Vánoční milost

  • 2
Prezident udělil milost lékařce. Soudy ji chtěly potrestat, neb nezajistila převoz člověka, u něhož zjistila známky infekční tuberkulózy. Věřila, že muž - tak jak slíbil - odjede s přítelem rovnou do nemocnice. Věřila slovu svobodného, svéprávného člověka, který sám vyhledal její pomoc. Chovala se logicky. Muž však slib nedodržel. Za pár dní zemřel.

Havlovo předvánoční gesto je tentokrát srozumitelné i pro laika. Nemusíme číst stovky právních rozkladů ani nám nemusí citovat z prezidentských pravomocí udělit milost komukoliv a kdykoliv, abychom právě tuhle milost pochopili. Ladí i s obecným chápáním spravedlnosti: lékařka žádnou chorobu nešířila. Ona nikoho nenakazila. Byl to její pacient, nikoliv ona, kdo utekl a ohrožoval okolí.

Odpovědnost za šíření rizika nese (nesl) onen muž. Věděl (byl poučen), co se může stát. Nemocný člověk není vězeň a lékař není bachař, aby někoho násilím kamsi dopravoval. A nemůže ručit svým osudem a kariérou za chování jiného člověka.

Tisíce lékařských podpisů na peticích protestujících proti stíhání lékařky nebyly a nejsou prázdným gestem stavovské loajality. Pokud zákony opravdu říkají, že každého člověka, byť jen podezřelého z nákazy, musí doktor v každé situaci zajistit, jsou to podivné zákony. Anebo si je soudy jen podivně vykládají.

Představme si sebe v roli lékaře. Pacient se chová normálně, ví, co mu je a co hrozí, slíbí, že se obratem jde léčit. Máme mu a priori nevěřit? Máme ho spoutat, odvléci do sanitky, i když na něj za rohem čeká jeho vlastní odvoz? Řidič ambulance by ho měl připoutat k sedadlu jako policista?

Nebyli bychom pak souzeni za omezování osobní svobody? Vždyť bychom "znásilnili" svéprávného, informovaného člověka, který nebyl zbaven odpovědnosti za své činy a sebe samého.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video