Bazilika sv. Petra ve Vatikánu

Bazilika sv. Petra ve Vatikánu | foto: AP

Vatikán si prý vynutil imunitu kněží zapletených v pedofilním skandálu

  • 128
WikiLeaks nešetří ani zástupce Boha na zemi, řimskokatolickou církev. Vatikán se prý cítil uražený tím, že Irsko chce před vládní komisí zpovídat vysoké představitele katolické církve kvůli obviněním ze zneužívání dětí. Vyplývá to ze zveřejněných depeší americké diplomacie.

Podle telegramu odeslaného v únoru z amerického vyslanectví v Římě Vatikán jako záminku pro své odmítnutí spolupracovat při vyšetřování aféry uváděl to, že Irové nezvolili pro žádost o spolupráci oficiální diplomatickou cestu.

Irský skandál

Ze závěrečné zprávy tzv. Murphyho komise vyplývá, že irští katoličtí kněží mezi lety 1975 až 2005 zneužívali stovky dětí. Církev, místo aby záležitost uvedla do pořádku, viníky kryla. Najevo vyšly pedofilní zločiny také z církevních zařízení v papežově rodném Německu, Rakousku nebo ve Spojených státech.

Vatikánský státní sekretář Tarcisio Bertone pak v dopise irskému velvyslanectví napsal, že jakákoli žádost o spolupráci musí být adresována oficiální cestou.

Irský velvyslanec ve Vatikánu Noel Fahey prý toto období označil za "nejhorší krizi, jakou kdy zažil". Irská vláda pak ustoupila a zaručila imunitu těm, kdo budou ochotni vypovídat.

Vatikán dnes vydal k informacím zveřejněných na WikiLeaks prohlášení. "Ty zprávy jsou názory a dojmy pisatelů a nelze je interpretovat jako názory Svatého stolce ani využívat jako přesné citace jeho představitelů.

Vatikán je počítačově negramotný, tvrdí diplomat

V depeši je Vatikán také kritizován za zkostnatělou komunikaci. "Jenom jediný z papežových poradců má Blackberry a jen několik z nich vlastní e-mailové adresy. Chybuje se pak při komunikaci o tak důležitých věcech jako holokaust," napsal americký diplomat.

Nejbližším papežovým spolupracovníkům nové informační technologie nic neříkají. Bertoneho považuje za kývacího panáka bez diplomatické zkušenosti a jazykových znalostí. Špatné a kritické informace se prý k papežovi nedostávají.

Katalánsko je prý rájem islamistů

Z dalších zveřejněných depeší vyplývá, že za nejvýznamnější středisko islámských radikálů ve Středomoří považují Spojené státy severošpanělské Katalánsko. Informoval o nich dnes španělský list El País. USA prý kvůli tomu zřídily v Barceloně vlastní zpravodajskou buňku.

"Tato oblast, do níž směřuje legální i nelegální imigrace ze severní Afriky, Pákistánu i Bangladéše, je výhodným místem pro najímání teroristů. Národní policie odhaduje, že v Barceloně a okolí žije na 60.000 Pákistánců. Většinou jsou to svobodní muži bez dokumentů," uvádí se v depeši z 2. října 2007, která byla zaslána z amerického velvyslanectví v Madridu.

El País napsal, že Američané byli spokojeni s rozsáhlým zatýkáním po teroristických útocích v Madridu z roku 2004, ale kritizují špatnou koordinaci španělských tajných služeb. "V případě některých zatčených dělají na vládu nátlak," píše list.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video