Zajatci v koncentračním táboře v Mauthausenu dávají do pece tělo mrtvého

Zajatci v koncentračním táboře v Mauthausenu dávají do pece tělo mrtvého spoluvězně. | foto: Profimedia.cz

Varšava chce žalovat deník Die Welt za obrat „polský koncentrák“

  • 148
Polsko pohrozilo významnému německému deníku Die Welt soudním procesem za to, že v jednom článku použil obrat "polský koncentrační tábor Majdanek". List už sice zveřejnil na svém webu opravu, Varšava chce ale procesu využít k prosazení citlivého problému do mezinárodního veřejného mínění.

"Je to skandální, a to tím víc, že jde o německý deník," prohlásil dnes náměstek polského ministra zahraničí Ryszard Schnepf v rozhlasové stanici RMF FM. "Já jsem přívržencem radikálních kroků. Myslím na vážný soudní proces s velkou reklamou, který by mohl mít značný ohlas ve světovém tisku," dodal.

V korespondenci z Izraele deník připomínal návštěvy současných Izraelců "v bývalém polském koncentračním táboře Majdanek". Problém je v tom, že tábor vybudovali nacisté během druhé světové války a vina za zločiny v něm spáchané padají na vrub Německa, ačkoli území, na němž stojí, je polské.

List zveřejnil na své internetové stránce opravu, v níž uváděl, "původní údaj byl nesprávný: jde o německý koncentrační tábor, vybudovaný SS v okupovaném Polsku na rozkaz Heinricha Himmlera".

Podle Schnepfa to však nestačí. "Čte se především vlastní článek, a ne oprava otištěná dodatečně malými písmeny," řekl.

Po protestu náměstka šéfa polské diplomacie vydal dnes Die Welt nové komuniké, v němž lituje skutečnosti, že označení majdaneckého koncentráku za polský vyvolalo "nedorozumění a hněv". "Jsme si vědomi silných emocí, které se k této věcí vážou. Prosíme vás, abyste tuto chybu omluvili."

Polsko protestuje v posledních několika letech pravidelně proti označování vyhlazovacích táborů na svém území za "polské", ať už jde o Osvětim, Březinku, Majdanek nebo další.

Varšava již v roce 2006 předložila Výboru UNESCO pro světové dědictví návrh, aby tyto nechvalně proslulé vyhlazovací tábory napříště nesly oficiální označení "bývalý nacistický německý koncentrační tábor".

Chce změnou oficiálního názvu zdůraznit, že Polsko nemá nic společného s vybudováním a provozem této neblahé instituce, v níž byly za druhé světové války zavražděny miliony lidí, především Židů.

S postupným vymíráním pamětníků války se totiž stále častěji začalo objevovat označování "koncentrační tábor v Polsku" nebo dokonce "polský koncentrační tábor", což navozovalo u mladších lidí dojem, že byl vybudován Poláky, a mizelo z povědomí jeho spojení s německým nacismem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video