Lidé by se neměli bát konat dobro, ujal se papež František úřadu

  • 187
Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu se konala inaugurační mše nového papeže Františka. Přijetím papežských insignií se pontifik oficiálně stal hlavou katolické církve. Slavnostního aktu se účastnili králové, duchovní vůdci, prezidenti i ministři v nejméně 130 delegacích. Mši přihlížely desetitisíce lidí.

Papež František při mši na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zdůraznil potřebu dobroty a lásky. Vybídl k péči o děti, o staré a bezmocné. Ochrana a péče vyžadují dobrotu a laskavost, které jsou podle něj projevem duševní síly. Lidé by se neměli bát konat dobro a šířit něhu, řekl.

Uvedl také, že úkolem papeže je skromná a konkrétní služba. Zdůraznil, že lidé mají svou odpovědnost v hospodářské, sociální i politické sféře. Přítomné státníky přitom vybídl, aby nedopustili, aby svět provázely známky ničení a smrti.

V kázání se nový nejvyšší pontifik věnoval osobnosti svatého Josefa, jehož svátek shodou okolností připadá na tento den. Josef šel podle papeže příkladem, jak následovat Boha a jak chránit ostatní.

Na závěr kázání František znovu věřící požádal, aby se modlili i za něj. Se stejnou výzvou se na davy obrátil bezprostředně po svém zvolení minulou středu (více o volbě nového papeže se dočtete zde).

František převzal prsten a pallium

Inaugurační mši předcházelo slavnostní uvedení nové hlavy církve na papežský stolec formou převzetí papežských insignií: prstenu a pallia. Pallium, pruh z bílé vlněné látky ozdobený pěti červenými kříži z hedvábí, převzal František z rukou kardinála Jean-Louise Taurana. Následně mu předal děkan kolegia kardinálů Angelo Sodano takzvaný rybářský prsten z pozlaceného stříbra.

Až přebráním obou insignií se František stal oficiálně hlavou katolické církve. Následná inaugurační mše, na niž není nutné ani možné shánět vstupenky, byla otevřena všem. Kromě desetitisíců věřících se jí zúčastnily i nejvyšší politické špičky, například německá kancléřka Angela Merkelová, prezident Zimbabwe Robert Mugabe či argentinská prezidentka Cristina Fernándezová.

Za Českou republiku se slavnostní akce zúčastnil vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Náměstí se plnilo už od rána

Pod přísným dohledem

Italská metropole přijala kvůli inauguraci řadu bezpečnostních opatření, do kterých se zapojily tisíce policistů včetně odstřelovačů. Ve městě je omezena doprava, a to včetně letecké. Italské úřady se připravily až na jeden milion poutníků (podrobnosti o inaugurační mši čtěte zde).

Před slavnostním převzetím insignií navštívil nejvyšší pontifik v doprovodu desítky duchovních hrobku apoštola Petra, který je pochován v po něm pojmenované bazilice. Dopoledne František projel mezi davy na zcela zaplněném náměstí a kynul nadšeným věřícím z papamobilu, který několikrát zastavil.

Při jedné z těchto zastávek papežův doprovod podal Františkovi dítě, jemuž požehnal. Při dalším přerušení jízdy papež z vozu vystoupil, aby objal a políbil ochrnutého muže, kterého jeho blízcí podpírali u bezpečnostní bariéry.

Poutníci se na hlavním vatikánském náměstí scházeli již od časných ranních hodin. Papeže při příjezdu zdravilo a nadšeně mávalo vlajkami na 250 tisíc přihlížejících. V davu nechyběla ani česká vlajka. Věřícím přálo i počasí, ve Vatikánu bylo během mše slunečno a teplota dosahovala až dvanácti stupňů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video