Zahrada Strakovy akademie | foto: Úřad vlády ČR

Tři scénáře toho, co bude dál po pádu Nečasovy vlády

  • 772
Šéfové ODS, TOP 09 a LIDEM by byli rádi, kdyby příští vládu skládaly opět tyto strany a příštím premiérem byl některý z politiků ODS. Ale zda se jim to podaří prosadit, je krajně nejisté. V každém případě premiéra jmenuje prezident republiky. Jaké se tedy nyní po pádu Nečasova kabinetu otevírají možnosti?

1. Nová vláda ODS, TOP 09 a LIDEM s premiérem z ODS

Varianta, kterou by chtěla prosadit dosavadní koalice. To by vyžadovalo získat 101 hlasů v Poslanecké sněmovně. Nečasova vláda se však v poslední době opírala maximálně o sto hlasů.

Premiér končí, ať žije premiér

čtěte názory blogerů

K většině by jí mohly pomoci hlasy problematických poslanců Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky. Pokud by tři dosud vládní strany daly 101 hlasů dohromady, prezident by s největší pravděpodobností parlamentní většinu respektoval a sestavením vlády pověřil toho, na kom se koalice dohodne. O funkci by stál Martin Kuba, ale zdaleka není jisté, zda by s tím souhlasily ostatní strany.

2. Předčasné volby

Varianta, která by se nejvíce líbila současné opozici. Ale též varianta, kterou koaliční politici připouštějí jako druhou nejlepší možnost.

Pokud se nenajde 101 poslanců pro vládu, může se Sněmovna sama rozpustit, pokud pro to zvedne ruku 120 poslanců. To by zřejmě nastalo, protože ani ČSSD, ani TOP 09 nebo ODS nechtějí vznik úřednické vlády.

Pád Nečasovy vlády

Vládní strany se tedy nyní budou pokoušet přesvědčit dost poslanců pro nový kabinet, opozice naopak bude přesvědčovat poslance, ať pro vládu nehlasují. Opozice to bude mít o něco těžší, protože právě ti poslanci, kteří mohou rozhodnout, mají zároveň téměř jistotu, že v příštím parlamentu už nebudou.

3. Úřednická vláda

To je varianta, která by dala největší kus moci do rukou prezidenta Zemana. To se ale většině stran nelíbí, alespoň nyní. Proto je tato varianta spíše méně pravděpodobná, jakkoli by pro ni mohl prezident argumentovat třeba tím, že vyčkat na řádný termín voleb je o stovky milionů levnější.

Případ Jany Nagyové v každém případě splnil přání, které vyslovil Zeman hned po svém zvolení, a sice odstranit Nečasovu vládu. Kabinet Petra Nečase skončil přesně po třech letech. Zda je to konec středopravé koalice, ukážou příští dny.

Lidé komentují demisi Nečase

Kdo by měl být nový premiér?

Klíče k nové vládě drží prezident Miloš Zeman. Právě on má dle ústavy jmenovat nového premiéra, který se pokusí získat důvěru Poslanecké sněmovny. Pro Zemana je to zároveň první skutečná politická krize, kterou řeší jako hlava státu.
celkem hlasů: 24486

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 20. června 2013. Anketa je uzavřena.

Nikdo, ať jsou co nejdřív předčasné volby
Nikdo, ať jsou co nejdřív předčasné volby 10631
Někdo jiný z ODS (Němcová, Pospíšil, Stanjura...)
Někdo jiný z ODS (Němcová, Pospíšil, Stanjura...) 9584
Václav Klaus
Václav Klaus 1689
K. Schwarzenberg či M. Kalousek z TOP 09
K. Schwarzenberg či M. Kalousek z TOP 09 1186
Martin Kuba z ODS
Martin Kuba z ODS 782
Někdo jiný v čele úřednické vlády
Někdo jiný v čele úřednické vlády 372
Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Bohuslav Sobotka (ČSSD) 128
Michal Hašek (ČSSD)
Michal Hašek (ČSSD) 114

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video