Varování neurovědce Syky: Lidský mozek začíná být přetížen!

  7:47
Příval informací, které zahlcují dennodenně naše mozky v podobě zpráv, videí, fotek, e-mailů, chatů a blogů, mění schopnost myšlení. Šedá kůra mozku "nestíhá" kvalitní rozhodování, hloubavé přemýšlení ani pocity soucitu s druhými, tedy právě operace, které náš činí lidmi, varují vědci. Ztratíme v informačním věku naše lidství? "Mají v mnoha ohledech pravdu," říká i náš přední neurovědec, profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky.

Neurovědec profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky | foto: MF DNES

Příval podnětů prý bere čas na zpracování, hodnocení, rozhodování a emoce. Co říkáte na práci Antonio Damasia z Univerzity v jižní Kalifornii, který sledoval mozky dobrovolníků na funkční magnetické rezonanci a dokázal, že se při pohledu na emoční scény se sociálním kontextem aktivoval mozek po osmi až deseti vteřinách, zatímco na obrázky, které byly spojeny s osobním pocitem bolesti, mozek reagoval daleko rychleji?
Přečetl jsem si pozorně studii A. Damasia a jeho paní H. Damasiové, jež sice neznám osobně, ale slyšel jsem několikrát jejich přednášky (obvykle na konferenci Americké společnosti pro neurovědy) a velmi si jejich práce vážím. Z hlediska technického není funkční magnetická rezonance již zdaleka novou metodou, v ČR s ní má zkušenost několik pracovišť, včetně našeho. Damasio usuzuje, že se sociálními emocemi typu empatie, soucitu či obdivu je problém, neboť na ně není dost času. Soudím, že se jedná o velmi zjednodušený výklad situace, roli zde nehrají pouze jimi pozorovaná rychlost zpracování různých emočních stavů, ale významně zde působí i doprovázející chemismus mozku. Vyplavují se enkefaliny, endorfiny, mozkové mediátory a to při každé situaci v jiném sledu, kvantitě a prostorovém rozmístění v mozku. Ty mají důležitou úlohu v pocitu uspokojení, odměny atd. Na druhé straně má v mnoha ohledech pravdu.

V čem například?
Porovnejme třeba svět románů Jane Austenové, Charlese Dickense a dalších autorů z devatenáctého století se současnou situací, kdy do mozku vstupují díky desítkám televizních kanálů překotně jedna informace za druhou, kdy se s neuvěřitelnou rychlostí střídají scény různého emočního obsahu. Jaký dnes zbývá čas na empatii? Rychlý sled výstřelů, mrtvých, útěků padouchů, automobilových honiček, jakoby dával Damasiovi a spol. za pravdu. Opravdu žijeme v jiném světě než před sto lety a nároky na funkci mozku se velmi mění, přesněji řečeno stoupají.

Prof. MUDr. Josef Syka, DrSc., (69)

Je profesorem fyziologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a vědeckým pracovníkem v oboru neurofyziologie sluchu v Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR (jehož ředitelem byl od r. 1993 do r. 2001). V letech 2001 – 2008 byl předsedou Grantové agentury ČR a členem Akademické rady AV ČR, v letech 1992 – 2000 též místopředsedou Rady vlády pro výzkum a vývoj. Je též zakladatelem České společnosti pro neurovědy.

Myslíte si, že mozek lze skutečně přehltit, nebo si vezme jen tolik informací, na kolik má kapacitu?
Ano lze, a pokud je přehlcen informacemi, upadá do stresového stavu a přestává být funkční. Vezměme však situaci, kdy mozek musí zpracovat obrovské množství informací a do stresového stavu se zkrátka nesmí dostat. Modelový stav představuje mozek vojenského či civilního pilota: výuka těchto lidí je dlouhodobá, náročná, po trenažérech následují výcvikové lety a teprve pilotům s mnoha tisíci nalétanými hodinami jsou svěřena velká dopravní letadla.

Tedy jinými slovy, mozek lze vytrénovat?
Náš mozek je velmi plastický, je přizpůsoben ke zdokonalování, k učení. Porovnejme jen prodlužování délky povinné školní docházky v průběhu posledních staletí. V devatenáctém století nevěděli také nic o doktorském studiu. Jde o to, zda se s prodlužováním lidského věku bude také prodlužovat schopnost mozku učit se a zdokonalovat. Dnes tato doba učení díky doktorskému studiu prodloužila ke třiceti letům života. My máme v laboratoři údaje, které ukazují, že zhoršování sluchové funkce ve vnímání vysokých frekvencí začíná dnes kolem 25 roku života. Je to samozřejmě ukazatel jiného procesu stárnutí, ale my v současnosti nevíme, jak jsou nastaveny procesy stárnutí v hippokampu a v dalších částech mozku, zodpovědných za proces paměti a učení.

