzení staví na výpovědích jiných znalců, podle kterých nemůže alkoholová dezinfekce ovlivnit krevní test.

"Státní zástupce ve svém odvolání napadl takovéto závěry, když dovodil, že i v případě užití alkoholové dezinfekce by byl vliv na množství ethanolu v krvi obviněného nepatrný," uvedl státní zástupce Petr Hořín.

Všichni redakcí MF DNES oslovení odborníci tvrdí také, že alkoholová dezinfekce nemůže krevní test ovlivnit. "Muselo by jít o vyslovenou kaluž alkoholu, která by tekla do rány. Tak malé množství nabrané injekční stříkačkou nemůže test ovlivnit," míní Petr Kůrka, expert na toxikologii z ostravského Ústavu soudního lékařství.

"Je to naprostý nesmysl, dezinfekce by nemohla výsledek testu takto zkreslit. V alkoholu by se ten člověk musel koupat," řekl Michal Havlíček, šéf krajské záchranky.


Video