Záběry biskupa Williamsona oběhly celý svět, objevily se i v argentinské televizi.

Záběry biskupa Williamsona oběhly celý svět, objevily se i v argentinské televizi. | foto: Profimedia.cz

Vatikán nařídil biskupovi, aby odvolal své výroky popírající holokaust

  • 47
Vatikán dnes vyzval britského biskupa Richarda Williamsona, aby se zřekl svých výroků popírajících holokaust, jinak nemůže být začleněn zpět do katolické církve. Williamson ve švédské televizi prohlásil, že plynové komory neexistovaly. Papež Benedikt XVI. ho i přes tento výrok rehabilitoval.

Prohlášení, které vydal vatikánský státní sekretariát, ujišťuje, že papež o Williamsonových tvrzeních nevěděl, když minulý týden souhlasil s rehabilitací biskupa, který byl před dvaceti lety vyloučen z církve pro své ultrakonzervativní názory.

BISKUP WILLIAMSon O HOLOKAUSTU

"Myslím, že plynové komory nebyly. Myslím, že v koncentračních táborech zahynulo 200 až 300 tisíc Židů, ale ani jeden v plynových komorách."

Williamson předminulý týden v rozhovoru pro švédskou televizi STV popřel existenci plynových komor za druhé světové války ve vyhlazovacích táborech a zpochybnil i rozsah vyvražďování Židů nacisty.

"Myslím, že plynové komory nebyly. Myslím, že v koncentračních táborech zahynulo 200 až 300 tisíc Židů, ale ani jeden v plynových komorách," prohlásil tehdy britský duchovní. Vatikánu se pak omluvil za mediální bouři, nikoli ale za své výroky.

Papež Williamsonova slova odsoudil a vyjádřil solidaritu s Židy. To ale nestačí židovským organizacím ani německé kancléřce Angele Merkelové. Ta se do svého krajana ostře pustila. "Papež a Vatikán musí jasně říct, že holokaust nelze popírat," prohlásila Merkelová. - přečtěte si Papež omilostnil popírače holokaustu, naštval Němce i Židy

Rozhovor byl údajně léčkou na papeže

Podle dnešního vydání stockholmského deníku Svenska Dagbladet, který se odvolává na informace z církevních kruhů v Římě, se prý Vatikán začíná klonit k názoru, že rozhovor švédské televize STV s popíračem holokaustu Williamsonem byl součástí "cíleného komplotu" proti papeži Benediktu XVI.

"Rozhovor je hodnocen jako vědomě nachystaná léčka na Jeho Svatost Benedikta XVI.," cituje z listu agentura DPA.

Podle těchto názorů švédská televize odvysílala interview s Williamsonem záměrně 21. ledna, tedy tři dny před již dlouho jistým zrušením exkomunikace tohoto krajně konzervativního biskupa a jeho dalších tří souputníků, aby to papeži uškodilo, jak nejvíce bude možné.

Dále prý podezření vatikánských kruhů posiluje skutečnost, že informace o Williamsonových už dřívějších, ale nezdokumentovaných výrocích z Kanady popírajících rozsah holokaustu údajně "přihrála" švédské televizi "velmi známá francouzská aktivistka a lesbička" Fiametta Vennerová.

Švédský novinář Ali Fegan, který byl za interview s Williamsonem zodpovědný, označil teorii o spiknutí za nepravdivou a "skličující".

Nabídku zprostředkovat rozhovor s Williamsonem televize dostala od jednoho švédského kněze, člena tradicionalistického Kněžského bratrstva svatého Pia X., k němuž Williamson patří. V té době prý švédští novináři ještě nic o připravovaném opětovnému přijetí členů bratrstva - včetně Williamsona - do lůna katolické církve nevěděli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video