Neurovědec profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky

Neurovědec profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky

Jak tedy s těmito vstupními informacemi? Mozek je schopen učení, ale nevíme, jak dlouho?
Zčásti jsem již odpověděl výše. Proces zvládání vysokého stupně informační hodnoty musí být postupný, aby se mozek přizpůsobil, aby se mohly vytvořit příslušné spoje, aby se přizpůsobil systém mediátorů, neuropřenašečů. K tomu je však také třeba dopřát mozku odpočinek, správnou výživu, spánek, rekreaci. Starodávné heslo "ve zdravém těle zdravý duch" není daleko od pravdy. Historie naznačuje, že to snad člověk nějak zvládne – již jsme mluvili o devatenáctém století. Tehdy se zase množství přijímaných informací závratně lišilo třeba od dob středověku. Teď je ale změna velmi prudká.¨

Věříte tedy tomu, že se náš plastický mozek vytrénuje a přizpůsobí, nebo že zkolabuje a přijde o své lidské vlastnosti?
Tato otázka je pro mne nejzajímavější. Myslím onu specifickou vlastnost mozku, a to nejen lidského, a to jeho plasticitu, schopnost neustálé proměny. Většina orgánů těla zůstává po dosažení dospělosti již stabilní, ne tak mozek. Je přizpůsoben k neustále změně, a mám na mysli jak princip zápisu informace v mechanismech paměti, tak zvládnutí složitých pohybových funkcí do pozdního věku, učení se mateřskému jazyku a cizím jazykům, zápis řeči ve formě písma atd. Přitom jeho základní struktura, základní rysy musí zůstat stabilní, musí být předány formou genů dalším generacím.

Detail otevřené lebky - mozek

Detail otevřené lebky - mozek

Je tedy tato schopnost zapsána v našich genech?
Nejlepší příklad poskytuje dlouho diskutovaná představa o univerzálním nadání pro lidskou řeč, ražená Noamem Chomským. Dítě je po narození nadáno schopností naučit se jakoukoliv řeč. Obecná pravidla struktury a funkce mozku pro naučení se a používání řeči tedy musí být zabudována v soustavě genů.

Bohužel naše znalosti o genetickém řízení vývoje mozku jsou zatím velmi omezené, i když v tomto směru probíhá v současnosti značný výzkum. Až budeme znát lépe mechanismus genetického přenosu struktury a funkce mozku, budeme moci lépe posoudit, jak se jeho změny přenášejí na další generace. Proto je tak fascinující současný výzkum genomu neandertálců, vždyť od jejich vyhynutí počítáme jen něco přes sto generací. Z otisků mozkových závitů na fosilních lebkách zatím nemůžeme mnoho usoudit o proměnách lidského mozku v průběhu posledních statisíciletí, ale o tom, že se postupně stále mění, není vůbec pochyb.

Neurovědec profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky

Neurovědec profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky

Vy ostatně zkoumáte právě vývoj mozku a naše genetické nastavení u sluchu.
Z této oblasti také uvedu jeden příklad, který lehce souvisí s oním Damasiovým článkem. V roce 2003 uveřejnil tým Hany Damasiové v PNAS článek o výsledcích výzkumu sluchové kůry osob neslyšících od narození, kterou porovnávali se sluchovou kůrou normálně slyšících lidí. Nenalezli signifikantní rozdíl ve velikosti šedé hmoty (tedy hlavně těl neuronů), ale bílá hmota (tedy výběžky neuronů) byla u neslyšících významně méně zastoupena. Z toho vyplývá, že základní stavební plán, který je geneticky zakódován například v počtu neuronů, není narušen (obvyklá příčina vrozené ztráty sluchu je v defektu receptorů ve vnitřním uchu, například vada pro bílkovinu connexin 26), ale protože v dětství není přítomna normální funkce sluchové dráhy, nevytvoří se normální počet spojů.

Ve stejné práci však Damasiová a spol. zjistili, že větší rozměr sluchové kůry (resp. tzv. planum temporale) v levé hemisféře není výsadou slyšících (řečová centra se v 95% případů se nacházejí vlevo), ale je větší také u osob s vrozenou ztrátou sluchu. Tedy je geneticky zakódován. Časem budeme znát geny, které jsou za to zodpovědné. My dnes v laboratoři máme experimentální důkazy o tom, že hemisferální rozdíl sluchové funkce se vyskytuje již u mnohem nižších savců než je člověk, například u potkana. Věřím, že podobně jako se rozšiřují naše znalosti o sluchové kůře a genech, které ovlivňují sluch, budeme vědět stále více i o celém mozku – a jeho vývoji v informačním věku.

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Hokej pohlídá 1200 policistu. V sobotu je zaměstná i fotbal a Rammstein

7. května 2024  13:04,  aktualizováno  13:34

Praha a Ostrava se skoro na tři týdny promění na hlavní města světového hokeje. Od pátku 10. května...

Železniční koridor na Moravu stojí, vlak v Pardubicích usmrtil člověka

7. května 2024  13:23

V Pardubicích po poledni vlak srazil a usmrtil člověka. Provoz na železničním koridoru na Moravu je...

Putin se na inauguraci ujal dalšího mandátu, předloží jméno příštího premiéra

7. května 2024  10:11,  aktualizováno  13:19

Ruský prezident Vladimir Putin při úterní okázalé inauguraci v Kremlu zahájil svůj pátý mandát v...

Na Pražském okruhu se převrátil náklaďák, přes svodidla omezuje oba směry

7. května 2024  11:14,  aktualizováno  13:18

Na druhém kilometru Pražského okruhu u Jesenice havarovalo nákladní auto, které se převrátilo na...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...