(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vaše voda má pH 14, straší lidi na severu Čech dealeři vodních filtrů

  • 217
Na Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) se obrátila řada vystrašených lidí s dotazem, zda jim voda z kohoutku nemůže nějak ublížit. Navštívili je totiž nevybíraví dealeři filtrů vody, kteří jim tvrdili, že jejich voda je zdraví škodlivá. Jako řešení jim nabídli filtr za 30 tisíc korun.

Jedna prodávající podle svědků dokonce tvrdila, že voda teče nikoli z úpravny, ale čistírny odpadních vod a má pH 14. To by znamenalo, že už jde o louh.

"Strčil mi do vody lakmusový papírek a pak nějaké hodnoty odečetli měřicím přístrojem. Když pak slyšíte, že obsahuje o 90 procent víc chlóru, než má, že minerály přesahují normu o 160 procent, to člověka vystraší. Přidal i příběh o své dceři, která měla vleklé zažívací problémy, a lékaři prý řekli, že kvůli vodě, která jim doma tekla. Pomohly samozřejmě jejich filtry," líčí svou zkušenost s jedním prodejcem filtrů Miroslav Roubíček z Meziboří.

Byl vylekaný, ale filtry za 30 tisíc (cena je prý 50 tisíc, ale dealeři tvrdí, že 20 tisíc je dotace z EU - pozn. red.) nekoupil. Místo toho kontaktoval SčVK - a zjistil, že není jediný napálený.

Roubíček si u SčVK stěžoval, proč má pitná voda z jeho kohoutku podle měření, které měl k dispozici, parametry vody užitkové. Dostal ale rozbory akreditované laboratoře a vše se vysvětlilo. Mezitím se dodavateli vody podobně ozývali i další zákazníci z Teplic, Litoměřic, Děčína, Ústí, Loun či Jablonce.

"Dealeři klamou o kvalitách pitné vody i o tom, odkud pochází. Obávám se, že informace, které lidem dávají, mohou někoho vyděsit natolik, že mu ne voda, ale právě to ublíží na zdraví. My samozřejmě zaručujeme, že voda, kterou lidem posíláme, je pitná, pravidelně kontrolovaná a odpovídá všem normám a legislativě," ujišťuje Iveta Kardianová, mluvčí SčVK.

Věc řeší policie

"Zákazníci jsou na nás kvůli podobným praktikám naštvaní. Pokud si ale filtr někdo koupil, může se na nás obrátit a my uděláme rozbor vody před i po jeho zapojení," dodala.

Dealeři tímto nevybíravým způsobem nabízejí produkty společnosti Aquel Bohemia. Ta se od tohoto způsobu prodeje distancovala a tvrdí, že jde o selhání dvou prodejců.

"Celá situace nás velmi mrzí, jelikož kvůli selhání dvou prodejců to vrhá špatné světlo na celou společnost," napsal v prohlášení majitel firmy Petr Beneš. Distancoval se od zastrašování lidí kvůli informacím, které jim o vodě v jejich domácnosti někteří prodejci řekli.

Případem se nicméně přesto zabývá policie. "Vyšetřovatel shromažďuje výpovědi a podle nich se rozhodne o tom, zda jednání dealerů naplnilo skutkovou podstatu nějakého trestného činu či přestupku," sdělil Daniel Vítek, teplický policejní mluvčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video