V žádném případě jsem nekritizoval a nezlehčoval Vaši práci, napsal Kubek lékařkám. Ilustrační foto

V žádném případě jsem nekritizoval a nezlehčoval Vaši práci, napsal Kubek lékařkám. Ilustrační foto | foto: David Neff, MAFRA

Vaší práce si vážím, omluvil se Kubek lékařkám. Moc je nepřesvědčil

  • 216
Šéf České lékařské komory Milan Kubek zaslal lékařkám omluvný dopis, v němž vysvětluje své kontroverzní výroky na půdě parlamentu. Mimo jiné označil "feminizaci" za druhou nejdůležitější příčinu krize českého zdravotnictví. Oslovené doktorky ale omluvu přijaly spíše vlažně.

"V žádném případě jsem nekritizoval a nezlehčoval Vaši práci, které si nesmírně vážím, stejně jako práce kolegů lékařů. Při svém povolání a činnosti ve funkcích nerozlišuji mezi lékaři a lékařkami," uvedl v úvodu dopisu, který zveřejnil i na webu České lékařské komory.

Kubek: Doktorky jsou problém

Prezident ČLK mluvil o pozici českých lékařek

Na zasedání zdravotního výboru v parlamentu chtěl podle svých slov především sdělit, že některé obory nejsou pro lékařky atraktivní. "To souvisí mimo jiné s profesními podmínkami. Mám na mysli například výši mezd, která neumožňuje některým kolegyním zajistit si bezproblémové hlídání dětí, pokud jim v tomto nepomohou partneři či rodiče (o neexistenci takových mzdových příplatků nemluvě)," píše kolegyním Kubek.

Ženy v ČLK:

Členství v komoře je pro lékaře povinné. Komora má celkem 45 tisíc členů, z toho je 24 tisíc žen.

"V žádném případě nešlo o kritiku kvality a výkonnosti lékařek, které své povolání vykonávají, ať již slouží či nikoliv. Nikterak jsem také nekritizoval rodinnou situaci lékařek a způsob, jakým se lékařka v rámci rodiny dohodne o péči o dítě," ujistil šéf lékařské komory.

Ještě v pondělí přitom tvrdil, že ženy mají horší výkonnost než muži. Kromě práce se totiž víc věnují rodině. Kvůli tomu méně slouží, proto mají i méně pracovních zkušeností.

"Od gentlemana bychom výmluvy nečekaly"

"Ačkoli s většinou argumentů v tomto otevřeném dopise nezbývá než souhlasit, vzhledem k nehoráznosti předchozích výroků pana prezidenta ČLK je tento dopis jako omluva naprosto nedostatečný," sdělila iDNES.cz lékařka II. interní kliniky plzeňské fakultní nemocnice Jana Hirmerová.

Internistka by nejraději nyní přestala platit členské příspěvky do komory. "Nevnímám ji jako organizaci, která lékařky a lékaře důstojně reprezentuje a chrání jejich zájmy, a také ji nevnímám jako organizaci politicky neutrální," uvedla Hirmerová.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Spokojené nejsou ani další lékařky. "Forma otevřeného dopisu MUDr. Kubka by mi osobně ani tak nevadila, spíš mi vadí obsah - přepisování prezentace, kterou jsme si mohli všichni přečíst na webu ČLK, a tvrzení, že jsem neřekl, co jsem řekl," reagovala pro iDNES.cz Jana Šeblová ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

"Od gentlemana bych čekala stručné přiznání, že šlo o nešťastnou formulaci, za kterou se omlouvá, a nikoliv vymlouvání, že za vše mohou média," dodala.

Podle Šeblové se v pondělním projevu "promítá automatický předpoklad rozdělení rolí: ženám děti, plotna a servis pro manžela, nádavkem profese jako jakýsi koníček, u mužů jen ta profese se zajištěným servisem".

Dodala, že ji mrzí i vyjádření některých odborníků, například profesora Pavla Pafka nebo Jiřího Pekárka, podle nichž se ženy do některých oborů nehodí. "Já si zase stále myslím, že měřítkem je jen a jen kvalita vykonávané práce," je přesvědčená Šeblová.

Diskuse o pracovním nasazení toho či onoho pohlaví nepatří do 21. století.

Nejmírnější byla ve svém hodnocení Martina Pelichovská, vedoucí lékařka na ARO v motolské nemocnici a členka konsilia, které se staralo o exprezidenta Václava Havla. "Pokud pan kolega Kubek svým otevřeným dopisem opravdu vyjádřil svůj názor na postavení lékařek, pak mi tato omluva stačí," sdělila iDNES.cz Pelichovská.

Ze své praxe poznala, že nasazení kolegyň v anesteziologii a resuscitaci je nezpochybnitelné. "Samozřejmě že existují lékařky, které část svého produktivního věku věnovaly rodině, ale většina dokázala skloubit svou práci s péčí o děti, potažmo rodinu," popsala. "Poznala jsem i dost kolegů lékařů, kteří zdaleka neprojevovali takové pracovní nasazení jako lékařky. Ale to je pouze osobní zkušenost," doplnila.

"Koneckonců, rodina není pracovní handicap a diskuse o pracovním nasazení toho či onoho pohlaví nepatří do 21. století," uzavřela Pelichovská.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video